https://telegram.me/empireoflies
محققان ایرانی در حوزه‌های مختلف در چند سال گذشته توانسته‌اند سد تحریم را بشکنند که بیش‌تر کارشناسان علت این امر را تلاش جهادی در حوزه دانش می‌دانند.

شکستن تحریم برای محققان ایرانی چگونه ممکن شد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«تحریم» که اجباری ناجوانمردانه و غیربشردوستانه برای مردم دنیاست، سال‌هاست از سوی استکبار جهانی بر ملت ایران تحمیل می‌شود اما آنچه در عمل قابل مشاهده است اینکه این تحریم‌ها تاکنون نتوانسته بر مردم کشورمان اثرگذار باشد و استکبار جهانی را به هدفش برساند.

اما دلیل این بی اثر بودن تحریم‌ها بر مردم ایران را از کارشناسان و مسؤولان حوزه علم و آموزش کشورمان جویا شدیم تا بدانیم در چه حوزه‌هایی تحریم را بیشتر بی اثر کردیم و دلیل این امر کدام توانمندی محققان ایرانی بوده است.

کارشناسان و مسؤولان حوزه آموزش عالی که متفق‌القول تحریم را ابزاری برای استفاده بهتر از تولیدات داخلی می‌دانند هر کدام معتقدند که محققان ایرانی در یک زمینه علمی بیشتر تحریم را شکستند اما به طور کلی هر جا جوانان حضور داشتند و با تفکر جهادی کار کردند تحریم‌ها بیشتر بی اثر شده است.

* بی‌نیاز شدن صنایع از واردات با استقبال از تولیدات داخلی 

منصور غلامی وزیر علوم معتقد است: محققان ما در تمام زمینه‌های علمی محصولات با کیفیتی داشتند اما در صورت مهیا بودن امکان واردات، صنایع از تولیدات داخلی استفاده نمی‌کنند.

وی می‌گوید: در زمان تحریم، صنایع به سمت تولیدات ایرانی آمدند و تازه متوجه شدند که این تولیدات قابلیت بی‌نیاز کردن صنایع از واردات را دارد.

وزیر علوم امیدوار است که پس از تحریم هم صنایع از تولیدات داخلی استفاده کنند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز با اشاره به خودکفا شدن بخش دارویی ایران در ۹۸ درصد داروهای موردنیاز کشورمان، معتقد است: محققان ما در تمام حوزه‌های علمی بخصوص در بخش دارویی تحریم‌ها را شکسته‌اند.

* وقتی اروپایی‌ها از دیدن محصول ایرانی انگشت به دهان می‌مانند

شهروز ساویز رئیس مرکز تحقیقات فیزیک و پلاسمای دانشگاه آزاد با ذکر خاطره‌ای از تعجب اروپاییان با دیدن محصول ایرانی می‌گوید: تکنولوژی دستگاه پلاسمای گرم تاکنون فقط در کشورهای آمریکا، روسیه و رژیم صهیونیستی و تعدادی انگشت شماری از کشورهای اروپایی وجود داشت، این در حالی است که ساخت این دستگاه در ایران انجام شد و با وجود اینکه تمام تکنولوژی‌های دستگاه پلاسما تا چند سال قبل وارداتی بود، در حال حاضر خودمان با اتکا به دانشمندان و نیروهای داخلی توانسته‌ایم مشعل‌های پلاسمای گرم را به تغییر در دمای متغیر بسازیم. 

* در فناوری‌های دفاعی اگر تمام دنیا تحریم‌مان کنند ایده‌هایمان را محقق می‌کنیم

محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهشی و فناوری اسبق وزیر علوم نیز معتقد است: محققان ایرانی در هر زمینه‌ای که سعی کرد‌ه‌اند یک محصول یا توانی را داخلی کنند در واقع تحریم را بی اثر کردند،  نمونه بارز آن فناوری‌های دفاعی است که در بیشتر موارد طراح و سازنده هستیم و اگر تمام دنیا تحریممان کنند می‌توانیم طرح ها و ایده‌هایمان را محقق کنیم، در زمینه‌های دیگر مثل غنی سازی هسته‌ای نیز سوخت را می توانیم خودمان غنی کنیم.

البته مهدی‌نژاد می‌گوید: کسی نباید بگوید ما باید برای رفع تحریم تلاش می‌کنیم، ما باید برای بی اثر کردن تحریم تلاش کنیم زیرا رفع تحریم ممکن است به بده بستان‌های سیاسی منجر شود اما بی اثر کردن تحریم مهم است و ما باید این کار را انجام دهیم و راهش هم این است که در درجه اول ظرفیت و توانمندی را در داخل کشور ایجاد کنیم.

وی با ذکر راهکارهای بی‌اثر کردن تحریم، می‌گوید: ما اگر چند کار را انجام دهیم می‌توانیم از زنجیره تمام تحریم‌ها دور شوریم،یکی اینکه محصولات ما باید در سطح مردمی خریدار داشته باشد و مردم کوچه بازار به آن نیاز داشته باشند، مثل بنزین یا محصولات کشاورزی؛ همچنین ساز و کارهایی که ما را از دلار رها کرده نتیجه داده است.

به اعتقاد مهدی‌نژاد نوری، ما اگر به درستی با تحریم مواجه شویم، تحریم می‌تواند برای ما دستاوردهای عظیمی داشته باشد که باعث قدرت واقعی ملت در عرصه اقتصاد و صنعت باشد.

* تحریم به آن معنا که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند در ایران معنا ندارد

علیرضا سلیمی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه دنیا بزرگ‌تر از آن است که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند، می‌گوید: کشور ایران دارای موقعیت جغرافیایی خاص با ۱۵ همسایه است، بنابراین تحریم به آن معنا که آمریکایی ها تصور می کنند امکان پذیر نیست چرا که رشد اقتصادی این ۱۵ کشور در بعضی موارد به یکدیگر گره خورده به همین دلیل امکان تحریم در این موارد وجود ندارد و آمریکا نمی‌تواند با تحریم به هدف نهایی‌اش برسد.

وی به مشکلات ایجاد تحریم نیز اشاره کرده و می‌گوید: البته تحریم قطعا دردسرهایی دارد اما آیا این تحریم‌ها می‌تواند چرخ اقتصاد ما را به کلی پنجر کند؟ خیر، وقتی ما از تمام ظرفیت‌مان استفاده کرده، مدیریت اقتصادی را توانمند کنیم و چرخ تولید را در کشور با سرعت بیشتر حرکت درآوریم، تحریم بر ما اثرگذار نیست.

ما در حوزه نفت که آمریکایی‌ها فکر میکردند از آن حوزه می‌توانند به ما آسیب بزنند توفیقات خوبی داشتیم و خریداران روز به روز اشتیاق بیشتری دارند، این اشتیاق نشان می‌دهد آمریکا در این زمینه به خواست اصلی‌‌اش نمی رسد.

ما می‌توانیم از فرصت تحریم برای گسترش صادرات غیرنفتی و حرکت چرخه تولید استفاده کنیم

در بخش های صادرات غیرنفتی مانند بخش فلزات و غیره مشکل چندانی نداریم، البته در هر حوزه‌ای که بتوانیم خودمان را توانمند کنیم قطعا می‌توانیم تحریم ها را به راحتی بشکنیم.

* در هر زمینه‌ای که تفکر جهادی داشتیم موفق شدیم

سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری باید به جای واژه دور زدن تحریم‌ها از بی اثر کردن استفاده کنیم، می‌گوید: به فرموده مقام معظم رهبری ما باید تحریم ها را بی اثر کنیم تا هرچقدر هم تحریم‌مان کردند اتفاقی نیفتد، که در این بخش هر جا مدیرانی دلسوز با تفکر حضور داشته‌اند توانسته‌اند با تلاش شبانه‌روزی مسیرهایی را پیدا کنند که تحریم‌ها بی اثر شود.

وی درباره تعریف مدیران جهادی معتقد است: کسی که برای انجام کارش شب و روز نمی‌شناسد و با کمک خداوند با نوآوری و خلاقیت و سماجت به کار خود ادامه می‌دهد یک مدیر جهادی است.

ساداتی‌نژاد می‌گوید: ما در بخش بی‌اثر کردن تحریم‌ها در حوزه‌های هسته‌ای و نظامی و حوزه‌های دانش‌بنیان که جوانان حضور داشتند موفق عمل کردیه‌ایم، حوزه صنایع نیز به دلیل وجود بخش خصوصی توانمندی خوبی داشته است، اما در بخش اقتصادی و مالی در رده‌های بعدی موفقیت قرار داریم.

به گزارش فارس، «تفکر جهادی» به عنوان نکته کلیدی از سوی کارشناسان و مسؤولان کشورمان برای بی اثر کردن تحریم‌ها مطرح می‌شود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme