https://telegram.me/empireoflies

خرسندی شرکت‌های تسلیحاتی‌ آمریکا از ظهور داعش

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه خبری تحلیلی «اینترسپت» در گزارشی به قلم «لی فانگ» از گروهی متشکل از پیمانکاران دفاعی خبر داد که کاندیداهای ریاست جمهوری سال آتی ایالات متحده را به «نظامی‌گری» تشویق می‌کنند.

فانگ در گزارش خود می‌نویسد که امسال از میان مدیران و لابی‌گران صنعت پیمانکاران دفاعی گروهی تشکیل شد با هدف «تبیین مناظره‌های ملی در سیاست خارجی در طول انتخابات سال ۲۰۱۶» در ایالات متحده که به طور اخص فراخوانی بود برای نامزدهای جمهوری‌خواه تا اقدام نظامی در سوریه را گسترش دهند.

«میک راجرز» بنیانگذار «آمریکایی‌ها برای صلح، رفاه و امنیت» (APPS: Americans for Peace, Prosperity, and Security)، همین آخر هفته در ایمیلی به پشتیبانانش این گروه را بخاطر آنچه «فشار آوردن به کاندیداها برای امنیت ملی» می‌نامید، ستود.

راجرز در نامه خود تاثیری که تشکیل این گروه داشته را با برشمردن نکات برجسته سخنان نمایندگان چند ایالت آمریکا همچون کارولینای جنوبی، آیووا و نیوهمپشایر و نظر آنها درباره مبارزه با داعش، یادآور شد. از آن جمله سخنان «لیندسی گراهام» که باردیگر تاکید کرده از مخالفت با حضور نیروهای زمینی آمریکا در سوریه به تنگ آمده و یا «جب بوش» و «مارکو روبیو» که معتقدند آمریکا باید همانطور به جنگ سوریه ورود کند که درباره طالبان در افغانستان انجام داد.

فانگ در پایان می‌نویسد: «راجرز، رئیس سابق کمیته اطلاعات مجلس که سال گذشته بازنشسته شد، همچنین از حضور برخی مشتریان خصوصی که از افشای نام آنها خودداری کرد نیز خبر داد. این گروه با صرف هزینه در رویدادهای عمومی در ایالت‌های اولیه (که انتخابات ریاست جمهوری با آنها آغاز می‌شود) کاندیداهای ریاست جمهوری را به گزینش انتخاب‌های “جنگ طلبانه” تشویق خواهد کرد».

در همین حال «اینترسپت» در گزارش دیگری به قلم «لی فانگ» و «زید جیلانی» از بالا رفتن حاشیه سود «پیمانکاران دفاعی» با بالا گرفتن درگیری‌ها در خاورمیانه خبر می‌دهد.

در گزارش اینترسپت آمده است که پیمانکاران عمده دفاعی آمریکایی از جمله «ریتئون»، «اشکوش» و «لاکهید مارتین» در کنفرانس «کردیت سوییس» که هفته اول دسامبر در غرب پالم بیچ برگزار شد، به سرمایه‌گذاران خود اطمینان داده‌اند که از گسترش درگیری‌ها در خاورمیانه سود خواهند برد.

«بروس تنر» معاون اجرایی شرکت اسلحه‌سازی «لاکهید مارتین» در این کنفرانس با استناد به تصمیم اخیر ترکیه در سرنگون ساختن جت جنگنده روسیه گفت که جنگ در سوریه برای شرکتش «منافع غیرمستقیم» به همراه دارد.

وی در ادامه افزود بالا رفتن احتمال حضور نظامی آمریکا در منطقه، نیاز به تولیدات شرکتش را افزایش خواهد داد. تنر همچنین تاکید کرد که مداخله نظامی روسیه، نیاز به جت های اِف-۲۲ و اِف-۳۵ ساخت لاکهید مارتین را بالا خواهد برد. تنر سپس به محصولات یکبار مصرف همچون «راکت» اشاره کرد و افزود به دنبال جنگ در یمن، از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی تقاضا برای اینگونه محصولات افزایش یافته است.

«ویلسون جونز» رئیس شرکت اشکوش نیز در این کنفرانس ابراز داشت که «با تهدید رو به افزایش داعش» کشورهای بیشتری نسبت به خرید خودروهای زره‌پوش M-ATV ساخت اشکوش تمایل نشان می‌دهند. وی از سفر اخیرش به خاورمیانه سخن گفت و خاطرنشان کرد کشورهای خاورمیانه میخواهند پیاده نظام خود را مکانیزه کنند.

«تام کندی» رییس اجرایی شرکت «ریتئون» نیز به موارد مشابهی اشاره کرد و تاکید کرد که «رشد شایان توجهی» برای «خرید ابزار دفاعی در کشورهای خاورمیانه» می‌بیند. وی در ادامه با اشاره به دیدارش با «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی، آشفتگی‌هایی که در یمن با حوثی‌ها روی داده یا آنچه در عراق و سوریه با داعش در حال رخداد است را یادآور شد.

اینترسپت در پایان این گزارش، آنچه در آخرین توافق بودجه در کنگره آمریکا رخ می‌دهد را به عنوان آخرین رشته خبرهای خوب برای پیمانکاران دفاعی برشمرد و می‌نویسد: «پس از سالها کاهش بودجه ایالات متحده در بخش دفاعی، توافق اخیر بودجه‌ای ۶۰۷ میلیارد دلاری برای هزینه‌های دفاعی در نظر گرفته است که تنها ۵ میلیارد دلار از آنچه پنتاگون درخواست کرده بود کمتر است».

«دیفنس‌نیوز» پایگاهی که اخبار دفاعی را پیگیری می‌کند بودجه تصویب شده را «مراقبت»ی از صنعت دفاعی برشمرده است و تنر از لاکهید مارتین، در این باره در کنفرانس گفت: «برنامه های ما به خوبی (در بودجه) پشتیبانی شده است».

انتهای پیام/فارس

تشدید درگیری‌ها در سوریه و یمن، سود سرشاری را به جیب کارخانه‌‌های اسلحه‌سازی سرازیر کرده است و مدیران صنایع دفاعی در سودای منفعت بیشتر در تلاشند نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا را به ورود نظامی در خاورمیانه ترغیب کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme