https://telegram.me/empireoflies

شبکه اجتماعی یا پیاده نظام سایبری؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: فضای مجازی و شبکه اینترنت مدت‌هاست که به ابزاری برای استفاده قدرت‌ها به منظور ضربه زدن به منافع حیاتی کشورهای مستقل و همچنین تغییر در باورهای جوامع گوناگون تبدیل شده است.

واقعیت آن است که از زمان شکل‌گیری شبکه جهانی اینترنت تا به اکنون در کنار فرصت‌های فراوانی که این دستاورد بشری برای کشورها و ملت‌های دنیا به همراه خود آورده است چالش‌ها و خطراتی هم  از این فضا ملت‌های مختلف دنیا را تهدید می‌کند. در این میان شبکه‌های اجتماعی شاید بهترین وسیله به منظور جهت‌دهی افکار عمومی کشورهای جهان بوده و نقش خاصی را در پازل اطلاعاتی و امنیتی سرویس‌های جاسوسی کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا بازی می‌کنند.

کشور ایران به دلیل ایستادگی ۳۶ ساله در مقابل نظام سلطه در نقطه مرکزی سیبل تهاجمات فرهنگی دشمن قرار دارد. از این رو قطعا یکی از ابزارهای این تهاجم، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است. نمونه بارز این سوءاستفاده ایالات متحده آمریکا از شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک و توئیتر در جریان فتنه سال ۸۸ است.

به تازگی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی، صراحتا از استفاده دولت آمریکا از ظرفیت شبکه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به منظور تاثیرگذاری بر افکار عمومی مردم خاورمیانه و به ویژه جوانان این منطقه جغرافیایی از جهان سخن به میان آورده است.

وی دراظهاراتی به صراحت بیان داشت: اگر از این همه انرژی و جاه طلبی به درستی استفاده شود می توان آینده این منطقه را در اختیار گرفت چرا که جوانان و ملت های خاورمیانه با دنیا ارتباط مستقیم برقرار می کنند و همه آن چیزی را که در غرب در دسترس ملت هاست از دولت های خود طلب می کنند. لذا باید از این فرصت های بزرگ به خوبی استفاده و بهره برداری کرد.

برایند کلی به دست آمده ازحرف های مسئولان آمریکایی دلالت بر آن دارد که ما شاهد به وجود آمدن صحنه نبرد جدیدی هستیم. به عبارتی بهتر شبکه‌های اجتماعی به محملی برای براندازی نرم حکومت‌های مخالف نظام سلطه تبدیل شده از این رو باید بگوییم فضای مجازی همچنانی که فواید بسیاری را برای گسترش ارتباطات جهانی در اختیار کشورهای همچون ما قرار داده به مثابه چاقوی‌ دولبه‌ای است که طرف دیگر آن به ابزار کودتای نوین ضد کشورهایی مثل ما تبدیل شده است.

اما فارق از اظهارات صریح مقامات آمریکایی چند نکته قابل تامل وجود دارد که بایستی به آنها توجه داشت. نخست آنکه مسئولین امر در نهادهای مرتبط همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی فضای مجازی،شورای انقلاب فرهنگی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چقدر نسبت به آسیب‌های ناشی از نفوذ شبکه های اجتماعی دربین مردم به ویژ نسل جوان فکر  و برنامه‌ریزی مناسب کرده اند و در قبال تهدیداتی که از این فضا علیه ما بوجود آمده تدبیر درستی را به کار برده اند؟

وقتی شورای عالی فضای مجازی در تشکیل جلساتش تعلل کرده و درگیر اختلاف سلیقه های شخصی بعضی از اعضا شده و یا هنوز شبکه ملی اطلاعات در کشور ما در گیردار بحث‌ها و اختلاف‌نظرهای مسئولین به وجود نیامده، چگونه می توان انتظار درستی از متولیان امر فضای صفر و یک در کشور برای مقبلع با تهدیدات اینچنینی داشت؟

سردار  جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در همایش ملی پدافند غیرعامل نیز بر هوشیاری فوق‌العاده در مقابل نفوذ دشمن از طریق شبکه اینترنت تاکید کرد.

وی گفت: نفوذ به اذهان عمومی و مدیریت افکار مردمی در تمام حوزه ها، تاثیرگذاری بر مدیریت شبکه ها است و باید به آن دقت شود که یکی از این قسم فعالیت ها در مدیریت افکار عمومی حوزه سایبری است. تاثیر و استفاده از شبکه های اجتماعی که در گذشته اینترنت پایه بود اما امروز موبایل پایه توسعه یافته کنترل شود و توسعه شبکه موبایلی ابزار سایبری است که بر حوزه های مرتبط به افکار عمومی و ایجاد پروپاگاندا علیه مردم ایجاد کند. همانطور که در سال ۸۸ شاهد چنین دخالتی در انتخابات بودیم.

از این رو باید مسئولین متوجه این مسئله باشند که هر گونه انفعلال و وادادگی و عدم برنامه‌ریزی صحیح همراه همگرایی و همدلی در این عرصه می‌تواند خطرات مهم و حتی جبران‌ناپذیری را متوجه کشورمان کند.

از سوی دیگر نباید از نقش خود مردم غافل شد چراکه یک اصل کلی می گوید تا تقاضا باشد سودا گری هم وجود دارد. به عبارتی ما مردم هم نباید از این امر غافل باشیم که آمریکا مشغول بهره برداری سودجویانه از اشتیاق ملت های منطقه به شبکه های اجتماعی  به منظور رسیدن به اهداف خود است. این همان نکته ایست که در صحبت های وزیر خارجه آمریکا به روشنی فابل مشاهده است. لذا این موضوع هوشیاری همه ملت های منطقه و به خصوص ما ایرانیان را در استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توئیتر را می طلبد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

در شرایطی که دولتمردان آمریکا به صراحت درمورد بهره‌گیری خود از ظرفیت اینترنت برای تاثیرگذاری بر جوامع خاورمیانه سخن به میان می‌آورند سوال این است که وظیفه ما در مقابل این تهدید چیست؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.6 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme