https://telegram.me/empireoflies

شبکه‌های ماهواره‌ای و پروژه آندلوسیزه کردن ایران اسلامی

به گزارش «امپراتوری دروغ»، ۷۱ درصد، ۴۰ درصد، ۵۰ درصد، ۳۸ درصد و … ، آماری است که هر چند‌وقت یک‌بار از زبان یک مسئول یا از قول یک مرکز آماری، به عنوان میزان مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای در کشور مطرح می‌شود. اعدادی که نمی‌توان به صراحت گفت کدام یک از آنها با واقعیت همخوانی دارد، اما آنچه در پس این اعداد واضح است، رشد جمعیت مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای است، موضوعی که اثبات آن، چندان هم نیازمند آمارگیری‌های مختلف و راه‌اندازی سازمان‌های عریض و طویل برای کشف آن نیست، بلکه کافی است شما در شهری همانند تهران، به پشت‌بام خانه‌ای بروید تا بشقاب‌های دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای، کثرت خود را به رخ‌تان بکشند.

حتی این روزها، در خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرها هم که قدم بزنید، تجهیزات ماهواره بر روی بالکن‌های منازل خودنمایی می‌کنند، تصاویری که خبر از آن می‌دهد که بیننده‌های مداوم شبکه‌های ماهواره‌ای کم نیستند و هر روز نیز افزایش می‌یابند! پدیده‌ای که با گذر زمان، تبعاتش نیز در حال هویدا شدن است، در سایه دریافت این شبکه‌ها در خانه‌های مردم به مرور شاهد آن هستیم که سبک زندگی غربی، القائات سیاسی و… از قاب تلویزیون، به سبک زندگی مردم ما و خیابان‌ها نشت پیدا کرده است.

به فتنه ۸۸ و سهم شبکه‌های ماهواره‌ای در غبار‌آلود کردن فضا نگاه کنید، به رشد بد‌پوششی در کشور و سهم شبکه‌‌های ماهواره‌ای در آن توجه کنید، نگاهی به افزایش مصرف مشروبات الکلی در کشور و ترغیب و تبلیغ آن در شبکه‌‌های ماهواره‌ای یا سهم ماهواره‌ها در ایجاد نارضایتی‌های جنسی، خیانت و در پی آن، افزایش آمار طلاق، یا ترویج زندگی در خانه‌های مجردی و هم‌خانگی در شبکه‌های ماهواره‌ای، همه و همه ردپایی از ماهواره‌ها و برنامه‌های‌شان در آن وجود دارد. این شبکه‌ها مدت‌هاست به شکل هدفمند در پی تغییر سبک زندگی اسلامی و ایرانی مردم و ایجاد فتنه‌های سیاسی هستند. اهدافی که متأسفانه در مواردی نیز توانسته‌اند به آنها نزدیک شوند. البته جای تردید نیست که قاطبه مردم ما، مردمی دینمدار و متعهد به بنیاد خانواده‌اند. اما نمی‌توان بسیاری از حقایق را کتمان کرد، چراکه کتمان آنها تنها مانع چاره‌اندیشی درست و به موقع خواهد شد. این گزارش نگاهی گذرا به مسائل و معضلات ناشی از وجود ماهواره در خانواده‌ها و جامعه دارد.

سال‌ها پیش، وقتی ماهواره برای نخستین بار به خانه ایرانیان پا گذاشت، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که شرایطی همانند امروز را شاهد باشیم. بار اولی که مردم دستگاه‌های ماهواره را در خانه‌های‌شان روشن کردند، این دستگاه‌ها، تنها می‌توانستند تعداد محدودی شبکه را که متعلق به کشور‌های همسایه بود، دریافت کنند. در آن موقع هیچ شبکه فارسی‌زبان شاخصی در میان شبکه‌های دریافتی وجود نداشت، اما با گذشت زمان، شبکه‌های ماهواره به سرعت گسترش یافتند و در کنار آن، نسل جدید گیرنده‌های دیجیتال وارد کشور شد تا امروز به راحتی نزدیک به ۲۰۰۰ کانال در کشور قابل دریافت باشد.

شبکه‌هایی که بدون توقف در حال پخش برنامه‌هایی متضاد با فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و مخالف با حیا و عفت انسانی و اسلامی هستند، به طوری که ۳۸۰ کانال در زمینه پخش برنامه‌های حاوی مسائل ضداخلاقی و اروتیکال فعالیت می‌کنند. از سال ۱۳۷۵ که اولین شبکه فارسی‌زبان تأسیس شد تاکنون ۱۴۰ شبکه فارسی‌زبان دیگر راه‌اندازی شده است. شبکه‌هایی که تا چند سال پیش فقط چند ساعت برنامه در روز پخش می‌کردند، حال به شکل ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند که شاخص‌ترین این شبکه‌ها که به آن می‌پردازیم، عبارتند از:

بی‌بی‌سی فارسی؛ شبکه دولتی انگلیس که درست چند ماه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در دی‌ماه ۱۳۸۷ با اهداف مشخص که آن اهداف بعد‌ها خود را خلال فتنه ۸۸ نشان داد، تأسیس شد. درباره این شبکه «گوردون براون» وزیر وقت دارایی بریتانیا که مدتی بعد به نخست‌وزیری انگلستان نیز رسید، سخن جالبی دارد. وی می‌گوید: دولت انگلیس ۲۲ میلیون دلار برای تأسیس این شبکه اختصاص داده است و بودجه سالیانه این شبکه نیز توسط دولت انگلستان تأمین می‌شود. شبکه‌ای که علاوه بر اهداف سیاسی و جنجال‌سازی علیه جمهوری اسلامی، شبهه‌افکنی در عقاید اسلامی و باورهای مردم ما را هم دنبال می‌کند. گفتنی است «بی‌بی‌سی فارسی» توسط روزنامه‌نگاران فراری، خبرنگاران روزنامه‌های زنجیره‌ای و دوران اصلاحات و بهائیان و… اداره می‌شود که «صادق صبا» مدیریت آن را بر عهده دارد.

من‌وتو؛ شبکه‌ای تلویزیونی که در لندن با بودجه ۴۰ میلیون دلاری خاندان پهلوی تأسیس شده است. «من‌وتو» سعی ‌دارد از یک طرف خاندان پهلوی را تطهیر کند و با مستند‌های جهت‌دار، انقلاب اسلامی ایران را رویدادی جلوه دهد که مانعی جدی بر سر راه توسعه ایران است، از سوی دیگر نیز سعی می‌کند با ساخت برنامه‌های خاص به ترویج روابط بدون قیدوبند، عادی‌سازی ارتباط با نامحرم، عادی‌سازی مصرف مشروبات الکلی، عادی‌سازی روابط خارج از خانواده و… بپردازد. این شبکه توسط «کیوان عباسی» پسر فریدون عباسی، از سلطنت‌طلبان و مدیر شبکه «پارس» اداره می‌شود.
پرشین‌تون؛ شبکه‌ای مخصوص کودکان که با دوبله و پخش هدفمند انیمیشن‌های مورد نظر خود، تمرکز را بر روی کودکان و نوجوانان ایرانی قرار داده است تا بر نسل آینده ایرانیان، آن‌طور که می‌پسندد و با اهداف‌شان همخوانی دارد تأثیر بگذارد!

پی‌ام‌سی؛ شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان دیگری که مرکز آن در دبی قرار دارد و به پخش موسیقی می‌پردازد. این شبکه موسیقی‌محور، تمام تلاش خود را بر این قرار داده است که ذائقه و سلیقه مخاطبان را به موسیقی‌های غربی تغییر دهد.

فارسی‌وان؛ شبکه‌ای که با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری مشترک گروه «موبی» و کمپانی «نیوز کوریشن» تأسیس شده است؛ کمپانی‌ای که شبکه‌های «فاکس‌نیوز»، «اسکای‌نیوز» و مجله‌های «تایمز» و «نیویورک‌پست» و… را در اختیار دارد. وجود چنین کمپانی به عنوان گرداننده «فارسی‌وان» به خوبی از نیت پشت پرده گردانندگان آن نقاب برمی‌دارد. این شبکه و شبکه دیگری به نام «جم» این هدف را دنبال می‌کنند که با به تصویر کشیدن مثلث‌های عشقی، روابط نامشروع، داشتن شرکای جنسی متعدد برای زنان، عشق‌های ضربدری، روابط خارج از چارچوب‌های اخلاقی و… از جامعه ایرانی حیازدایی کنند.

البته شبکه‌های ماهواره فارسی‌زبان دیگر نیز در راستای همین اهداف در حال فعالیت هستند که روزبه‌روز نیز تعدادشان در حال بیشتر شدن است، اما به دلیل محدودیت صفحه از ذکر آن خودداری می‌شود.

قطعاً وقتی خانواده‌های ایرانی به تماشای این‌گونه شبکه‌ها می‌نشینند، برنامه‌هایی که مشاهده می‌کنند، آثار سوء خود را بر رفتار، کردار و عقایدشان خواهد گذاشت؛ تأثیر غیرقابل اجتنابی که حتی اگر فرد، خود نیز نخواهد، اما به‌تدریج بر رفتار و گفتار و عقاید او تأثیر خواهد گذاشت. تأثیرات مخربی که در این فرصت سعی می‌کنیم به برخی از مهم‌ترین آنها بپردازیم:

۱ـ حیازدایی؛ وقتی دسترسی به شبکه‌های مختلف ماهواره در یک خانه امکان‌پذیر باشد و والدین و فرزندان در کنار یکدیگر به تماشای این شبکه‌ها بنشینند، اولین اثر که به عنوان یک تهدید در آن خانواده شکل می‌گیرد، از بین رفتن پرده‌های حیا و شرم در میان اعضای خانواده است. موضوعی که می‌تواند جسارت در گناه را به همراه خود بیاورد. امیرالمومنین علی(علیه‌السلام) در این‌باره می‌فرماید: «حیا مهم‌ترین سد راه گناهان است.» سدی که در جامعه ما به واسطه تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای در حال شکسته شدن است. پیامبر اکرم(ص) نیز درباره اهمیت حیا می‌فرمایند: «اَلْحَیاءُ هُوَ الدینُ کُلُّهُ». پس حیازدایی این شبکه‌ها و تلاش آنان برای تغییر فرهنگ جامعه ایرانی نشان از برنامه‌ریزی‌های حساب شده این شبکه‌ها دارد.

۲ـ بلوغ زودرس؛ در دسترس بودن شبکه‌های ماهواره‌ای برای نوجوانان و تماشای تصاویر غیراخلاقی و اروتیکال توسط آنان یکی از عوامل اصلی بلوغ زودرس به حساب می‌آید. موضوعی که می‌تواند تبعات بسیاری به همراه داشته باشد، چراکه با دیدن این برنامه‌ها نوجوان به بلوغ جنسی زودرس می‌رسد در حالی که هنوز به آن درجه از عقلانیت و توانایی برای مواجهه با مسائل مرتبط با آن نرسیده است. موضوعی که می‌تواند تا تباه شدن فرد نیز پیش برود.

۳ـ سست شدن بنیان خانواده؛ وقتی دائم برای یک مرد و زن، انواع و اقسام مردها و زن‌ها و روابط میان‌شان به تصویر کشیده شود، بدون اینکه آن زن و مرد بخواهند و انتخاب کنند، دچار روحیۀ تنوع‌طلبی در مسائل جنسی می‌شوند. بسیاری از طلاق‌ها این روزها در جامعه ما، ریشه در همین تنوع‌طلبی‌ها دارد. افراد آنقدر صحنه‌های متعدد و متنوع جنسی می‌بینند که دیگر آن حس خویشتنداری را در مسائل جنسی از دست می‌دهند و تنوع‌طلب می‌شوند. وقتی این تنوع‌طلبی ایجاد شد،‌ حریم خانواده شکسته شده و پاسخگویی به این نیازها به بیرون از خانواده کشیده می‌شود.

۴ـ زیر سوال بردن اصل خانواده؛ چه دلیلی برای تشکیل خانواده وجود دارد؟ چرا باید با ازدواج زیر بار دردسرهای آن بروید؟ اینها پرسش‌هایی است که این شبکه‌ها در افکار عمومی مطرح می‌کنند و این طور پاسخ می‌دهند که نیاز به جنس مخالف وجود دارد، اما نیاز به تشکیل خانواده وجود ندارد! برای ارضای آن یک زندگی بدون چارچوب و مسئولیت بسازید و از آن لذت ببرید و به واسطه طرح این مسائل، هم‌خانگی را به جای ازدواج شرعی تبلیغ می‌کنند؛ پدیده‌ای که در غرب به شدت رو به افزایش است، زندگی مشترک بدون اینکه تعهدات قانونی وجود داشته باشد! از همین‌رو است که آمار فرزندان نامشروع در برخی از کشورهای اروپایی تا ۳۳ درصد نیز افزایش پیدا کرده است. این آسیب‌هایی که شمرده شد، تنها بخشی از آثار مخرب تماشای این‌گونه شبکه‌های ماهواره‌ای است.

در بدو ورود ماهواره به کشور، نمایندگان دوره چهارم مجلس شورای اسلامی در ۲۳ بهمن ۱۳۷۳ با گذراندن مصوبه‌ای مشتمل بر ۱۱ ماده و ۴ تبصره، استفاده از ماهواره را ممنوع اعلام کرده و داشتن آن را منوط به اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی کردند. در صورت عدم دریافت مجوز نیز نیروی انتظامی مکلف به جمع‌آوری آن دستگاه‌ها بود، از طرف دیگر هم طبق این قانون، صداوسیما موظف شد تا برنامه‌های مفید شبکه‌های ماهواره را که با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ما همخوانی دارد، ضبط و پخش کند. اما این قانون در هر دو بخش سلبی و ایجابی خود معطل ماند. نه به درستی با دارندگان بدون مجوز ماهواره برخورد صورت گرفت و نه رسانه ملی توانست وظیفه خود را در این‌باره به درستی انجام دهد و مانع از گرایش افراد جامعه به تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای شود.

این در حالی است که قانون ممنوعیت ماهواره، باوجود هیاهوی عده‌ای خاص، قانون عجیب و غریبی نبوده و نیست، چراکه در بسیاری از کشورهای جهان قوانین محدودکننده استفاده از تجهیزات ماهواره وجود دارد، از جمله این کشورها که دارای چنین قوانینی است، آمریکا است. در این کشور استفاده از ماهواره ممنوع است. همچنین در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز چنین قوانینی وجود دارد، برای نمونه در آلمان و انگلستان استفاده از ماهواره به جز دیش‌های ۶۰ سانتی که فقط اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهد ممنوع است. قوانینی که البته در این کشورها با قدرت نیز اجرا می‌شوند.

اگرچه وجود قوانین محدودکننده استفاده از ماهواره ضروری است. اما در سال‌های گذشته شاهد بودیم که برخورد سلبی به تنهایی نمی‌تواند مانع از گسترش ماهواره شود و این نشان‌دهنده آن است که برای حصول به نتیجه مطلوب باید مجموعه‌ای از اقدامات صورت پذیرد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱ـ وحدت رویه؛ برخورد درست و صحیح با ماهواره در کشور، پیش از هر اقدامی، نیازمند وحدت رویه است به این معنا که تمامی قوا و مسئولان این حوزه، در مورد چگونگی برخورد با موضوع‌ به توافق برسند و با داشتن یک راهبرد مشخص و هدفمند در این زمینه فعالیت کنند. مطمئناًً رفتارهای جزیره‌ای و گاه متضاد نمی‌تواند ما را به نتیجه مطلوب برساند.

۲ـ آگاه‌سازی؛ موثرترین و کوتاه‌ترین ‌‌‌‌‌‌‌راه مقابله با هر ناهنجاری و رفتار غلط، اطلاع‌رسانی دقیق و اقناع افکار عمومی است، در موضوع ماهواره نیز اگر افراد به آثار سوء تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای پی ببرند، مطمئناً از تماشای آن اجتناب خواهند کرد.

۳ـ رسانه‌ پاسخگو؛ هرچند طی سال‌های اخیر شاهد تحولات خوبی در رسانه‌ ملی بوده‌ایم، اما باید پذیرفت که یکی از دلایل گرایش افراد به ماهواره، فقدان جذابیت برنامه‌ها در رسانه ملی است و… رسانه ملی، نتوانسته است پاسخگوی نیاز مشروع مخاطبان خود باشد.

۴ـ اجرای قانون؛ اگر در سال‌های گذشته قانون ممنوعیت ماهواره به صورت مداوم و درست و دقیق اجرا می‌شد، مطمئناًً امروز شرایط دیگری در جامعه حاکم بود، هنگامی که در اجرای یک قانون وقفه ایجاد می‌‌کنیم، از یک طرف این تلقی در جامعه به‌وجود می‌آید که ممنوعیت‌ها برداشته شده است و از طرف دیگر، اجرای مجدد آن قانون را با موانع فراوان مواجه می‌کند. همچنین در این میان، مسئله مسامحه درباره قوانین نیز بسیار مهم است، چراکه مسامحه در مورد هر یک از قوانین کشور، منجر می‌شود که از صلابت سایر قوانین نیز کاسته شود و این تصور در افراد جامعه شکل بگیرد که سایر قوانین را هم می‌توان به راحتی نقض کرد.

امید است که در آینده نه چندان دور شاهد اتخاذ رویکرد‌های مناسب‌تر و بهتری در این زمینه باشیم.

نویسنده: صالح جعفری

انتهای پیام /

https://telegram.me/empireoflies

۲ دیدگاه

  1. مردم رو از هر چی منع کنی به اون راغب تر میشن چرا در مکزیک و خود ترکیه و همون پاتایا این همه بشقاب ماهواره دیده نمیشه در حالی که این سه کشور بزرگترین صادرات فیلم های ماهوارهای به دنیا رو دارن

  2. سلام نباید منع کرد باید با فرهنگ سازی مردم عزیزمون رو توجیه کنیم که اثار مخرب ماهواره برای خانواده چیه واقعا خطرناکه من پخش کننده مواد غذایی هستم وارد مغازه شدم مشتریم ماهواره داشت داشت شبکه GMTV نگاه میکرد .دختر وارد خونه شد به مامانش گفت مامان نگفتم اینقدر شراب نخور بعدشم دختر میرفت بیرون ،مامنش گفت دخترم کجا میری گفت با دوست پسرم میریم بیرون ،خلاصه یکار میکنند زشتی و بدی ها عادی بشه ،متاسفانه الان خیلی ها دوست پسر یا دوست دختر نداشته باشن ،بعضی ها مسخره میکنند ،متاسفانه داریم جامعه رو میبینیم زن متاهل دوست پسر و مرد متاهل ………بیاییم به زن و بچه مون خیانت نکنیم ،و ماهواره رو از خونه هامون دور کنیم حریم خانواده هامون در خطره فرهنگ سازی مهمه مهم یا حق

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme