https://telegram.me/empireoflies

صدای آمریکا: درصد مشارکت مردم در آمریکا کم، اما دموکراسی زیاد است!!

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ‌رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه به همان اندازه که از هر ابزار و بهانه‌ای برای تخریب و زیرسوال بردن عملکرد جمهوری‌اسلامی ایران استفاده می‌کنند، به همان اندازه و شاید حتی بیشتر می‌کوشتند تا کوچکترین نقاط مثبت در کشورهای غربی را بزرگ کردن و در برابر چشمان جهانیان نشانه وجود حقوق‌بشر، دموکراسی، آزادی بیان و … معرفی کنند.

رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که همواره در زمان برگزاری انتخابات در ایران اسلامی، حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای را نادیده می‌گیرند و با وجود حضور بیش از ۷۰ درصدی مردم ایران در پای صندوق‌های رای، جمهوری‌اسلامی را به دیکتاتوری متهم می‌کنند، اما در برابر انتخابات در کشورهای اروپایی، حضور ۳۰ یا ۴۰ درصد مردم آن کشور در پای صندوق‌های اخذ رای را نشانه‌ای از دموکراسی در آن کشورها معرفی می‌کنند!

برای نمونه، همین چند روز پیش بود که شبکه سلطنتی «بی‌بی‌سی فارسی» در گزارش اذعان کرد که طبق آمارهای گرفته شده در آمریکا، حداکثر ۵۰ درصد واجدان شرایط برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور شرکت خواهند کرد.

البته این میزان مشارکت برای آمریکایی‌های خیلی هم بد نیست، هنگامی که بدانیم میزان مشارکت مردم این کشور در سالهای گذشته حتی به زیر ۴۰ درصد هم رسیده است.

در این میان، شبکه دولتی «صدای آمریکا» که بودجه خود را مستقیماً در ازدستگاه حاکمه آمریکا دریافت می‌کند، در فراری رو به جلو، پیش از اعلام نتایج درصد مشارکت در انتخابات آتی آمریکا ادعا کرد که میزان کم مشارکت مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، نشانه کاهش دموکراسی در این کشور نیست!

«حسین قاضیان» اپوزیسیون فراری به آمریکا و تحلیلگر «صدای آمریکا»، برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان آمریکایی، حکومت این کشور را دموکراتیک دانست و ادعا کرد: “میزان بالای مشارکت عمومی در یک انتخابات به معنای مشروعیت یک رژیم نیست؛ چرا که در دمکراسی نهادینه شده سویس یا آمریکا مشارکت عمومی پایین یا متوسط است. اصل شدت رقابت انتخاباتی ست که در آمریکا این رقابت بسیار بالاست …”

این در حالیست که به اذعان بسیاری، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این مردم نیستند که رئیس جمهور را انتخاب میکنند، بلکه با وجود قانون الکترال کالج‌ها این خواص و ثروتمندان هستند که رئیس جمهور را تعیین می‌نمایند.

رای الکترال چیست؟
در انتخابات عمومی ۸نوامبر، مردم علاوه بر اینکه با رای مستقیم به کاندیدای مورد نظر رای میدهند، اعضاء الکترال کالج را هم انتخاب می‌کنند که در واقع رکن اصلی سیستم رای دهی آمریکاست.

سهمیه الکتر هر ایالت، بر اساس مجموع تعداد نمایندگان مجلس و سناتورهای آن ایالت تعیین میشود. به این ترتیب که هر ایالت آمریکا دو سناتور دارد و تعدادی نماینده مجلس که بر اساس جمعیت آن ایالت مشخص شده؛ به ازاء هر ۵۷۰ هزار نفرجمعیت، یک نماینده مجلس وجود دارد و تعداد سناتورهای هر ایالت‌، صرفنظر از جمعیتش، دو نفر است.

بر این اساس هر ایالت در الکترال کالج تعداد مشخصی نماینده دارد. کم جمعیت‌ترین ایالت ۳ الکترال و پرجمعیت‌ترین ایالت۵۵ الکترال دارد. یک ماه بعد از انتخابات عمومی ۸ نوامبر، اعضاء الکترال کالج که توسط مردم هر ایالت انتخاب شده و هیچ سمَت دولتی ندارند، در هر ایالت تشکیل جلسه داده و بر اساس رای اکثریت مردم آن ایالت، به یکی از کاندیداها رای می‌دهند و در واقع رییس جمهور بر اساس رای این مجمع انتخاب میشود.

تعداد کل اعضاء الکترال کالج ۵۳۸ نفر است و هر نامزدی که بیش از نصف آراء یعنی حداقل ۲۷۰ رای از این مجمع به دست آورد رییس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود. انتقادی که به این سیستم وارد است، آن است که اگرچه الکترها نمایندگی رای ایالت خود را عهده دار هستند اما هیچ مسئولیتی در قبال رای خود به نامزد انتخابی مردم ندارد، این بدان معناست که است یک نامزد انتخابات آمریکا، می تواند رای الکتر را با پول، یا وعده مقام و پست بخرد.

بنابراین نه تنها مردم به صورت غیرمستقیم در روند انتخاب رییس جمهور حضور ندارند، بلکه حتی ممکن رایی را که به الکتر خود برای نامزد خاصی داده اند عوض شود.

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ‌رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه به همان اندازه که از هر ابزار و بهانه‌ای برای تخریب و زیرسوال بردن عملکرد جمهوری‌اسلامی ایران استفاده می‌کنند، به همان اندازه و شاید حتی بیشتر می‌کوشتند تا کوچکترین نقاط مثبت در کشورهای غربی را بزرگ کردن و در برابر چشمان …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme