https://telegram.me/empireoflies

شلیک هشدار ایران پس از اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه آمریکایی “آنتی وار” (antiwar) با انتشار گزارشی به انعکاس اظهارات “ران پل” نویسنده و سیاستمدار کهنه کار آمریکایی در رابطه با سیاست های دو گانه آمریکا پرداخته است.

“ران پل” که برای چند دوره، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا بوده و همچنین از سال ۱۹۸۸ برای سه دوره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده است در برنامه تحلیلی خود تحت عنوان “گزارش آزادی” به وضع تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پرداخته و سیاست های واشنگتن را متکبرانه و مغرورانه می داند.

دانلود

برنامه “گزارش آزادی”

مجری این برنامه با اشاره به تناقض موجود در سیاست های آمریکا در قبال ایران می گوید: «فکر می کنم حدود یک ماه پیش، سازمان ملل پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد و آمریکا نیز باید با این موضوع موافقت کند. اما چند هفته بعد، کنگره آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پس از این اتفاقات عنوان کرد که صبر ما به پایان رسیده است و اگر تحریم دیگری از سوی آمریکا وضع گردد ممکن است ایران به طور کلی از توافق هسته ای کنار کشیده و برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد؛ و ما تنها در مدت چند ساعت، فناوری بهتری نسبت به زمان قبل از توافق هسته ای، خواهیم  داشت.

اظهارات روحانی یک شلیک هشدار پس از وقوع چند حادثه تحریک آمیز علیه ایران است.

ران پل در ادامه می گوید: شاید بتوان گفت ایران با قبول توافق هسته ای اشتباه بزرگی مرتکب شده و کشور خود را در میان نهادهای مختلف آمریکایی قرار داده است و ما برای ارعاب آن ها هر چه می توانیم انجام می دهیم و با اقدامات خود فقط دشمنی را بیشتر می کنیم.

وضع تحریم های جدید علیه ایران تنها موجب وخیم شدن اوضاع می شود. چه معنایی دارد که از یک سو سازمان ملل، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید می کند و از سوی دیگر دونالد ترامپ به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید که نباید پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کنیم؛ چنین مواضعی، مشکلات بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه مجری برنامه عنوان می کند: در نقطه کنونی، امکان اینکه اروپایی ها از ما جدا شوند زیاد است؛ آن ها نسبت به تحریم های جدید خشمگین هستند؛ چه تحریم های روسیه، چه تحریم های ایران. پس از توافق هسته ای، تجارت ایران و اروپا  افزایش یافته است.

علت اصلی وضع تحریم های جدید علیه ایران، برنامه موشک های بالستیک این کشور است. در حقیقت آنچه ترامپ و اطرافیانش در این رابطه می گویند، صحیح نیست؛ چرا که هرچند در قطعنامه ۲۰۱۰ سازمان ملل آمده است که ایران نباید هیچ گونه فعالیتی در رابطه با موشک های بالستیک داشته باشد اما توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ این قطعنامه را رد کرده و می گوید “از ایران خواسته می شود که هیچ فعالیتی در رابطه با موشک های بالستیکی که برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی شده اند نداشته باشد”. در قطعنامه ۲۰۱۰ آمده بود که ایران نباید چنین کاری بکند اما در توافق هسته ای ۲۰۱۵ آمده است که از ایران خواسته می شود، و این دو موضوع کاملا متفاوت است. ایرانیان می توانند بگویند که اولا انجام چنین کاری برای ما ممنوع نیست و دوما ما کلاهک هسته ای روی این موشک ها قرار نمی دهیم و فقط برنامه موشکی خود را ارتقا می دهیم. اما مقامات آمریکایی می گویند هر موشکی که شما بسازید ما فرض می کنیم که قادر به حمل کلاهک هسته ای است!

ران پل در ادامه می گوید: طبیعی است که ایران برنامه موشکی خود را کنار نگذارد و به آمریکا اعتماد نکند. سابقه سیاست خارجی ما در این رابطه کاملا روشن است؛ ما می گویم در صورتی که دشمنان ما تسلیحات خود را کنار بگذارند به آن ها حمله نخواهیم کرد اما به محض آنکه تسلیحاتشان را کنار گذاشتند به آن ها حمله می کنیم.

آمریکا بهتر است به جای آنکه دائما از جنگ سخن به میان آورد و رسما اعلام کند که ما ابتدا از بمب هسته ای استفاده می کنیم و … کمی تواضع در سیاست های خود به خرج دهد. تمام دولت های آمریکا این لحن متکبرانه را دارند؛ حتی اوباما که به دنبال دریافت جایزه صلح بود نیز می گفت که همه گزینه های روی میز است! به نظر می رسد در پس زمینه سیاست های آمریکا، همیشه افرادی هستند که جنگ و جنگ افروزی بهره می برند. اگر ما به دنبال سیاستی صحیح در تعامل با ایران باشیم باید این اقدامات را کنار بگذاریم.

مجری برنامه در تایید اظهارات ران پل می گوید: کشوری که سر و صدای بیهوده به راه می اندازد، به جای آنکه قوی به نظر برسد، ضعیف و ناتوان جلوه می کند؛ اقتضای قدرت آن است که ما گاهی اوقات ساکت بمانیم. وقتی ترامپ به راحتی ونزوئلا را به حمله نظامی تهدید می کند، طبیعی است که کشورهای دیگر مانند کره شمالی بگویند که باید به تسلیحات هسته ای مسلح باشیم. طبیعی است که کشورهای دیگر بگویند اگر در کشور ما شخصی انتخاب شود که انتخاب او به مذاق آمریکا خوش نیاید، واشنگتن ما را نیز به حمله نظامی تهدید خواهد کرد. ما در انتخابات دیگر کشورها مانند ونزوئلا مداخله می کنیم و تلاش می کنیم که دولت آن ها را سرنگون کنیم؛ طبیعی است که آن ها بگویند ما چگونه می توانیم خودمان را از دست آمریکایی ها خلاصه کنیم و به فکر ساختن تسلیحات بیافتند.

ران پل در ادامه می گوید: غرور و تکبر آمریکا و اینکه ما می خواهیم در هر جای جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم، به هیچ کس کمکی نمی کند.

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«اظهارات روحانی یک شلیک هشدار پس از وقوع چند حادثه تحریک آمیز علیه ایران است…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme