https://telegram.me/empireoflies
«فرمانده سپاه پاسداران از حسن روحانی ـ که رئیس شورای عالی امنیت ملی هم هست ـ خواسته تا دست سپاه را برای "انتقام‌جویی از عربستان و امارات" باز بگذارد.»

شبکه الجزیره بررسی کرد: ایران چگونه انتقام خواهد گرفت؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغشبکه الجزیره قطر در بخش پیگیری اخبار شبانه و در برنامه «حصاد» (برداشت) خود به موضوع اظهارات سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی خاش – زاهدان پرداخت و گفت: فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، پاکستان را به حمایت از گروه جیش‌العدل متهم کرده است. جعفری از پاکستان خواسته تا  نحوه برخوردش با این گروه را تغییر دهد.

او گفته در غیر این صورت برخورد ما با گذشته متفاوت خواهد بود و نیروهای ایرانی اقدامات تلافی جویانه علیه جیش العدل انجام خواهند داد و پاکستان هم آثار و پیامدهای حمایتش از این گروه ضدانقلاب را خواهد دید.

 

فرمانده سپاه پاسداران از حسن روحانی ـ که رئیس شورای عالی امنیت ملی هم هست ـ خواسته تا دست سپاه را برای “انتقام‌جویی از عربستان و امارات” باز بگذارد.

محمدعلی جعفری گفت: ما انتقام خون شهیدان‌مان را از دولت‎‌های عربستان و امارات خواهیم گرفت و از رئیس جمهور می خواهیم به دنبال وعده ای که دادند، دستان ما را برای عملیات‌های انتقام جویانه بیش از گذشته باز بگذارند.
 

گزارشگر الجزیره راجع به اظهارات فرمانده سپاه گفت: «این اولین بار نیست که مقامات ایرانی انگشت اتهام را به سوی دشمنان منطقه ای خود یعنی عربستان و امارات نشانه می روند. در حمله اهواز هم اعلام شد که عاملان از کشورهای عربستان و امارات دستور و خط مشی گرفته و تامین مالی شده اند و ایران مدارک مهمی در این زمینه به دست آورده است.»

شبکه الجزیره در بررسی شیوه احتمالی ایران برای تلافی کردن حملات تروریستی اخیر، به نفوذ بالای جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه از پاکستان گرفته تا یمن و سوریه و لبنان اشاره کرد و افزود: ایران می تواند از عوامل و نیروهایش در منطقه بخواهد تا به همان روش که دشمنان علیه او اقدام می کنند انتقام بگیرد. البته به نظر می رسد قرار نیست این بار انتقام در سوریه و یمن گرفته شود و تهران می خواهد به شکل مستقیم تلافی کند.

 

الجزیره افزود: یمن و سوریه قلمروهای استراتژیک ایران هستند و ایران می‌تواند از آن‌ها برای پاسخ دادن به دشمنانش بهره بگیرد. آب‌های خلیج [فارس] نیز می‌تواند مکانی برای ارسال پیام‌های مهم به دشمنان باشد.

در اواخر دسامبر گذشته ایران یکی از بزرگترین مانورهای خود را در منطقه به اجرا گذاشت. در این مانور، نیروهای ویژه ایرانی ورود و تصرف چند جزیره را تمرین کردند که از نظر تحلیلگران نظامی به شکل دقیق و موفقیت آمیز طراحی و مراحل آن اجرا شد که حاوی پیام مهمی بود.

این گزینه ای است که ایران می تواند اگر تهدیدها علیهش جدی شوند،  برای تلافی به اجرا بگذارد.

در ادامه این برنامه، «عمر عیاصره» تحلیلگر اردنی و سرتیپ «هشام جابر» کارشناس مسائل نظامی و استراتژیک از لبنان، به الجزیره پیوستند.

تحلیلگر اردنی اتهام زدن ایران به عربستان و امارات را منطقی تلقی کرد و گفت: به اعتقاد من این عملیات تروریستی با دیگر حوادث تفاوت دارد و پرواضح است که سازمان‌های اطلاعاتی در پشت آن قرار دارند.

جیش العدل در پاکستان استقرار دارد و عربستان مثل همیشه در تلاش برای تقویت روابط با پاکستان و افزایش نفوذ خود در این کشور است و قرار است اموال زیادی به پاکستان داده شود. طبیعتا ریاض توقعات زیادی در قبال این سرمایه گذاری دارد که به دشمنی با ایران بی ارتباط نیست.

حتی اگر ایران اتهاماتی صرفا سیاسی و بدون مدرک را مطرح کرده باشد، دیگر این واقعیت قابل انکار نیست که اتاق عملیاتی پشت حمله اخیر وجود داشته که دستور اجرایش را صادر کرده است.

می‌توان حدس زد که علاوه بر سازمان اطلاعات پاکستان، سازمان‌های اطلاعاتی عربستان، امارات و همچنین آمریکا در آن مشارکت داشته‌اند.

 

 

 

عیاصره با اشاره به سوابق اظهارات محمد بن سلمان درباره دشمنی با جمهوری اسلامی و انتقال جنگ به داخل مرزهای ایران، گفت: به نظر می رسد دشمنان ایران در تلاشند جنوب شرقی این کشور را به منطقه‌ای آسیب پذیر مبدل کنند و از آنجا اقدامات خود را علیه ایران عملیاتی کنند.

ایران هم اکنون مثل شیر زخمی در حال غرش است و باید منتظر مراحل بعدی بود.

سرتیپ جابر نیز با یادآوری مواضع ضدایرانی جان بولتون و نتانیاهو و همچنین برگزاری نشست ضدایرانی ورشو، اظهار داشت: همه آن‌ها مطمئن هستند که نمی توانند به صورت مستقیم وارد جنگ با ایران شوند. انتظار می رفت که در مناطق مرزی ایران حرکتی انجام دهند تا جمهوری اسلامی را به درد آورد.

سخنان و تهدیدات سرلشکر جعفری نیز بی دلیل نیست. ما اطلاع پیدا کردیم که ایران بعد از این حادثه، یک گروه تروریستی را که اعضایش ساکن منطقه همجوار پاکستان بودند دستگیر کرده و مشخص شده که در داخل خاک آن کشور آموزش دیده و برای انجام عملیات تحریک شده اند.

 

 

وی همچنین درباره نوع پاسخ ایران به عملیات تروریستی اخیر گفت: ایران اولین بار نیست که مورد حمله قرار می گیرد. آن ها هروقت از انتقام سخن گفته‌اند تهدیدشان را عملی کرده اند؛ هم در حادثه حمله به مجلس و هم حمله اهواز. در هردو مورد ایران مواضع تروریست ها را هدف قرار داد.

تجربه ثابت کرده که ایران خوب می داند کجا و چگونه پاسخ دهد و از دشمنانش انتقام بگیرد. آن ها این کار را به نحو احسن انجام خواهند داد، همانگونه که پایگاه داعش را در دیرالزور سوریه بوسیله موشک‌های بالستیک با خاک یکسان کردند و بعد از آن در کردستان عراق مواضع دشمنان جمهوری اسلامی را هدف قرار دادند.

در بخش دیگری از برنامه، کارشناس اردنی الجزیره خاطرنشان ساخت: ایرانی ها به شکل دقیق موضوع پاسخ را بررسی و محاسبه خواهند کرد و می توانند واکنشی دردناک نشان دهند. ممکن است از یمن اقدام کنند و عربستان را به درد آورند؛ یا هواپیماهای بدون سرنشین را از یمن روانه آسمان دوبی و ابوظبی کنند؛ یا سلاح و موشک‌های دقیق‌تری را به حوثی‌ها برسانند تا بهتر مواضع عربستان و نیروهای اماراتی را در یمن هدف قرار دهند.

در پایان، مجری الجزیره از کارشناس لبنانی پرسید: به نظرتان پاسخی که سرلشکر جعفری وعده داد، چقدر سریع خواهد بود؟

سرتیپ جابر جواب داد: هیچ کس نمی تواند ذهن ایرانی ها را بخواند و به جای آنها محاسبه کند یا اهداف را تعیین کند؛ اما شک ندارم وقتی می گویند سریع این کار را انجام می دهند، توانش را دارند و به زودی شاهد آن خواهیم بود.

انتهای پیام/جام نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme