https://telegram.me/empireoflies

شش دانگ حواس ایران، جمع یمن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روزنامه گاردین درباره تحولات یمن و ادعای غربی‌ها و کشورهای عربی درباره دخالت ایران در این کشور می‌نویسد: زمانی که حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهور ایران شد، وی قول داد تا روابط تهران با ریاض را بهبود دهد. نقش وی در مذاکرات همکاری سال ۱۹۹۸ که به دنبال سفر محمد خاتمی به عربستان حاصل شد خیلی‌ها را تشویق به پذیرش این مسأله کرد که این امر شدنی است.

ایران

روز شنبه گذشته زمانی که حملات سعودی‌ها به یمن ادامه داشت، روحانی با بیان اینکه دولت ریاض بی‌تجربه است و نمی‌تواند مسائل منطقه‌ای و جهانی را بفهمد به این کشور حمله کرد. آیت الله علی خامنه‌ای حتی بی‌پرده‌تر در این باره سخن گفتند. در اوایل آوریل، ایشان سعودی‌ها را به نسل‌کشی متهم کردند. ایشان همچنین این اتهام را که ایران سلاح برای حوثی‌های یمن می‌فرستد را رد کردند.

اما برای سعودی‌ها، سلمان شاه نسبت به ملک عبدالله صراحتی بیشتری برای انتقاد از ایران دارد. در آخرین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که هفته گذشته برگزار شد، سلمان گفت: قدرت‌های خارجی (یعنی ایران) می‌خواهند قدرت خود را اعمال کنند و باعث افزایش تنش‌های فرقه‌گرایانه شوند. نظارت محمد بن سلمان وزیر دفاع ۲۹ ساله عربستان حکایت از روی کار آمدن نسل جدید و بی‌پروایی در عربستان دارد.

رهبران عربی و رسانه‌های عربی به دنبال القای این خط فکری هستند که ایران به عنوان بخشی از نقشه‌اش برای کنترل جهان عرب به حوثی‌های یمن کمک نظامی می‌کند. آنها استدلال می‌کنند که این مسأله تا حدی به علت خروج نیروهای آمریکایی از منطقه رخ داده است.

اما مسأله یمن کاملاً قابل لمس است. یمن دهه‌هاست که درگیر جنگ است. این کشور که فقیرترین کشور در جهان عرب محسوب می‌شود در حال تجربه یک بحران قبیله‌ای و محلی بود که حمله عربستان آن را به بحرانی منطقه‌ای و بین‌المللی مبدل کرد.

بحران یمن بیشتر جنبه فرقه‌ای دارد چراکه حوثی‌های یمن که شیعه زیدی هستند مسئول سرنگونی منصور الهادی هستند. اما عربستان در گذشته از دو رهبر زیدی‌ها یعنی علی عبدالله صالح و منصور الهادی حمایت کرد.

فاجعه امروز یمن حاصل تنش‌های وسیع‌تر بین عربستان و ایران و بین شیعیان و اهل تسنن است که همیشه به دنبال برتری سیاسی بوده‌اند. سعودی‌ها از همان زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران احساس خطر کردند و این احساس هم با سرنگونی حکومت صدام حسین و روی کار آمدن یک حکومت شیعی در عراق بیشتر هم شد.

تنش‌های بین تهران و ریاض به خاطر جنگ چهار ساله سوریه وخیم‌تر هم شده است چرا که ایران از بشار اسد و حکومت علویان در سوریه و ریاض از گروه‌های مخالف اهل تسنن حمایت می‌کند.

حمله سعودی‌ها به یمن شکل دیگری از اعزام نیرو به بحرین برای سرکوب کردن معترضان سیاسی است. عربستان در سال گذشته به چهارمین کشوری مبدل شده که بیشترین هزینه را صرف تجهیزات نظامی‌ می‌کند. به طور کلی، کل بودجه نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ چیزی بالغ بر ۹۸٫۵ میلیارد دلار بود که این میزان ده برابر از بودجه ۱۰٫۶ میلیارد دلاری ایران بیشتر است. ایران می‌داند که نمی‌تواند با کشورهای عربی رقابت تسلیحاتی داشته باشد. روحانی چندی پیش قراردادهای جدید تسلیحاتی اعراب را زیر سوال برد.

از این رو، واکنش ایران به وقایع یمن متفاوت بوده است. رسانه‌های ایران گزارش‌هایی درباره کشتار غیرنظامیان پخش می‌کنند و همچنین به ماجرای خلبان ایرانی که از جانب هواپیماهای سعودی تهدید شده بود که اگر فرود بیاید مورد حمله قرار خواهد گرفت پخش می‌کنند. همچنین در روز جمعه گذشته نیز مردم ایران در حمایت از مردم یمن تظاهرات کردند. اما بسیاری از سیاستمداران ایرانی مبهم حرف می‌زنند. به عنوان مثال، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی درباره نقشه آمریکا برای تجزیه یمن، سوریه و عراق سخن می‌گویند.

مقامات ایران رفتار غیرقابل پیش‌بینی سعودی‌ها را احساس کرده‌اند و منتظر تحولات آتی هستند. از این رو، آنها همچنان بر تعداد کشته‌ شدگان یمنی اشاره می‌کنند و سعی می‌کنند که حمله سعودی‌ها به یمن را به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و لبنان تشبیه نمایند.

دلیل دیگری برای اینکه ایران همچنان می‌تواند منتظر بماند وجود دارد. بمباران هوایی نتوانسته‌ است که حوثی را از مواضع راهبردیشان از قبیل شهر صنعا و فرودگاه‌های بین‌المللی حدیده و صنعا بیرون کند. هیچ شکی وجود ندارد که بسیاری در حاکیمت ایران از حملات بی‌هدف ارتش بی‌تجربه عربستان لذت می‌برند.

ایران همچنین فهمیده است که عربستان در حمله به یمن فقط از حملات هوایی استفاده خواهد کرد و ۱۵۰۰۰ نیروی زمینی که در مرز یمن قرار دارند برای ممانعت از اقدامات تلافی‌جویانه حوثی‌ها می‌باشند. به همین خاطر، عربستان از سنگال، پاکستان، سودان و مصر خواسته است تا ۲۱۰۰۰ نیروی زمینی به یمن اعزام کنند، اما این کشورها همگی دعوت سعودی‌ها را رد کرده‌اند.

نویسنده این مقاله در انتها می‌نویسد: در هر صورت تهران، ریاض را بازنده این تنش‌ها می‌داند. اما نباید شکست ریاض را به عنوان پیروزی تهران در نظر گرفت چرا که تنش‌های بین این دو قدرت منطقه‌ای همچنان ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/مشرق

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme