https://telegram.me/empireoflies

شایعه‌پراکنی رسانه‌های غربی پس از حماسه ۲۲ بهمن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در روزهای اخیر روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» بار دیگر اقدام به شایعه‌پراکنی کرد و مدعی شده که مقام معظم رهبری نامه‌ای محرمانه به باراک اوباما نوشته است.

این در حالی است که پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رئیس‌جمهور امریکا، جدید نیست و بر اساس اخبار بدست آمده، همان زمان محترمانه و البته صریح به نامه اوباما پاسخ داده شده بود.

چنین خبرسازی‌ها و شایعه پراکنی‌هایی پیش از این نیز در رسانه‌های غربی به ویژه در لحظات حساس مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ انجام شده است.

تصویر از سایت «وال‌استریت ژورنال»

تصویر از سایت «وال‌استریت ژورنال»

این رسانه ها، با دو هدف برانگیختن واکنش طرف مقابل و ایجاد فضای رسانه‌ای و به نمایش گذاشتن آرزوهای خود در قالب شایعه و دروغ اقدام به انتشار چنین شایعات و دروغ‌پردازی‌هایی می‌کنند تا به این طریق مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا را به بیش از عنوان هسته‌ای گسترش دهند و ایران را در طلب رابطه با آمریکا نشان دهند؛ بدون آنکه آمریکا بخواهد از زورگویی‌ها و استعمارگری‌هایش دست بردارد و از رفتارهای اشتباهش در طول سالهای گذشته عذرخواهی کند.

نکته مهم دیگری که نباید از آن غفلت کرد، انتشار این خبر پس از دعوت امام خامنه‌ای از مردم ایران برای شرکت گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن و ضربه متقابل ملّت ایران به دشمن با حضور میلیونی در این حماسه است. گرچه تاکنون انتشار این خبر واکنشی را در ایران به دنبال نداشته است؛ اما نوع عبارات به کار رفته در خبر و موضوع، محتوا و منبع آن، کذب بودنش را آشکار می‌کند. پیش از این رهبر معظم انقلاب، بارها تأکید فرموده بودند که مذاکرات ایران و آمریکا، تنها بر سر مسأله هسته‌ای است.

پس از انتشار این خبر، دیگر رسانه‌های غربی دست به انتشار آن زدند تا فضایی دیگر در مواجهه با ایران پدید آورند و ضمن آنکه ذهن‌ها را به سمت دلخواه خود می‌کشانند، در نهایت واکنش ایران را برانگیزند.

سایت «رادیو فردا» که متعلق به سازمان جاسوسی آمریکا (CIA)  است، در راستای این شایعه‌پراکنی نوشته است: “روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه ۲۴ بهمن ماه گزارش داده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به نامه باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پاسخ داده و به وی نامه‌ای محرمانه نوشته است.”

منبع خبر روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» طبق معمول دیپلمات‌هایی است که “نمی‌خواهند نامشان فاش شود”، چنانکه در این خبر «وال استریت ژورنال» برای باورپذیر شدن خبرش از عنوان مبهم “یک دیپلمات ایرانی” استفاده کرده و مدعی شده است که “آیت‌الله علی خامنه‌ای در پاسخ به نامه باراک اوباما در ماه اکتبر (مهر ماه) طی هفته‌های اخیر به باراک اوباما نامه نوشته است.”

تصویر از سایت «رادیو فردا»

تصویر از سایت «رادیو فردا»

تصویر از سایت «صادی آمریکا»

تصویر از سایت «صدای آمریکا»

در ادامه خبرسازی روزنامه غربی «وال‌استریت ژورنال» آمده است: “نامه آیت‌الله علی خامنه‌ای به باراک اوباما محترمانه بوده؛ ولی در آن تعهد و الزامی برای همکاری نیامده است.” «وال‌استریت ژورنال» در ادامه نوشته است که کاخ سفید از تایید یا رد گزارش درباره نامه رهبر ایران به رییس جمهوری آمریکا خودداری کرده است.

گفتنی است مقام معظم رهبری، در سخنان ۱۹ بهمن خود در جمع فرماندهان و کارمندان نیروی هوایی ارتش با انتقاد شدید از زورگویی‌ها و رفتارهای غیرمنطقی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای و دشمنی دیرینه دولتمردان این کشور با جمهوری اسلامی ایران، فرموده بودند: “ان‌شاءالله در ۲۲ بهمن، ملّت ایران نشان خواهد داد که کسی که ملّت ایران را بخواهد تحقیر کند، با ضربه‌ی متقابل ملّت ایران مواجه خواهد شد. همه‌ی ملّت ایران، همه دلسوزان، در این جهت متّفقند که عزّت ملّی برای یک کشور، بسیار بسیار مهم است. ملّت ایران ان‌شاءالله در بیست‌ودوّم بهمن با حضور خود، با نشان دادن اقتدار خود، با نشان دادن عزم راسخ خود، ان‌شاءالله دشمن را به زانو درخواهد آورد.”

همچنین امام خامنه‌ای پیش از ارسال این نامه و متعاقب، اظهارنظرهای شفاهی مقامات امریکایی در گفت‌وگو با مقامات ایرانی درباره حضور در ائتلاف علیه داعش، جزئیات درخواست مقامات امریکایی در این زمینه را افشا کرده و مبانی و دلایل مخالفت جمهوری اسلامی با حضور در این ائتلاف را نیز بیان کرده بودند.

مقام معظم رهبری چندی پیش فرموده بودند: “… من این چند روزه – این دوسه روز آخر – تفریحی داشتم و آن تفریح عبارت از این بود که گوش می‌کردم به حرف‌های آمریکایی‌ها در زمینه‌ داعش و مبارزه‌ با داعش و حرف‌هایی که می‌زنند؛ حرف‌های پوچ و توخالی و جهت‌دار. از جمله‌ آن چیزهایی که برای من واقعاً مایه‌ تفریح بود، این بود که دیدم، هم وزیر خارجه‌ آمریکا، هم آن دختر – سخنگوی‌شان که می‌آید وامی‌ایستد آن‌جا حرف می‌زند – صریحاً گفتند که ما از ایران برای ائتلاف علیه داعش دعوت نمی‌کنیم! اوّلاً چه افتخاری بالاتر از این برای ما که آمریکا در یک کار دسته‌جمعی، در یک کار خلافِ غلطی که دارند انجام می‌دهند، از ما مأیوس باشد و نخواهد که ما باشیم؛ این برای ما مایه‌ افتخار است، مایه‌ تأسّف نیست. ثانیاً دیدم همه‌شان دروغ می‌گویند؛ برای این‌که همان روزهای اوّلی که مسئله‌ داعش در عراق پیش آمد، آمریکایی‌ها به‌وسیله‌ سفیرشان، از سفیر ما در عراق، درخواست کردند که بیایید بنشینیم درباره داعش با هم هماهنگی کنیم. سفیر ما این را منعکس کرد؛ بعضی از مسئولین ما هم حرفی نداشتند، من مخالفت کردم؛ گفتم در این قضیّه، ما بخصوص با آمریکا همراهی نمی‌کنیم؛ چون این‌ها خودشان دست‌شان آلوده است؛ در این قضیّه ما چطور بیاییم با کسانی که دستشان آلوده است و نیّتشان آلوده است همکاری کنیم؟ بعد از آن هم همین آقای وزیرخارجه‌ای که این حرف را آمد جلوی چشم همه‌ دنیا پشت دوربین گفت که «ما از ایران همکاری نمی‌خواهیم»، همین ایشان، شخصاً از آقای دکتر ظریف درخواست کرده بود که بیایید ما در این قضیّه همکاری کنیم؛ دکتر ظریف رد کرد. معاون او هم – که او هم یک زنی است که می‌بینید، می‌شناسید – از آقای عراقچی در مذاکراتش درخواست کرده بود که بیایید ما همکاری کنیم؛ این‌ها رد کردند. بعد از آن‌که آن‌ها رد کردند و ما صریحاً گفتیم با شما در این قضیّه همکاری نمی‌کنیم، حالا می‌گویند ما ایران را نمی‌خواهیم وارد کنیم!

این‌ها قبل از این یک ائتلافی علیه سوریّه تشکیل دادند – با سروصدای فراوان در اطراف عالم؛ سی کشور، چهل کشور، پنجاه کشور را جمع کردند – هیچ غلطی نتوانستند بکنند در مورد سوریّه؛ در مورد عراق هم همین است. نمیخواهند هم کار جدّی‌ای بکنند. آن حرکتی که علیه داعش انجام گرفت و کمر داعش را در عراق شکست، این کار آمریکایی‌ها نبود؛ خود آن‌ها هم خوب می‌دانند، داعشی‌ها هم خوب می‌دانند، مردم عراق هم خوب می‌دانند؛ می‌دانند کار مردم عراق بود، کار ارتش عراق بود، کار نیروهای مردمی‌ای بود که به‌خوبی یاد گرفته بودند چه‌جوری باید با داعش مبارزه کنند؛ و مبارزه کردند و تا این‌جا ضربه‌های جدّی‌ای را وارد کردند، بعد از این هم ضربه را این‌ها وارد خواهند کرد؛ حالا خواهند دید. آمریکا با این کار، می‌خواهد بهانه‌ای پیدا کند که همچنان که در پاکستان با وجود دولت مستقر، با وجود ارتش قوی – ارتش پاکستان ارتش قوی‌ای است – بدون اجازه وارد پاکستان میشود و هرجا را دلش میخواهد بمباران می‌کند، می‌خواهد در عراق و سوریّه هم چنین کاری را انجام بدهد؛ بدانند که اگر چنانچه چنین اقدامی بکنند، همان مشکلاتی بر سر راه‌شان به‌وجود خواهد آمد که در این ده سال گذشته در قضیّه‌ عراق برای‌شان به‌وجود آمد. غرض، تماشا کردن این قضایا برای ما یک تفریحی بود، آن هم روی تخت بیمارستان.”

رهبر معظم انقلاب، پس از ارسال نامه رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی عمومی تلویحا به موضوع اشاره کرده و بار دیگر، با اشاره به زمینه شکل‌گیری گروه‌های نظیر القاعده و داعش، اهداف اصلی استکبار از تشکیل جریان‌هایی نظیر ائتلاف علیه داعش را تبیین کردند: “جریان «تکفیر» – این چیزی که امروز در عراق و در سوریّه و در برخی از کشورهای دیگر منطقه بُروز کرده و در واقع با همه‌ی مسلمانها مواجه‌اند، نه فقط با شیعه – ساخته‌ی دست خود استعمارگران است؛ اینها چیزی به نام القاعده، چیزی به نام داعش درست کردند برای مقابله‌ی با جمهوری اسلامی، برای مقابله‌ی با حرکت بیداری اسلامی، منتها دامن خودشان را گرفته است؛ امروز دامن خود آنها را گرفته است. البتّه امروز هم با یک نظر دقیق تحلیلی وقتی انسان نگاه میکند، میبیند که تلاشی که امروز آمریکا و هم‌پیمانان آمریکا در آنچه «مواجهه‌ی با داعش» اسم گذاشته‌اند – که واقعیّتی ندارد – در اینجا دارند به‌خرج میدهند، بیش از آنچه تلاش برای نابودکردن نطفه‌ی این حرکت خبیث باشد، تلاش برای جهت‌دادنِ دشمنی‌های مسلمانان میان یکدیگر است. سعی میکنند مسلمانها را به جان هم بیندازند؛ عامل آن را امروز این گروه جاهل و متعصّب و متحجّر و وابسته قرار داده‌اند والّا هدف همان هدف است؛ سعی آنها این است که مسلمانان را از دشمن اصلی منصرف کنند.” (۲۱/۷/۹۳)

امام خامنه‌ای چند روز بعد در دیدار نخست وزیر عراق نیز مجددا با اشاره به ادعاهای مطرح شده برای مبارزه با داعش تأکید کردند: “ما اطمینان و اعتمادی به صداقت گویندگان این حرف ها نداریم و معتقدیم موضوع داعش و تروریسم باید بوسیله کشورهای منطقه علاج شود.” (۲۹/۷/۹۳)

رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان در «کنگره‌ی جهانی‌ جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» نیز با بر شمردن شواهد و دلایلی که نشان می‌دهد جریان تکفیر در خدمت سیاست‌های استعماری امریکا و انگلیس است، به یک گزارش نیز اشاره و خاطرنشان کردند: “به ما اطّلاع دادند که هواپیماهای ترابری آمریکا، مهمّاتی را که این گروه موسوم به داعش احتیاج داشتند، در مراکزی که داعش در عراق مستقر بود، از آسمان پرتاب کردند و برای آنها کمک رساندند. گفتیم لابد این کار، اشتباهی بوده؛ بعد تکرار شد؛ آن‌طور که به من اطّلاع دادند پنج مرتبه این اتّفاق افتاده است! پنج مرتبه اشتباه میکنند؟ آن‌وقت بظاهر ائتلاف ضدّ داعش درست کرده‌اند! که دروغ محض است؛ این ائتلاف، دنبال اهداف خبیث دیگری است، میخواهند این فتنه را زنده نگه دارند؛ دو طرف را به جان هم بیندازند، جنگ خانگیِ بین مسلمانان را همین‌طور استمرار بدهند تا این(جنگ‌) بماند؛ هدف آنها این است؛ البتّه نخواهند توانست، این را بدانید.” (۴/۹/۹۳)

حال انتشار گسترده این شایعه پس از حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲بهمن، جای تأمل و دقت بیشتر در رفتار رسانه‌های وابسته به لابی‌های صهیونیستی و دولت‌های غربی دارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme