https://telegram.me/empireoflies

شکست همه‌جانبه سعودی‌ها از ایران به‌روایت «المانیتور»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغوبگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی درباره روابط پرتلاطم ایران و عربستان نوشت: افشای اظهارات خصوصی «شاهزاده محمد بن سلمان» درباره تحولات منطقه‌ای در گفتگو با  مقام‌های ارشد سابق آمریکا، این نکته را که بسیاری در واشنگتن نیز در چندسال گذشته آن‌را زمزمه می‌کنند تایید می‌نماید؛ یعنی بسیاری از سیاست‌های عربستان در منطقه از جنگ در یمن گرفته تا مقابله با ایران با شکست‌های ناخوشایند مواجه شده است.

حتی سیاست‌های حوزه انرژی عربستان سعودی که تا حدودی بر تنبیه ایران متمرکز شده تا این کشور را مجبور به عقب نشینی در خاورمیانه کند، باعث شده ریاض با کمبود بودجه مواجه شود و در عین حال، ایران همچنان به پیشرفت برنامه‌هایش در سوریه و عراق ادامه می‌دهد.

اکنون باید این مسئله برای رهبری عربستان به‌وضوح مشخص شود که تمرکز انحصاری بر ایران منجر به شکل‌گیری سیاست‌هایی شده که نتایج معکوس در سیاست داخلی و خارجی این کشور داشته است.

* گرفتاری عربستان در یمن، عراق و سوریه

المانیتور با اشاره به مشکلات عربستان در شکل‌دهی ائتلاف نظامی نوشت: هجمه نظامی عربستان سعودی در یمن یک فاجعه کامل و رفع نشده است. ادعای ریاض که حوثی‌ها تحت تاثیر ایران در سرنگونی رهبری صنعا تلاش می‌نمایند نیز همیشه مشکوک بوده‌اند.

ریاض علی‌رغم حملات هوایی که از طرف انگلیس و آمریکا حمایت می‌شوند، به اهداف خود نزدیک‌تر نشده و حوثی‌ها هنوز صنعا را در کنترل دارند و مرتب به عربستان سعودی تهاجم می‌کنند.

با این تفاصیل پس نباید تعجب کنیم که شاهزاده عربستان به گروهی از دیپلمات‌های سابق آمریکا گفته که به‌شدت به‌دنبال راهی برای خروج از باتلاق یمن است. باید پرسیده می شد که چرا او در ابتدا این جنگ را آغاز کرد؟

این حادثه حوثی‌ها را به ایران نزدیک تر کرده است، در صورتی که در گذشته ارتباط این دو ضعیف بود. سیاست عربستان سعودی در عراق و سوریه نیز به جای تضعیف، موقعیت راهبردی ایران را در هردو کشور تقویت کرده است.

ریاض از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، میلیاردها دلار برای کمک به جناح های مختلف سنی در سرنگونی «بشار اسد» رئیس جمهور هزینه کرده که تنها باعث شده اسد با پذیرفتن حمایت ایران و روسیه قدرت خود را حفظ کند.

با وجود اظهارات رسمی عربستان مبنی لزوم خروج اسد از قدرت، او هنوز در دمشق در قدرت باقی است. در عین حال نیز ترکیه، ایران و روسیه در حالی که آمریکا و شرکایش در مبارزه برای تصرف “رقه” پایتخت داعش هستند، با دور زدن ریاض و میانجیگری‌های خود آتش‌بسی را فراهم کرده‌اند.

 

* خطاهای عربستان در قبال عراق

در بخش دیگر این مطلب آمده است: تعجبی ندارد که ریاض سال‌هاست نمی‌خواهد با دولت شیعه عراق که در سال ۲۰۰۳ بعد از سرنگونی «صدام حسین» رئیس جمهور وقت این کشور قدرت گرفت همکاری کند.

بیان این روایت که شیعیان عراق عوامل ایران هستند تنها به تقویت جایگاه راهبردی ایران در عراق کمک کرد.

ریاض می‌توانست سال‌ها قبل نقش سازنده‌ای را در عراق ایفا نماید و با نفوذ ایران رقابت می‌کرد.

ریاض باید به‌جای تلاش در تضعیف واقعیت‌های سیاسی ایجاد شده پس از سال ۲۰۰۳ ، تلاش می‌کرد نظر برخی رهبران شیعه عراق را جلب کند.

 

* شکست سیاست‌های نفتی عربستان

این وبگاه با توصیف سیاست های ضدایراتی عربستان نوشت: از سال ۲۰۱۰ و زمانی که تحریم‌های شدید اتحادیه اروپا و آمریکا در زمینه انرژی ایران را هدف قرار دادند، ریاض تولید نفت خود را تقویت کرد و تلاش نمود اقتصاد ایران را تضعیف کند و مشتریان سنتی آسیایی این کشور را با تولید نفت بیشتر و ارزان‌تر اغوا نماید.

اما این تلاش‌ها نتیجه معکوس خیلی بدی داشتند. زیرا به‌دنبال توافق هسته‌ای در ژانویه ۲۰۱۶، تهران به سطح تولید پیش از تحریم‌ها بازگشته و مشتریان آسیایی را دوباره به‌سمت خود آورد.

اقتصاد ایران در سال گذشته با افزایش صادرات نفت ۶٪ رشد یافت. در عین حال، سعودی‌ها کسری بودجه زیادی آوردند و برای قرض گرفتن پول چشم به بازارهای اوراق قرضه بین المللی دوختند. ذخایر  مالی خارجی ریاض نیز از سال ۲۰۱۱ به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

اگر چنین تمرکز کوته‌نظرانه‌ای بر ایران وجود نداشت، اشتباهات سیاسی عربستان در سال‌های گذشته به‌راحتی از بین می‌رفت. عربستان سعودی به‌عنوان مأوای مقدسات اسلامی از مزایای طبیعی برخوردار است، اما در هر عرصه‌ای که با تهران مواجه شده، فرجام سودمندی نداشته است.

در خاتمه این مطلب آمده است: عربستان سعودی در آینده باید سال‌ها با پیامدهای سیاست‌هایش به‌ویژه در یمن کنار بیاید؛ اما همه چیز از دست نرفته و هنوز هم برای ریاض امکان تغییر مسیر و بازتنظیم روابط با مشارکت تهران وجود دارد. ایران  نیز از تمایل خود برای تعامل با ریاض در زمینه‌های مختلف خبر داده است.

پادشاهی عربستان قبلا انعطاف پذیری قابل توجهی در رویکرد خود به تهران نشان داده و اخیرا به زائران ایرانی اجازه داد در مراسم حج شرکت کنند.

باید گفت عربستان سعودی، ایران و منطقه هیچ‌کدام نمی‌توانند از پس خطرهای تشدید تنش برآیند.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«اگر چنین تمرکز کوته‌نظرانه‌ای بر ایران وجود نداشت، اشتباهات سیاسی عربستان در سال‌های گذشته به‌راحتی از بین می‌رفت.»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme