https://telegram.me/empireoflies

«صادق صبا»: از مدیریت در تلویزیون MI6 تا مجری‌گری در رادیو CIA

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چند ماه پیش بود که «صادق صبا» مدیر پیشین بخش فارسی بی‌بی‌سی از ریاست و مدیریت این شبکه کنار گذاشته شد و «رزیتا لطفی» که قبلاً سردبیر خبر رادیو و تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی» بود، جای او را گرفت.

«صادق صبا» با نام اصلی «صادق صادقی‌نژاد» در دوران حضورش در بی‌بی‌سی جهانی و بخش فارسی بی‌بی‌سی، خدمات بسیاری به بنگاه سخنپراکنی بی‌بی‌سی و دولت انگلیس انجام داد که در ذیل به آنها اشاره‌ای می‌کنیم:

۱- «صادق صبا» و نقش غیرقابل انکار در تبلیغ فتنه: بی‌بی‌سی در دوران مدیریت صبا از عوامل اصلی فتنه سال ۸۸ است و نقش زیادی در القاء تقلب در انتخابات آن سال داشت. این شبکه در آن زمان کار را به جایی رساند که با دعوت از کارشناسانش، به اتاق فرمان اغتشاش و دستور تجمعات تبدیل شده بود.

۲- تلاش برای به انزوا کشاندن زبان فارسی: شبکه «بی‌بی‌سی» که برای ارتباط با مخاطبان فارسی زبان، بیش از ۷ سال است اقدام به راه اندازی بخش فارسی خود به ریاست کرده، در راستای پروژه استعماری دولت انگلیس مبنی بر حذف نمادهای تمدن بزرگ ایران، که پس از اسلام گسترش چشمگیری در حوزه دانش و فرهنگ داشته، اقدام به تخریب زبان فارسی کرده است.

چند سال پیش صبا که در برنامه دیدبان حاضر شده بود، در پاسخ به انتقادات مخاطبان فارسی زبان که چرا «بی‌بی‌سی فارسی» گروه «انصارالله» یمن (حوثی‌ها) را با عنوان «شورشی» خطاب می کند؟ با ضعیف دانستن زبان فارسی، گفت: “اصولا در زبان فارسی گویا یک مشکلی هست که شما بتوانید واژگانی را پیدا کنید که خنثی باشند و همه رویش توافق کنند و بتوانید از آن استفاده کنید.”

۳- اعمال خلاف عفت عمومی و برقراری ارتباط نامشروع با همکاران خانم: همگان به یاد دارند که «پونه قدوسی» چگونه با بی‌بی‌سی برای مدتی ترک همکاری کرد، پس از آنکه روی آنتن زنده پرده از تجاوز صادق صبا به وی برداشته شد! و خیلی‌های دیگر.

۴- ننگ حمایت از رژیم کودک کش اسرائیل: صبا همواره حامی رژیم صهیونیستی بوده و بخصوص آنکه بهایی است، در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد. وی حتی یک بار در پاسخ به فردی که از اسرائیل انتقاد کرد، گفت: “اسرائیل به عنوان یک کشور مقتدر و تاثیرگذار در معادلات جهانی تمام تلاش خود را برای صلح در جهان به کار بسته است!” این سخنان نشان می‌دهد که مدیر سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی کاملا جانبدارانه و مدافع اسرائیل عمل می‌کند و هدف از مصاحبه با نتانیاهو نیز اعتبار خرج کردن برای دفاع از اسرائیل است و وابستگی عوامل این شبکه را به اسرائیل نشان می‌دهد.

۵- حمایت غیرمستقیم از داعش: صادق صبا رییس سابق بی‌بی‌سی فارسی یک بار در پاسخ به این انتقاد که چرا «بی‌بی‌سی فارسی» در برابر گروه داعش لفظ تروریستی به کار نمی‌برد، مصاحبه مفصلی با این شبکه انجام داد و همچنین در بخش وبلاگ سایت بی‌بی‌سی مقاله‌ای در این باره منتشر کرده که در آن مطلب از سیاست‌های ویراستاری سازمان BBC دفاع کرده و گفته بود که لفظ تروریست دارای جهت گیری سیاسی است و دولت‌ها این لفظ را به کار می‌برند تا مخالفان خود را سرکوب کنند! همچنین صادق صبا گفته است که خوب و بد دانستن گروه‌ها، مخصوص رسانه‌های ایدئولوژیک است و بی‌بی‌سی رسانه ایدئولوژیک نیست!

۶- جیره‌خواری آل‌سعود: شبکه بی‌بی‌سی فارسی سال گذشته طی ماجرای فاجعه منا که در دوران مدیریت صبا بود، به حمایت از اقدامات رژیم ال‌سعود پرداخت و مانند سعودی‌ها زوار ایرانی مقصر آن فاجعه نامید و تمام تلاشش را برای تطهیر آل‌سعود انجام داد.

۷- جیره‌خواری خاندان سلطنتی انگلستان: «صادق صبا» که سالهاست در رسانه‌های انگلیسی فعالیت می‌کند، یکی از افراد نزدیک به دربار سلطنتی این کشور است. وی به سبب خوش‌ خدمتی‌‌هایی که به اربابان انگلیسی خود کرد، پس از افتتاح شبکه «بی‌بی‌سی فارسی»، به عنوان مدیر این شبکه انتخاب شد. وی اکنون نیز با افتخار می‌گوید: “… ما هم افتخار میکنیم که در این رسانه (بی‌بی‌سی) مشغول به کار هستیم و همیشه سپاسگذار لطف ملکه بزرگ بریتانیا بودیم و هستیم.”

با همه خدماتی که «صادق صبا» برای انگلیسی‌ها انجام داد، در ۲۵مین سال کارش برای بی‌بی‌سی، از این رسانه کنار گذاشته شد. هرچند که خودش ادعا می‌کند استعفا داده و مانند بسیاری از افراد که سعی می‌کنند اخراج و ابرویشان را بپوشانند، گفته است: “ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت آن رسیده که نیروهای تازه نفس تری این مسئولیت سنگین را به عهده بگیرند …”

حال، صبا با آن سوابق مدیریتی در مطرح‌ترین رسانه فارسی‌زبان غیرایرانی و خدمت ملکه انگلیس، کارش به جایی رسیده که چند روز پیش اعلام نموده قرار است مجری‌گری برنامه‌ای در «رادیو فردا» که رسانه‌ای کم مخاطب است را بدست گیرد. وی در برنامه هفتگی «میزبان» که به گفته خودش دارای درون‌مایه سرگرمی هم است، از یک چهره سرشناس خارج از کشور دعوت می‌کند و سعی می‌نماید زوایای پنهان آن فرد را مشخص کند و به علایق او پی ببرد.

«صادق صبا» که پس از خلع مسئولیت در بخش فارسی بی‌بی‌سی، حتی در رده‌های پایین‌تر این شبکه به مدیریتی نرسید و بیرون انداخته شد، مجبور شده هفته‌ای یک بار مجری‌گری برنامه‌ای ۲۵ دقیقه‌ای در «رادیو فردا» را بدست آورد.

سرنوشت «صادق صبا» که روزی زیر نظر سازمان جاسوسی انگلستان MI6 مدیریت می‌کرد و اکنون زیر نظر سازمان سیا (رادیو فردا رسماً ارگان رسانه‌ای سازمان CIA در شرق اروپا) فعالیت می‌نماید، می‌تواند الگویی برای افرادی باشد که برای کسب ثروت و مقام، به دشمنان ملت ایران خدمت می‌کنند و پس از مدتی مانند دستمالی استفاده‌شده دور انداخته می‌شوند.

منابع:
۱- بولتن‌نیوز
۲- مشرق‌نیوز
۳- ویکی‌پدیا

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چند ماه پیش بود که «صادق صبا» مدیر پیشین بخش فارسی بی‌بی‌سی از ریاست و مدیریت این شبکه کنار گذاشته شد و «رزیتا لطفی» که قبلاً سردبیر خبر رادیو و تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی» بود، جای او را گرفت. «صادق صبا» با نام اصلی «صادق صادقی‌نژاد» در …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme