https://telegram.me/empireoflies

ضرورت قرار گرفتن خانواده‌ها در کنار یکدیگر جهت کاهش سوانح چهارشنبه‌سوری

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغچهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در غروب سه‌شنبه یعنی در شب پیش از آخرین چهارشنبه اسفندماه هرسال توسط ایرانیان و عمدتاً جوانان برگزار می‌شود.

در چهارشنبه‌سوری که یکی از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروز است ایرانیان با برافروختن و پریدن از روی آتش در کنار چند رفتار نمادین دیگر به‌صورت جمعی که غالباً خانوادگی نیز است به استقبال نوروز می‌روند.

افروختن آتش با کاه و کلش درگذشته تا انفجارهای بزرگ امروز با بمب‌های دست‌ساز

در جشن و سرور چهارشنبه‌سوری آخر سال پیشینیان در استان گیلان تنها با استفاده از کاه و کلش باقیمانده از ساقه‌های برنج و برافروختن آتش توسط آن‌ها که در حیاط خانه‌ها انجام می‌گرفت چهارشنبه آخر سال خود را می‌گذراندند اما امروز چهارشنبه‌سوری بدون توجه به آداب‌ورسوم گذشته و با استفاده از انواع ترقه‌های دستی به یکی از ابر چالش‌های کشور و سال تبدیل‌شده و سالانه کام تعداد زیادی از خانواده‌ها را در آستانه نوروز تلخ می‌کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت در خصوص چهارشنبه‌سوری اظهار کرد: چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانیان باستان است که به دلیل عدم آگاهی نسل جدید از آیین‌های این رسم کهن در سال‌های اخیر به‌سوی خشونت و تخریب سوق داده‌شده و از اصالت خود فاصله گرفته است.

کودکان و نوجوانان قربانیان سوانح چهارشنبه آخر سال

اسماعیل نورصالحی با بیان اینکه متأسفانه امروزه استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا که بعضاً دست‌ساز، غیراستاندارد و خطرناک هستند در جامعه رایج و جایگزین نامناسب برای آیین‌های کهن گذشته شده افزود: در سال‌های اخیر در شب چهارشنبه‌سوری همواره آمار آسیب‌دیدگی و تلفات جانی رو به افزایش است و قربانی این حوادث نیز بیشتر کودکان و نوجوانان هستند.

دچار سانحه شدن ۱۴۲ گیلانی در چهارشنبه آخر سال ۹۶

وی با اشاره به آمار سانحه دیدگان چهارشنبه آخر سال، سال گذشته گفت: در شب چهارشنبه سال گذشته ۱۴۲ نفر در استان گیلان دچار حادثه شدند که با توجه به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خانواده‌ها این میزان در مقایسه با سال قبل هفت درصد کاهش داشت.

دست، صورت و چشم اندام‌های پرخطر در معرض سانحه چهارشنبه آخر سال

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد عوامل اصلی در حوادث چهارشنبه‌سوری بیشتر مواد محترقه انفجاری دست‌ساز از قبیل نارنجک، فشفشه و ساخت مواد محترقه در زیرزمین ساختمان‌ها هستند خاطرنشان کرد: براثر استفاده از مواد محترقه انفجاری دست‌ساز نامبرده شده، دست‌ها، صورت و چشم افراد بیشترین اندام‌هایی هستند که آسیب‌های جدی می‌بینند.

نورصالحی که خود یک متخصص اطفال است با اشاره به مخاطرات احتمالی چهارشنبه آخر سال برای کودکان و نوجوانان تصریح کرد: خانواده‌ها از آتش‌بازی کودکان جلوگیری کنند و مواد اشتعال‌زا از قبیل بنزین، نفت و غیره را در اختیار کودکان قرار ندهند.

وی همچنین از خانواده‌ها خواست تا در چهارشنبه پایان سال و نزدیک شدن به عید نوروز به فکر سلامتی خود و خانواده باشند و از پرتاب آتش به سمت فضا و یکدیگر جدا خودداری کنند چراکه ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

خطرآفرینی سودجویان با فروش مواد محترقه غیرمجاز به کودکان و نوجوانان

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان نیز در نشست خبری با اشاره به چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: افراد سودجو و فرصت‌طلب با فروش مواد محترقه به کودکان و نوجوانان خطرات زیادی را برای افراد جامعه ایجاد می‌کنند که لازم است خانواده‌ها در این ایام بیشتر هشیار باشند.

سردار محمدرضا اسحاقی با بیان اینکه بیشترین افرادی که در چهارشنبه آخر سال آسیب می‌بینند کودکان هستند افزود: اگر خانواده‌ها مراسم سنتی آخر سال را در محله‌ها و روستاها به‌صورت معمول انجام دهند می‌توانند از بسیاری از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند.

برخورد جدی پلیس با برهم زنندگان نظم در جامعه در شب چهارشنبه آخر سال

وی با اذعان به اینکه با افرادی که بخواهند نظم جامعه را در ایام نوروز و پیشتر آن بر هم بزنند پلیس برخورد جدی خواهد کرد تصریح کرد: متأسفانه هرسال شاهد اتفاقات ناگواری در چهارشنبه آخر سال هستیم و قطعاً باکسانی که بخواهند نظم جامعه را برهم بریزند پلیس برخورد می‌کند تا مردم در آرامش کامل باشند.

تأمین آرامش در جامعه از اولویت‌های پلیس

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان آرامش در جامعه را یکی از اولویت‌های پلیس برشمرد و گفت: اگر مردم در جامعه احساس آرامش و امنیت کنند آن جامعه روبه‌پیشرفت خواهد بود و به همین دلیل نیروی انتظامی از هیچ تلاشی برای برقراری امنیت پایدار و آرامش کامل دریغ نمی‌کند.

آماده‌باش دستگاه‌های خدماتی و امدادی در شب چهارشنبه آخر سال

گفتنی است علاوه بر نیروی انتظامی دستگاه‌های خدماتی و امدادرسان نظیر اورژانس و جمعیت هلال‌احمر نیز برای هدیه دادن آرامش، امنیت و کمک به همنوعان شبانه‌روز در حال فعالیت و تلاش هستند.

تمامی مراکز اورژانس و پایگاه‌های امداد هلال‌احمر در سراسر استان علاوه بر اینکه طی ایام نوروز به مسافران و گردشگران ارائه خدمت می‌کنند اعلام کرده‌اند در شب چهارشنبه آخر سال نیز در آماده‌باش کامل هستند.

کاهش سوانح آخر سال با قرار گرفتن خانواده‌ها در کنار یکدیگر

دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان از خانواده‌ها ازجمله جوانان و نوجوانان خواسته‌اند تا با آرامش و به‌دوراز هیجان‌های نامتعارف شب چهارشنبه آخر سال را به اتمام برسانند تا شمار حادثه‌دیدگان چهارشنبه آخر سال به حداقل برسد.

یقیناً یکی از موانع بزرگ در بروز حوادث ازجمله سوانح جبران‌ناپذیر چهارشنبه آخر سال قرار گرفتن خانواده‌ها در کنار فرزندان به‌ویژه نوجوانان و جوانانشان در برگزاری جشن چهارشنبه‌سوری است و این وظیفه همگانی است تا با افزایش آگاهی و فرهنگ‌سازی در راستای سلامت پایدار جامعه تلاش کنیم.

انتهای پیام/فارس

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme