https://telegram.me/empireoflies

شکست استراتژی آمریکا و پیروزی راهبردی سوریه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاستراتژی آمریکا در منطقه خاورمیانه از مدت‌ها پیش تاکنون مبتنی بر حذف دولت‌های ملی‌گرا بوده است. اتفاقاتی که طی سال‌های گذشته در عراق و سوریه شکل گرفته و افزایش قدرت گروه‌های تروریستی نمونه‌هایی از این رویکرد برای تغییر حاکمیت ملی کشورهای مذکور است. اما حوادث ماه‌های گذشته نشان ‌داد که ماجراجویی‌های آمریکا به‌همراه متحدان منطقه‌ای‌اش یعنی ترکیه و عربستان و قطر با استفاده از ابزار تروریسم تکفیری نظیر داعش و جبهه النصره و امثال آن  بار دیگر شکست خورده است.

اقدامات آمریکا و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی آن طی سال‌های گذشته تا حد زیادی در بی‌ثباتی منطقه و گسترش گرایش‌های رادیکال تروریست در منطقه ضد دولت‌های ملی‌گرا تأثیرگذار بوده، اما نتوانسته معادلات کشورهای مداخله‌جو را در ترسیم مجدد نقشه منطقه‌ای به کرسی بنشاند. مرکز مطالعات خاورمیانه‌ای بیروت در مقاله‌ای به بررسی ابعاد مداخله غربی ــ صهیونیستی در سوریه و شکست توطئه‌های آنها در این کشور پرداخته است.

پیروزی راهبردی سوریه؛ ابعاد و پیامدهای آن

تحولات اخیر در سوریه از زمان پیروزی استراتژیک در شهر حلب به‌سمت پیروزی در حرکت است که به‌سوی تغییرات اساسی در موازنه قدرت میدانی پیش می‌رود. در جبهه حلب در پایان سال گذشته میلادی ارتش عربی سوریه و متحدانش از جمله حزب‌الله و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نظیر ایران و روسیه ضربه قاطعی به گروه‌های تروریستی و تکفیری به‌ویژه جبهه النصره و سایر گروه‌های موسوم به معارضان معتدل وارد کردند. این پیروزی به‌شکل گسترده باعث تحقق انعطاف ارتش عربی سوریه و متحدانش در جنگ از طریق آزادسازی شهر راهبردی السخنه در مرحله بعد شد. در حال حاضر نگاه‌ها به‌سمت شرق دیرالزور و حومه آن کشیده شده است، جایی که ارتش عربی سوریه قدم‌های خود را برای رفع محاصره این شهر و اخراج داعش از این استان که ۴۰% از انبارهای نفتی سوریه در آن قرار دارد، سریعتر کرده است. ارتش سوریه با کمک طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و عناصر مبارز حزب‌الله کنترل بیشتر مناطق غربی کشور را که مملو از جمعیت هستند در دست گرفته و الآن به‌سمت شرق سوریه یعنی منطقه دیرالزور در حرکت است.

شهر دیرالزور انبار نفتی سوریه به شمار می‌رود، این موضوع نشان‌دهنده میزان تمایل آمریکا و تلاش‌هایش برای تسلط بر این منطقه در رقابت با ارتش عربی سوریه است. اما اخیراً و به‌ویژه بعد از آزادسازی شهر السخنه که گذرگاه ورود به دیرالزور برای رفع محاصره می‌شود، موازنه‌های قدرت به‌نفع ارتش سوریه تغییر کرده است. ارتش عربی سوریه در حال حاضر به‌همراه نیروهای متحد خود به‌دنبال تحمیل برنامه‌های خود در روند درگیری با گروه‌های تروریستی و تکفیری است و دستاوردهای نظامی مهمی را برای خود محقق کرده که باعث ادامه عملیات آن در جنوب سوریه تا شمال این کشور شده و آزادسازی مناطق الضبیعه و تله الاسدیه در جنوب سد الزلف و بئر الرفاع و نقطه المخفر ۳۰ و تله الحردیه و بئر الحردیه واقع در شرق تل شعاب در مناطق مرزی اردن و سوریه را به‌دنبال داشته است.

منابع میدانی همچنین از ادامه عملیات تأمین صحرای سوریه در محور شمال شرقی سویداء تا صحرای حومه دمشق خبر می‌دهند که این عملیات هم‌زمان با فروپاشی بی‌سابقه  اردوگاه داعش در دست اجرا است. علاوه بر اینها ارتش عربی سوریه اخیراً کنترل کامل استان السویداء را در اختیار گرفته و مناطق مرزی سوریه و اردن را از دست گروه‌های تروریستی پاک‌سازی کرده است.

عملیات دیرالزور در سه محور اصلی

بعد از آزادسازی شهر راهبردی السخنه در حومه شرقی حمص، ارتش عربی سوریه به‌دنبال ورود به دیرالزور از سه محور بود؛ محور اول شامل حومه الرقه می‌شد که از طریق آن تا سواحل رود فرات را شامل می‌شد. محور دوم حومه حمص و حماه را شامل می‌شد که پیشروی‌های گسترده‌ای را ایجاد می‌کرد و محور سوم که از آغاز جولای گذشته در منطقه صحرایی و خط مرزی سوریه و عراق آغاز شده است. این تحولات نظامی و پیروزی‌های میدانی به دست آمده موقعیت و جایگاه دولت ملی سوریه را بهبود بخشیده و باعث شده بیش از ۴۰ درصد اراضی این کشور از نظر وسعت خاکی در دست دولت قرار بگیرد، این در حالی است که تنها ۱۳ درصد در اختیار تروریست‌های مسلح قرار دارد و گروه تروریستی داعش به‌عنوان خطرناک‌ترین گروه تروریستی  موجود در منطقه مقداری کمتر از ۳۰ درصد را [که بیشتر مناطق بیابانی و خالی از سکنه را شامل می‌شود] تحت کنترل خود دارد.

گروه تروریستی داعش پیش از این موفق شد طی مدت کوتاهی بخش‌های مختلفی از استان‌های عراق را به‌صورت کامل و بدون مقاومت قابل توجه تحت کنترل خود بگیرد، این موضوع در نتیجه هرج‌ومرجی بود که در نتیجه سیاست و تصمیم‌گیری اشغالگران آمریکایی در عراق و سوءاستفاده آنها از درگیری‌های داخلی بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ در این کشور به راه افتاده بود. این گروه از پشتیبانی بسیاری از گروه‌های تروریستی از جمله سازمان القاعده در کشورهای حاشیه خلیج فارس و جنبش طالبان در پاکستان و جماعت اسلامی در اندونزی برخوردار بود.

اسد: فصل‌هایی از تاریخ سوریه از امام خامنه‌ای خواهد نوشت

ارتش عربی سوریه پیشروی‌های میدانی گسترده‌ای را در جبهه‌های مختلف مبارزاتی در کشور با حمایت متحدان روسی و ایرانی و حزب‌الله خود محقق کرد و موفق شد اراضی‌ای را که در گذشته در اختیار گروه‌های مسلح مخالف دولت بود تحت سلطه خود بگیرد، در همین رابطه بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه کنفرانس وزارت خارجه این کشور که تلویزیون رسمی سوریه آن را در روز یکشنبه ۲۰ آگوست ۲۰۱۷ منتشر کرد، اعلام نمود که با وجود اینکه بعد از گذشت شش و نیم سال از جنگ، شاخص‌های مبتنی بر پیروزی به دست آمده، اما جنگ هنوز به پایان نرسیده است. وی ادامه داد که سوریه پروژه غربی را شکست داد. وی تأکید کرد: هنگامی که من از شکست پروژه غربی صحبت می‌کنم، این بدان معنا نیست که ما پیروز شده‌ایم. آنها شکست خوردند، اما جنگ همچنان ادامه دارد. البته نشانه‌های پیروزی دیده می‌شود.

بشار اسد ادامه داد: کمک‌هایی که  این کشور از روسیه و ایران و حزب‌الله دریافت کرده، باعث شد نیروهای نظامی سوریه بتوانند دستاوردهایی را در میدان‌های جنگ محقق کرده و از بار سنگین جنگ بکاهند. وی در سخنرانی خود تأکید کرد اگر ملت عربی سوریه و نیروهای مسلح آن تاریخ جدیدی را برای سوریه و منطقه رقم زدند ، در فصل‌هایی از این تاریخ از دوستان ما نوشته خواهد شد؛ از ایران و امام خامنه‌ای … از روسیه و رئیس‌جمهور پوتین… از حزب‌الله و سید حسن نصرالله… فصل‌های مذکور از تعهد آنها به مبانی و اخلاق آنها نوشته خواهد شد تا نسل‌های آینده آن را مطالعه کنند.

وی ادامه داد: حمایت‌های مستقیم سیاسی و اقتصادی و نظامی دوستان ما باعث پیشروی در میدان مبارزه به‌صورت بیشتر و با خسارت‌های کمتر شد و آنها شرکای فعلی ما هستند. وی بر نقش روسیه در این زمینه تأکید کرد و گفت: روسیه و چین  چندین بار در شورای امنیت برای دفاع از وحدت سوریه از حق وتو استفاده کردند.

الف: شکست استراتژی آمریکا در تجزیه دولت ملی‌گرای سوریه

تحولات و حوادث منطقه خاورمیانه در زمان جنگ دوم خلیج فارس در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۱ با اشغالگری آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۳ با وضوح و اصرار بیشتری نشان‌دهنده آن چیزی بود که در رسانه‌های خبری از تغییر سیاست در منطقه در نتیجه آغاز خیزش‌های مردمی در سال ۲۰۱۱ نام می‌برند، در همین راستا انتفاضه مردمی در تعدادی از کشورهای عربی ضد رژیم‌های استبدادی حاکم آغاز شد. این روند از تونس آغاز شد و سپس به مصر و لیبی و یمن انتقال پیدا کرد. در نتیجه این خیزش‌های مردمی رژیم‌های استبدادی در برخی دولت‌ها نظیر تونس و مصر فروپاشیده شدند و جنبش‌های مردمی در لیبی و یمن به درگیری‌های مسلحانه و جنگ داخلی منتهی شد. تمامی این تحولات نشان می‌دهد که استراتژی آمریکا مبتنی بر مهندسی مجدد منطقه و کشورهای منطقه خارمیانه از طریق تجزیه آنها بود. این مهندسی، در درجه اول از عراق آغاز شد و با فروپاشی رژیم صدام حسین کلید خورد، این در حالی بود که ادعای آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی و غربی این بود که هدف از این اقدامات ایجاد تغییرات اساسی در ساختار دولت ملی‌گرای عربی بود، چرا که این دولت‌ها نمی‌توانستند مؤلفه‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی تمامی ساختارهای خود را مهار کنند.

انتهای پیام/تسنیم

کمک‌های ایران و حزب‌الله و روسیه باعث پیروزی راهبردی سوریه و شکست استراتژی آمریکا شد و نیروهای نظامی سوریه توانستند دستاوردهایی را محقق کنند که چهره سوریه و حتی منطقه را تغییر خواهد داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme