https://telegram.me/empireoflies

بررسی کارنامه سعودی در برگزاری حج از زبان رسانه‌های عرب‌زبان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چند رسانه عرب‌زبان با رصد عملکرد عربستان سعودی در مدیریت حج از کارنامه سیاه این کشور انتقاد کرده و لزوم بازنگری در مدیریت مراسم حج را خواستار شدند.

سلسله فاجعه‌های انسانی در مراسم حج؛ بحران سیاسی عربستان

روزنامه السفیر دو هفته پیش با اشاره به فاجعه‌های متعددی که حجاج در سالهای گذشته در عربستان شاهد بودند، نوشت: این فاجعه‌ها به بحران سیاسی و دیپلماتیک بین عربستان و کشورهای اسلامی دامن زده است.

به‌نوشته این منبع، درخواست‌های اسلامی شدن حج و تجدید نظر در مدیریت این مراسم عربستان را دچار چالش کرده است به‌ویژه اینکه مسئولان سیاسی و مذهبی این کشور به این درخواست‌ها واکنش مناسبی نداشته‌اند و بدترین نمونه این واکنش‌ها موضع‌گیری سران سعودی در قبال ایران بود تا جایی که ایرانی‌ها را خارج از دین و کافر توصیف کردند و حتی عبدالعزیز آل شیخ مفتی سعودی ایرانی‌ها را تکفیر و دشمن اسلام برشمرد.

فهرست طولانی محرومان از حج

السفیر همچنین به فهرست طولانی محرومان از حج در سال جاری اشاره کرده نوشت: ریاض با دستاویز قراردادن مسائل مختلف از جمله جلوگیری از ورود تروریست‌ها و نبود توافق در مورد حضور حجاج از برخی کشورها و بهانه‌هایی از همین دست از ورود تعدادی از حجاج از جمله اتباع ایرانی، یمنی و سوری جلوگیری کرد.

فتنه‌انگیزی عربستان در سوریه و جنگ‌افروزی در یمن

این در حالی است که سوری‌ها زیر آتش فتنه‌ای قرار دارند که عربستان با پول و سلاح و صدور فتواها آتش آن را شعله‌ور کرده است و ایرانی‌ها نیز پس از جان باختن صدها تن از حجاج خود در حادثه سال گذشته منا، لزوم ضمانت‌های اجرایی و تکرار نشدن حوادث خونین مشابه را خواستار شده‌اند.

اما یمنی‌ها نیز با جنگی که عربستان به راه انداخته است، دست به گریبان هستند.

در همین ارتباط روزنامه رأی الیوم چند روز پیش با اشاره به مواضع سران سعودی در قبال انتقاد از سوء مدیریت حج نوشت: بی‌تردید سران سعودی با هرتلاشی برای مشارکت دیگران در مدیریت حج مخالفت خواهند کرد و به این ترتیب چه‌بسا تلاش آنان برای حفظ حاکمیت مناطق مقدس به جنگ منتهی شود.

این روزنامه با اشاره به اینکه خزانه داری عربستان با کسر بودجه روبه‌رو است ادامه داد: پرداخت هزینه‌های حج دهها میلیارد دلار برای خزانه عربستان درآمدزایی می‌کند از همین رو در شرایط بحرانی کنونی از دست دادن این درآمدها برای این کشور خطرناک و نگران کننده خواهد بود.

محرومیت برخی حجاج لیاقت عربستان را زیر سؤال برده است

رأی الیوم با بیان اینکه غیبت زائران ایرانی، یمنی و عراقی که دولت‌هایشان از نظر سیاسی با عربستان اختلاف دارند، لیاقت و شایستگی عربستان در برگزاری این مراسم را زیر سؤال برده است و مهر تأییدی بر رویکرد عربستان به‌سمت سیاسی سازی مراسم حج است.

این اقدام عربستان و محروم کردن شیعیان از مراسم حج موجب شده است مراسم امسال فقط به حجاج اهل تسنن محدود بماند که این اقدام همبستگی اسلامی را به‌طور جدی در معرض خطر قرار می‌دهد.

سهل‌انگاری مسئولان سعودی و اتهام‌زنی علیه حجاج ایرانی

رأی الیوم در بخش دیگری از این مطلب به اتهام‌زنی ریاض علیه حجاج ایرانی اشاره کرده نوشت: دقت در حادثه‌هایی که در جریان مناسک حج رخ داده است، نشان می‌دهد که زائران ایرانی هیچ نقشی در این حوادث نداشتند بلکه چنین رخدادهایی ناشی از سهل‌انگاری و مدیریت نامناسب مسئولان سعودی بود.

این روزنامه تأکید کرد، صرف نظر از مذهب و موضع سیاسی کشورهایی که زایران آن عازم حج می‌شوند، زیارت مکان‌های مقدس حق مشروع هر مسلمانی است.

چه‌کسی مدیریت حج را به عربستان سپرده است؟

اما پایگاه خبری المنار نیز این سؤال را مطرح کرد: چه‌کسی به عربستان که تعداد شهروندان وهابی آن ده میلیون نفر است اجازه داده است نظارت مناسک یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان را در اختیار بگیرد؟

المنار تأکید کرد: گذشته از اختلافات عربستان با ایران بر سر مدیریت امور حج، باید گفت قدمت حکومت پادشاهی سعودی از ۸۰ سال فراتر نمی‌رود و سران آن شایستگی مدیریت امور زائران خانه خدا را ندارند.

واکنش ریاض به حادثه سفارت که هیچ تلفات جانی نداشت

این منبع یادآور شد که عربستان در پی حادثه سفارت خود در تهران روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد، حال آنکه این حادثه هیچ آسیب جانی نداشت اما بیش از ۴۵۰ زایر ایرانی در حادثه منا به شهادت رسیدند بدون اینکه عربستان تا این لحظه در این خصوص توضیحی ارائه کرده باشد.

جانبداری الحیات و القدس العربی از عربستان

در این میان دو روزنامه الحیات و القدس العربی چاپ لندن با انتشار گزارش‌هایی ضمن  نادیده گرفتن حوادث سالهای گذشته در جریان مراسم حج و نیز نقش عربستان در بحران‌های منطقه‌ای، در دفاع از کارنامه سیاه این کشور قلم‌فرسایی کردند.

در همین راستا الحیات مدعی شد که ایران از انجام شعائر مسلمانان در آرامش و به‌دور از سیاسی‌سازی و نبود شعارهای سیاسی و طایفه‌ای ناخرسند است.

از سوی دیگر القدس العربی در شماره روز شنبه خود نوشت: درخواست ایران مبنی بر تشکیل شورایی شدن مدیریت حج، به‌طور مستقیم حاکمیت عربستان را نشانه رفته است حال آنکه این درخواست نه در شرایط کنونی منطقه که بسیاری از کشورهای آن با ناآرامی دست به گریبان هستند، بلکه در شرایط عادی نیز قابل اجرا نخواهد بود.

این روزنامه ضمن اذعان به حق ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها برای به جا آوردن فریضه حج، افزود: مسئولان عربستان در طول چند دهه گذشته با این موضوع مخالفت نداشته‌اند و امنیت حاجیان از جمله ایرانیان را تضمین کردند اما ایرانی‌ها نیز باید مانند سایر حجاج به قوانین عربستان و آداب و مراسم مذهبی آن پایبند باشند.

انتهای پیام/تسنیم

تعدادی از رسانه‌های عرب‌زبان از جمله روزنامه السفیر و الاخبار با اشاره به کارنامه سیاه عربستان سعودی در مدیریت حج ضمن انتقاد از این وضعیت بازنگری در مدیریت مراسم حج را خواستار شدند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme