https://telegram.me/empireoflies

شکنجه؛ شیوه مجازات در غرب یا ایران !؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپس از آنکه برنامه ی جنجالی رسانه وابسته به کنگره آمریکا در چند سری متوالی به تخریب فرهنگ و اعتقاد ایرانیان پرداخت حال به سمت شکنجه روی آورده و قصد دارد آن را مجازاتی معمول در کشور های اسلامی بخصوص ایران معرفی کند. این در حالی است که حامی اول مالی رادیو فردا خود بزرگترین شکنجه گر تاریخ می باشد.

پس از افشای گزارشی مبنی بر جنایات خاموش ایالات متحده، بسیاری از تحلیل گران و ناظرین و همچنین فعالین حقوق بشر انتشار این گزارش را نشان دهنده سابقه طولانی آمریکا در نفاق حقوق بشری می دانند و این مساله را طرح کرده اند که با وجود این همه جنایات صورت گرفته توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا علیه زندانیان و مظنونین، چرا دولت این کشور به صورت مرتب کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر متهم کرده و گزارش های حقوق بشری سالیانه ای را علیه آنها منتشر می کند؟

انتشار خلاصه گزارش ۶ هزار صفحه ای سنای آمریکا در خصوص روش های شکنجه سازمان سیا پس از ۶ سال و با هزینه ۴۰ میلیون دلار، واکنش های زیادی را در سطح بین المللی به دنبال داشت. در این گزارش که خلاصه ۶۰۰ صفحه ای از آن منتشر شده است به استفاده از روش های مخوف و ترسناک شکنجه مانند تغذیه و تأمین آب از طریق روده، حصر در جعبه، استفاده از آب سرد، غرق مصنوعی، قرار دادن در وضعیت‌های استرس‌آور، محرومیت از خواب و برهنگی اجباری اشاره شده است. همچنین از افراد مختلف دست اندر کار این پروژه های شکنجه نام برده شده است. افرادی مانند جیمز میشل و بروس یسن روان‌شناس که با طراحی برنامه شکنجه سازمان سیا بیش از ۸۰ میلیون دلار دریافت کردند، جرج تنت رئیس سازمان سیا از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴، جورج برنان رئیس سازمان سیا از سال ۲۰۱۳ تاکنون، «جان یو» و «جی بایبی» دادستان‌های ارشد دادگستری، «جان ریزو» مشاور اسبق سیا، «آلبرتو گونزالس» مشاور کاخ سفید، «کاندولیزا رایس» مشاور امنیت ملی و «خوزه رودریگز» رئیس بخش ضدتروریسم سازمان سیا، در زمره افرادی هستند که در این گزارش از آنها نام برده و دست اندرکار این پروژه های شکنجه به حساب امدند.

بسیاری از تحلیل گران و ناظرین و همچنین فعالین حقوق بشر انتشار این گزارش را نشان دهنده سابقه طولانی آمریکا در نفاق حقوق بشری می دانند و این مساله را طرح کرده اند که با وجود این همه جنایات صورت گرفته توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا علیه زندانیان و مظنونین، چرا دولت این کشور به صورت مرتب کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر متهم کرده و گزارش های حقوق بشری سالیانه ای را علیه آنها منتشر می کند؟ همچنین بسیاری احتمالا سخنان مقامات آمریکایی را که همواره آمریکا را به عنوان الگوی جامعه مدنی و آمال بشری معرفی می کنند، به یاد خواهند آورد. در همین زمینه دیده بان حقوق بشر در گزارشی به بررسی روش‌های پیشرفته بازجویی توسط دولت آمریکا پرداخته و تاکید کرده است که کاخ سفید تاریخچه نفاق در زمینه مقابله با شکنجه دارد. به گفته دیدبان حقوق بشر برای سال های سال مقام های آمریکایی اعمال هر گونه شکنجه در بازداشتگاه های این کشور را رد می کرده اند ولی این مساله کاملا روشن شده است که نهادهای بین المللی و دادگاه های آمریکا بارها اعلام کرده اند که غرق مصنوعی و سایر اشکال اعدام ساختگی شامل موارد شکنجه بوده و جنایت جنگی به شمار می رود.

همچنین سازمان ملل نیز خواستار محاکمه عاملان این جنایت ها شده است. بن امرسون گزارشگر ویژه سازمان ملل در این خصوص گفت: «تحت قوانین بین‌الملل آمریکا متعهد به معرفی افراد مسئول به مراجع قضایی است. دادستان کل آمریکا وظیفه دارد که افراد مسئول را تحت پیگرد قضایی قرار دهد. اکنون زمان عمل است. افراد مسئولی که نام آنها در گزارش امروز منتشر شد باید محاکمه شوند و متناسب با جرایمی که مرتکب شده‌اند محکوم شوند.» عفو بین‌الملل نیز با تاکید بر مسئولیت پذیری در قبال این پرونده اعلام کرد گزارش منتشر شده حاکی از آن است که این سازمان از همان روز اول مرتکب اقدامی غیرقانونی شده است.

این واکنش ها تنها از ناحیه سازمان ها و نهادهای بین المللی و حقوق بشری نبوده است و بسیاری از افکار عمومی کشورهای مختلف و از جمله در خود ایالات متحده با برپایی اعتراضات و تجمعاتیف این اقدامات سازمان سیا را محکوم کرده و خواهان اتخاذ اقدامات لازم جهت جلوگیری از تکرار این اقدامات شده اند. در واشنگتن حتی معترضین جلوی روزنامه واشنگتن پست تجمع کرده و از عدم پرداختن جدی به این گزارش در این روزنامه که به داشتن ارتباط ارگانیک با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا متهم است، انتقاد شدید نمودند. ادوارد اسنودن افشاگر برنامه جاسوسی و اطلاعاتی ایالات متحده نیز ضمن محکوم کردن این اقدامات گفت: «تحقیقات سنا و گزارشی که آنها منتشر کرده‌اند به چند دلیل فوق العاده است. من نمی‌توانستم کمکی بکنم ولی به‌شدت از چیزی که خواندم متأسف شدم و این گزارش تا حد زیادی من را خشمگین کرده است. چیزهایی که در نتیجه این برنامه انجام داده‌ایم جنایاتی غیرقابل توجیه است. بر اساس قوانین بین المللی شکنجه قابل توجیه نیست حتی بر اساس شرایط و موقعیت‌های ضروری یا با دستور مقام‌های ارشد دولتی.

انتهای پیام/رادیو دیروز

​رسانه نمای رادیو فردا در برنامه ی جدید تابو به جنایت وقیح ایالات متحده پرداخته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme