https://telegram.me/empireoflies

شامورتی بازی BBC فارسی در دوره جدید «پسا صبا»

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در هفته گذشته به مناسبت سالگرد در گذشت بزرگ مرد تاریخ ایران زمین امام عظیم الشان مان بی بی سی فارسی در اقدامی تکراری و غیر حرفه ای ادعا نمود که به اسنادی دسترسی دارد که نشانگر ارتباط امام راحل با امریکا بوده است.در شب ارتحال این یگانه دوران کامبیز فتاحی خبرنگار اسرائیلی این شبکه به زعم خود اسنادی را منتشر نمود که در سال ۴۲ امام راحل با رئیس جمهور آمریکا نامه نگاری هایی انجام داده است .

این اسناد به ظاهر متقن با مخالفت بسیاری از هم پیالگی های بی بی سی مواجه شد.عطااله مهاجرانی در مطلبی در سایت خود به رد صحت اسناد اعلام‌ شده در بی‌بی‌سی فارسی پرداخت و نوشت:”در گزارش بی‌بی‌سی سندی منتشر نشده است. متن انگلیسی که درج شده است، هیچ‌گونه نشانی از اسناد کلاسه‌ شده سازمان سیا را ندارد.”

ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی که اکنون در خارج کشور به سر می برد هم در خصوص این گزارش دروغ می گوید:” آقای [امام] خمینی پیام شخصی برای کارتر نفرستاد بلکه این کارتر بود که پیام فرستاد و آقای [امام]خمینی به پیام او جواب داد. ثانیاً مبادله این پیام‌ها برای اولین بار توسط گری سیک، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دولت کارتر، در کتابش All Fall Down. American’s Tragic Encounter With Iran ‎‏ منتشرشد.”

وی در ادامه گفت”آنچه‏ در گزارش خبری بی‌بی‌سی آمده است خلاصه ناقصی از پنجمین و آخرین پیام مبادله شده است. در این خبر به نقل از آقای [امام] خمینی آمده است که: «… ما با آمریکایی‌ها هیچ دشمنی خاصی نداریم….». در حالی که درمتن اصلی پیام آمده است: «ما با مردم آمریکا هیچ دشمنی خاصی نداریم”

اما این واکنش ها به همین جا ختم نشد و بسیاری از تحلیل گران داخل و خارج به این دروغ پردازی های بی بی سی پاسخ دادند.داریوش سجادی از همکاران روز نامه های زنجیره ای در دوران اصلاحات در این خصوص نوشته است:”واریته جدید تلویزیون فارسی BBC از بشارت سندیابی مدلول بر مواضع حسنه و در خفای بنیان گذار جمهوری سلامی با دولتمردان کاخ سفید را می توان و باید کوششی قابل ترحم و در عین حال قابل فهم از غیظ و نفرت دولت بریتانیا و عقبه فارسی زبان ایشان در BBC از خمینی و انقلاب خمینی محسوب کرد.غیظی عمیق که اینک و بدینوسیله در رسانه تحت امر وزارت خارجه انگلستان برون ریخت شده تا بدآنوسیله بکوشند با شکستن اسطوره «خمینی سازش ناپذیر» برای خود و غیظ عمیق خود از «خمینی» مرهم درمانی کنند.”

وی که این دشمنی بی بی سی را مسبوق به سابقه می داند به برنامه نظر سنجی اشاره می کند که ۵ سال پیش در بی بی سی طراحی شده بود و قرار بود  شش نفر به عنوان اثرگذارترین شخصیت ایرانی توسط کارشناسان آن برنامه انتخاب شوند و در آن نامی از خمینی کبیر نبود.

وی در ادامه این تحلیل خود می نویسد:”شخصاً و در همان تاریخ در تشریح این نفرت عمیق و قابل فهم رسانه دولت انگلستان از «خمینی ایران» خطاب به شامورتی بازان آن برنامه نوشتم:وقتی کارشناسان BBC از میان مشاهیر ایران به آن «شش نفر» رسیده و به «خمینی» نرسیده! چنین امری مُبین اوج بغض و کینه و غیظ و غرض ایشان و ایضاً رسانه دولت بریتانیا نسبت به تاریخ ایران است […] برای نامزد بودن آیت الله خمینی به عنوان اثرگذارترین شخصیت سیاسی ـ مذهبی تاریخ ایران لزوماً نباید طرفدار یا دلباخته ایشان بود و تنها دُزی از شعور و انصاف کفایت می کند. هر اندازه هم که هیئت انتخاب کننده آن شش نفر از آیت الله خمینی متنفر هم باشند اما گریزی از این واقعیت نمی توانند داشته باشند که به شهادت دوست و دشمن «خمینی» یکی از اثرگذارترین شخصیت های تاریخ سیاسی ایران بوده و هست. آن هم نه شخصیت اثرگذار تاریخ معاصر ایران بلکه بدون تردید ایشان را می توان یکی از برجسته ترین شخصیت های تمامیت تاریخ ایران محسوب کرد به قسمی که برای یابش نقطه عطف در تاریخ سیاسی ایران می توان با قاطعیت به تاریخ «قبل از خمینی» و «بعد از خمینی» در ایران استناد کرد.”

وی در ادامه به مطلب فیس بوک یکی از خبرنگاران هم جنس باز بی بی سی فارسی اشاره نموده که در پی انتشار عکسی از حضرت امام و نوه شان به ایشان توهین نموده و این گونه شدت غیظ خود را به رخ مخاطبانش می کشد.

در پایان این وجیزه سجادی نتیجه می گیرد که «سندسازی اخیر علیه «امام» را می توان در اعداد مصادیقی از غیظ عمیق دولت انگلستان و اصحاب فارسی زبان رسانه وزارت خارجه انگلستان از خمینی ایرانیان بشمار آورد.علی ایحال معرکه گردانی نوین بی بی سی را باید اولین شعبده بازی این شبه رسانه انگلیسی در دوران مدیریت جدید «پسا صبا» گذاشت! هر چند از حیث محتوا تفاوت قابل توجهی در مدیریت فعلی با دوران مدیریت «صادق صبا» در تولیدات BBC مشهود نیست. اما در مجموع گاف اخیر BBC خواسته یا ناخواسته به عنوان یک بی مبالاتی و اخلاق غیر رسانه ای در کاریر مدیریت جدید BBC فارسی (رُزیتا لطفی) ثبت شد.»

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme