https://telegram.me/empireoflies

شکست غول های رسانه ای در سیاه نمایی از ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:در نشستی حول موضوع «نقد و بررسی چهره ایران در رسانه‌ها و جهان» در لندن در دو هفته گذشته چند تن از صاحب نظران در خصوص نقش رسانه ها در سیاه نمایی از چهره ایران در عرصه بین الملل به مناظره پرداختند .

سعید کمالی دهقان یک روزنامه‌نگار ایرانیکه برای روزنامه گاردینمی‌نویسد در این نشست گفت:تصور من این است که با وجود تمام تلاش‌هایی که توسط چه گروه‌هایی در داخل و چه خارج از کشور برای ایجاد این تفاوت صورت می‌گیرد، اما یک تصویر بیشتر به صورت غالب وجود ندارد. این تصویر تنها ایران را نمایندگی می‌کند و آن هم تصویری است که حکومت از آن ارائه می‌کند.

این روزنامه نگاری مقیم انگلستان با اذعان به اینکه تلاش نیروهای خارج از کشور برای ارائه نگاهی متفاوت از مردم ایران جدا از آن برداشت حکومتی ناموفق بوده‌  است گفت :”به نظر من آمار را باید جدی گرفت ولی باید متوجه بود که تا چه حد به آن اعتبار می‌دهید.”

کمالی دهقان تاکید دارد که روی کار آمدن حسن روحانی در ایران به بهبود شرایط داخلی کمک خواهد کرد اما این موضوع دست کم تا امروز نتوانسته است موجب بهبود نگاه جهانی به ایران شود و حتی توافق اخیر اتمی هم این نگاه را تغییر نداده است.

این عضو عضو هیات سردبیری روزنامه گاردین در اشاره به دروغ پردازی بی بی سی فارسی و معیار های دوگانه این شبکه می گوید : «آنچه در مورد بی بی سی فارسی مطرح کردم  بحث معیارهای دوگانه در این رسانه است. مثال کوچکی در این مورد برای شما می‌زنم، در بسیاری موارد وقتی مسائل خاصی مطرح می‌شود شعارهای مربوط به منشور برابری به سادگی زیر پا گذاشته می‌شود. من ۳ مثال برای شما می‌زنم، برنامه‌ای با نام عدالت انقلابی که چند روز پیش منتشر شده است، دیگری مستندی است که کسری ناجی در مورد تاریخ بهائیت ساخته و همچنین مصاحبه عنایت فانی با بهیه نخجوانی است. شما به راحتی اینجا مشاهده می‌کنید که چارت بی بی سی مبنی بر مصاحبه با دو طرف ماجرا اینجا بارها زیر پا گذاشته شده است. ممکن است من با برای مثال در این مورد اخیر [مستند عدالت انقلابی] موافق باشم و احساس همدردی کنم اما بحث الان یک بحث فنی است. شما مستندی را ساخته‌اید که در تمام مدت آن آدمی که جور دیگری صحبت کند وجود ندارد، در مصاحبه عنایت فانی با بهیه نخجوانی ایشون به دروغ می‌گوید که طاهره [قرهالعین] هوادار بهاءالله بوده است. طاهره وقتی کشته شد و به تعبیر بهائیان به شهادت رسید اصلا دعوای بهاءالله مطرح نشده بود. آن زمان جنبش باب بود و مساله جانشین او صبح ازل بود و وقتی مجری چنین موضوعاتی را نمی‌داند بحث هیچ واکنشی در برابر این دروغ‌ها نشان نمی‌دهد. این موارد در مسائلی که مربوط به موضوع قومیت‌ها و مسائلی که به منافع ملی بازمی‌گردد، تکرار می‌شود».

در ادامه این نشست مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ و روابط بین‌الملل گفت : ما با چند رسانه‌ی فارسی زبان روبرو هستیم که یک تاثیرگذاری سنتی متقابل به روی افکار عمومی ایرانیان و افکار عمومی جهانیان نسبت به ایران داشته‌اند. در درجه اول بی بی سی فارسی است که از ابتدای تاسیس‌اش در زمان جنگ جهانی دوم برای پروژه نظام موجود در ایران مشغول بوده و در سال‌های بعد نیز این نگاه را ادامه داده است. باید یاد آوری کرد که مردم ایران علیرغم اعتمادی که به آن دارند اما همواره نگاه محتاطانه‌ای به بی بی سی دارند”.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme