https://telegram.me/empireoflies

شهروندان آمریکایی در حالت عادی سلاح بیشتری نسبت به وضعیت جنگی یمن دارند+عکس و فیلم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغجمعیت ایالات متحده آمریکا چهار درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد اما شهروندان این کشور تا پایان سال ۲۰۱۷ مالکیت ۴۶ درصد از ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح جهان را در اختیار دارند.

پروژه تحقیقات جهانی «سلاح‌های کوچک» (The Small Arms Survey) در ژنو بر اساس آخرین پژوهش خود اعلام کردند که بیش از یک میلیارد سلاح گرم در جهان وجود دارد که ۸۵ درصد آن در دست شهروندان غیر نظامی و باقیمانده در اختیار ارتش‌ها و نیروهای انتظامی است.

شمار صاحبان اسلحه در جهان در سال ۲۰۱۷ به ۸۷۵ میلیون نفر رسید که نسبت به سال ۲۰۰۶ به میزان ۲۰۷ میلیون نفر افزایش یافته است.

۴۶ درصد سلاح های گرم جهان در مالکیت شهروندان ایالات متحده است بنابراین به ازای هر ۱۰۰ آمریکایی ۱۲۰ اسلحه وجود دارد، این در حالی است که در یمن و در وضعیت جنگ و درگیری به ازای هر ۱۰۰ نفر ۵۳ اسلحه وجود دارد.

ارون کارپ، پژوهشگری که در این تحقیقات مشارکت کرده است گفت که بزرگترین عامل رشد میزان مالکیت اسلحه، مالکیت سلاح توسط غیرنظامیان در ایالات متحده است. وی در گفتگو با خبرنگاران افزود که شهروندان این کشور هر سال حدود ۱۴ میلیون سلاح جدید وارداتی را خریداری می‌کنند.

پیشتر و در پی تیراندازی یک جوان در دبیرستان فلوریدا که به کشته شدن ۱۷ دانش آموز و معلم کشیده شد، سراسر آمریکا بویژه دانش آموزان دست به تظاهرات زده و خواستار کنترل و محدودیت دسترسی به اسلحه گرم شدند.

 

عده‌ای از این جوانان در واشنگتن در حرکتی نمادین مقابل کاخ سفید با خوابیدن روی زمین، اعتراض خود را به خشونت ناشی از عدم کنترل خرید و فروش سلاح در ایالات متحده نشان دادند.

 

حرکت نمادین دانش‌آموزان در مقابل کاخ سفید در اعتراض به عدم کنترل فروش سلاح

هدف این راهپیمایی‌ها فشار بر کنگره برای اصلاح قانون حمل سلاح و امن کردن مدارس در برابر این نوع حملات است.

آمریکا رکورددار تیراندازی‌های مرگبار در دنیا و بهشت شیفتگان سلاح گرم است.

این موضوع علاوه بر قانونی که به شهروندان اجازه حمل سلاح می دهد در برخی عوامل فرهنگی ریشه دارد.

بنابرآمار منتشره در وبگاه علمی «لایو ساینس» به سال آگوست سال ۲۰۱۶، در حالی که جمعیت آمریکا کمتر از ۵ درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، ۳۱ درصد کل عاملان حمله در تیراندازی‌های جمعی در این کشور زندگی می‌کنند.

همچنین مطابق آمارهایی که وبگاه «ووکس» فراهم کرده آمریکا از حیث فراوانی وقوع خشونت و قتل با اسلحه کشوری بی‌نظیر در دنیا قلمداد می‌شود. نرخ وقوع قتل با اسلحه در آمریکا با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست و این رقم برای آمریکا ۶ برابر بیشتر از کانادا و ۱۶ برابر بیشتر از آلمان است.

۱٫ خشونت سرگرمی است همه خشن باشیم

آزادی حمل سلاح، گرچه در بروز خشونت عاملی مهم است، اما تنها علت آن نیست. چنانکه «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از تیراندازی سال ۲۰۱۳ مدرسه «سندی‌هوک» (با ۲۷ کشته) گفت: در ریشه‌های حوادثی از این دست نباید نقش فرهنگی که سلاح را شکوهمند و قاتل را قهرمان معرفی می‌کند، از نظر انداخت.

آمریکا، همچنین بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده سرگرمی‌های خشونت‌بار در جهان به شمار می‌رود. محصولات فرهنگی آمریکا از فیلم‌های هالیوود تا بازی‌های ویدئویی یک سکانس مشترک دارند: تماشای قساوت انسان ها علیه انسان‌ها. و بدتر اینکه این خشونت را تا سرحد سرگرمی انسان‌ها، کاهش می‌دهند.

رسانه های غربی بارها درباره خشونت افراطی در محصولات فرهنگی آمریکا تذکر داده اند.

اما در ادامه نگاهی می اندازیم به ۱۱ مورد از مرگبارترین تیراندازی‌ها در آمریکا که توسط بی بی سی تهیه شده است.

۱ – فستیوال موسیقی در لاس وگاس (دست کم ۵۸ کشته)

اول اکتبر ۲۰۱۷ – استیون پداک ۶۴ ساله از طبقه سی و دوم هتلی در لاس وگاس جمعیت حاضر در فستیوال را به رگبار بست. در این تیراندازی دست کم ۵۸ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند. پلیس بعد از یورش به اتاق مهاجم در هتل، جنازه او را پیدا کرد.

۲- کلوپ شبانه در اورلاندو (۵۰ کشته)

۱۲ ژوئن ۲۰۱۶ – حمله به کلوپ شبانه همجنس بازان در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا مرگبارترین تیراندازی در تاریخ معاصر آمریکا بوده است. در این حمله ۵۰ نفر کشته و ۵۳ نفر زخمی شدند. عمر متین، مهاجم این حمله، بعد از کشتن تعدادی از حاضران در محل، ده‌ها نفر را گروگان گرفت. نیروهای ویژه پلیس برای پایان دادن به گروگانگیری وارد عمل شدند و در نهایت مهاجم را کشتند.

۳ – ویرجینیا-تک (۳۲ کشته)

۱۵ آوریل سال ۲۰۰۷ – سونگ هوی چو، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا تک درمحوطه این دانشگاه ۲۷ دانشجو و ۵ نفر از کارکنان دانشگاه را به ضرب گلوله کشت و بعد از آن خودکشی کرد. ۱۷ نفر هم در این تیراندازی مجروح شدند. او در ویدیویی که بعد از مرگش به دست رسانه‌ها رسید از “بچه سوسول‌های” پولدار شکایت کرده بود و گفته بود که مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

۴ – دبستان سندی‌هوک (۲۷ کشته)

۱۴ دسامبر ۲۰۱۲ – در این روز آدام لانزای ۲۰ ساله با حمله به دبستان سندی‌هوک در نیوتاون در ایالت کانتیکات ۲۶ نفر را کشت. بیست نفر از قربانیان این حمله دانش‌آموزان مدرسه و بقیه از کارکنان آن بودند. علاوه بر آن او مادرش را هم کشت و در نهایت خودکشی کرد. بعد از این حمله اعلام شد که آدام لانزا دچار مشکلات شدید روانی بوده و ذهنش مدام درگیر خشونت بوده است.

۵ – کافه لوبی در تگزاس (۲۳ کشته)

۱۶ اکتبر ۱۹۹۱ – جورج هنارد ۳۵ ساله در تیراندازی در کافه‌ای در کیلین تگزاس ۲۳ نفر را کشت. او پیش از حمله با خودرویش وارد این کافه شده بود. ۲۷ نفر دیگر هم در این تیراندازی مجروح شدند. این حمله یکی از مرگبارترین تیراندازی‌های آمریکا خارج از فضاهای آموزشی بود.

۶ – مک‌دونالد، کالیفرنیا (۲۱ کشته)

۱۸ ژوئیه ۱۹۸۴ – جیمز هوبرتی ۴۱ ساله ۲۱ نفر از مشتریان و کارکنان رستوران مک‌دونالدی در سن ییسدروی ایالت کالیفرنیا را کشت. او نگهبان سابق این رستوران بود که از کارش اخراج شده بود. یک ساعت بعد از شروع حمله، تک‌تیراندازهای پلیس جیمز هوبرتی را کشتند.

۷ – دانشگاه آستین تگزاس (۱۸ کشته)

اول اوت ۱۹۶۶ – چارلز جوزف ویتمن، تفنگدار سابق آمریکایی بعد از کشتن مادر و همسرش به دانشگاه آستین تگزاس رفت و ۱۶ نفر دیگر ار کشت. در این حمله ۳۰ نفر هم زخمی شدند. خود ویتمن به ضرب گلوله یک مأمور پلیس از پا درآمد. کالبدشکافی جسدش نشان داد که تومور مغزی داشته اما معلوم نشد که آیا این بیماری نقشی در انگیزه‌اش برای تیراندازی داشته یا نه.

۸ – ادموندو، اوکلاهما (۱۴ کشته)

۲۰ اوت ۱۹۸۶ – پاتریک هنری شریل پستچی ۱۴ نفر از کارکنان اداره پستی در شهر ادوموندو واقع در ایالت کالیفرنیا را کشت و در نهایت باشلیک گلوله به سرش خودکشی کرد. او پیش از آن از سوی مدیرانش به دلیل عملکردش در کار مواخذه شده بود.

۹ – سن‌برناردینو، کالیفرنیا (۱۴ کشته)

۲ دسامبر ۲۰۱۵ – سید رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک با تیراندازی در یک مراسم ۱۴ نفر را در مجتمع بهزیستی سن‌برناردینوی کالیفرنیا کشتند و ۲۲ نفر دیگر را زخمی کردند. هر دو مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شدند. دولت آمریکا اعلام کرد که این حمله تروریستی بوده است.

۱۰ – دبیرستان کلمباین (۱۳ کشته)

۲۰ آوریل ۱۹۹۹ – اریک هریس ۱۸ ساله و دیلان کلبولد ۱۷ ساله در حمله به دبیرستان کلمباین در شهر لیتلتون ایالت کلورادو ۱۲ دانش آموز و یک معلم را به ضرب گلوله کشتند. بیش از ۲۰ نفر هم در این تیراندازی زخمی شدند. هر دو مهاجم خود را در کتابخانه مدرسه کشتند.

۱۱- دبیرستان “استون‌من داگلس” در شهر پارکلند، در جنوب فلوریدا با ۱۷ کشته

تیراندازی ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ -(۲۵ بهمن) جوان ۱۹ ساله‌ای به نام نیکلاس کروز به دبیرستان “استون‌من داگلس” در شهر پارکلند، در جنوب فلوریدا حمله کرد و پس از کشتن ۱۷ نفر و زخمی‌کردن شماری از دانش‌آموزان و کارکنان دبیرستان اقدام به فرار نمود.

دانلود ویدئوی ضبط شده توسط یک دستگاه تلفن همراه که لحظات تیراندازی دبیرستان فلوریدای را نشان می‌دهد که به کشته شدن ۱۷ تن انجامید مرگبارترین حادثه این‌چنینی از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون محسوب می شود

 

انتهای پیام/جام نیوز

در آمریکا روزی نیست که عده ای با سلاح گرم یکدیگر را نکشند، این قانون است که به آنها اجازه نگهداری و حمل سلاح را می دهد اما برای کنترل وجود ندارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme