https://telegram.me/empireoflies

سیل شبکه‌های اجتماعی خانواده را با خود برده است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: شبکه های موبایلی و اجتماعی با تمام مزیت های که ممکن است شامل حال شان شود، اما آسیب هایی با خود به دنبال دارند که در صورت عدم توجه به آن می تواند یک فرهنگ و یا یک کشور را دچار مشکل کند. در گفت و گو با دکتر فرشته روح افزا معاون فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به آسیب های این مهم می پردازیم و این کارشناس به ارائه امارهایی به رشد و نفوذ شبکه های مجازی در کشور می پردازد. او که دکترای خود را از دانشگاه منچستر انگلستان اخذ کرده از نحوه واکسینه کردن کودکان زیر ۱۸ سال و تجربه کشورهای پیشرفته در این زمینه سخن می گوید.

متن کایمل این گفت و گو پیش روی شماست:

 به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فضای مجازی و شبکه های موبایلی به صورت سازماندهی شده در مسیر زدودن اخلاق اسلامی و سست کردن پایه های خانواده در کشور گام بر می دارند. اساسا این موضوع را تا چه اندازه درست می دانید؟

آسیب های فضای مجازی در کشور ما زیاد است. طبق آمار مرکز فناوری رسانه های دیجیتال، ۵۳ درصد از اعضای تلگرام را ایرانی ها تشکیل می دهند. این در حالی است که صد هزار کانال ایرانی در تلگرام موجود است. در چنین شرایطی اگر خانواده ها ندانند که گوشی های هوشمند که دست بچه ها یا خودشان است چه مضرات و مشکلاتی برایشان ایجاد می کند، فرایند مشکلات اوج خواهد گرفت. همان طور که عرض کردم.

چه آسیب هایی ممکن است متوجه خانواده ها شود؟

صد هزار کانال ایرانی در تلگرام داریم. خیلی از این کانال ها از نظر اخلاقی شرایط مناسبی ندارند. بعضی از این کانال ها به معرفی مواد مخدر و ترویچ موارد غیراخلاقی می پردازد. اگر پدر و مادرها به رفتار فرزندان شان اشراف نداشته باشند، این موضوع خیلی مسئله ساز خواهد بود. کشورهای پیشرفته برای کودکان زیر ۱۸ سال یک آی پی اختصاصی در نظر می گیرند تا تنها نوجوان قادر به حضور در شبکه ها و سایت هایی باشد که برای سن او مناسب هستند. از سوی دیگر گزارش نحوه حضور نوجوان در فضای مجازی از سوی مراکزی که در نظر گرفته شده به والدین ارائه می شود. اما در کشور ما نوجوان، کودک و جوان همگی حتی در واگن های مترو و محفل های عمومی می بینید که بدون حد و مرز مشخصی در فضاهای مجازی حضور دارند. در بسیاری از خانه ها سفره شام پهن نمی شود و هر کسی در گوشه ای خانه خزیده و مشغول چرخ زدن در دنیای مجازی است. این نهایت تهدیدی است که می تواند مشمول حال یک خانواده شود. ذره ذره پایه های کانون خانواده با این روند سست می شود. طبق نظرسنجی هایی که انجام شده بیش از نیمی از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور در  شبکه های اجتماعی حضور دارند. براساس نظرسنجی های مرکز افکارسنجی ایران ۴۶٫۸ دهم درصد پاسخگویان نیز گفته اند که ما عضو هیچ کدام از شبکه ها نیستیم در حالی که ۵۲٫۸ دهم درصد شهروندان حداقل در یکی از این شبکه ها عضو هستند. یعنی می بینید مردم کل کشور تحت تاثیر این شبکه ها هستند. در چنین وضعیتی مردان بیشتر از زنان عضو شبکه های اجتماعی بوده، اما اخیرا حضور بانوان افزایش بسیاری داشته، به طوری که الان به سطح برابر رسیده است. ۵۰٫۸ درصد شبکه های اجتماعی را مردان تشکیل می دهند و ۴۹٫۲ دهم درصد زنان، این یعنی آمارها به هم دیگر نزدیک می شود. از سوی دیگر باعث تاسف است که بخش قابل توجهی از افراد متاهل عضو شبکه های اجتماعی هستند. این یعنی بنیان خانواده در حال از دست دادن شاخصه های خویش است. زن و شوهر از یکدیگر و بچه ها به صورت ظاهری از یکدیگر جدا شده اند و خانواده ها با هم بودن را تجربه نمی کنند. طبق یک آمار دیگر ۵ تا ۹ ساعت وقت ایرانیان در شبکه های اجتماعی صرف می شود و ۶۰ درصد کاربران ایرانی شبکه اجتماعی تلگرام وقت شان را فقط صرف سرگرمی می کنند.

آماری از افراد متاهل دارید؟

متاسفانه سیل فضای مجازی خانواده را با خود برده است. ۶۲٫۷ درصد از خانواده ها یک یا هردو زوجین عضو شبکه های اجتماهی و موبایلی است. نظرسنجی ها، طبق مرکز افکار سنجی ایران انجام شده که نشان دهنده بحران خانواده و مشکلات فراوان در این عرصه است. در شبکه های اجتماعی رابطه ای معکوس بین افزایش سن و میزان عضویت در شبکه های مجازی است. هر چه سن افزایش می یابد تمایل به حضور در شبکه های اجتماعی نیز کم می شود. یعنی این اتلاف وقت در بین متاهلین و مجردها در بین قشر جوان بیشتر است. یک موضوع دیگر هم وجود دارد، اینکه ۱۰ درصد از شبکه های موبایلی و اجتماعی موضوعات خود را به انتشار اخبار اختصاص می داد، الان این موضوع به ۲۴ درصد رسیده است. این یک آسیب بزرک است. چون اخبار در شبکه های اجتماعی از جهت صحت و سلامت شرایط مناسبی ندارد این که از یک جای غیرصحیح اخبار را بگیریم سبب جوسازی در جامعه می شود.

به این ترتیب خطر شبکه های موبایلی و اجتماعی بیش از ماهواره است.

همین طور است. دشمن در خصوص پروژه نفوذ حساب ویژه ای بر روی شبکه های مجازی و موبایلی باز کرده است. شاید یک روزی می گفتیم مردم تحت تاثیر ماهواره ممکن است به یک اخبار غلط دسترسی داشته باشند، اما  الان شبکه های اجتماعی برای هر فرد و متناسب با ذائقه اش برنامه ویژه ای دارد. قبلا باید می نشستند ماهواره روشن می کردند و یک خانواده ۴، ۵ نفری آن را نگاه می کردند، الان هر کس به تنهایی حتی اگر در ایستگاه اتوبوس هم هست می تواند استفاده را ببرد. شما ببینید ایرانیان چند میلیون فالوئر در صفحات اینستاگرام دارند. ظرف ۲۴ ساعت دو تا سه هزار کامنت به صفحات سلبریتی ها اختصاص پیدا می کند. این زمان را محاسبه کنید و ببینید چقدر سرسام آور است و صرف چه چیزهای بی خودی می شود. ۶۰ درصد مردم صرفا برای سرگرمی در شبکه های اجتماعی عضو هستند و از آن برای پرکردن وقت استفاده می کنند و باید گفت مردم امروز در این شبکه های تربیت می شوند، در شبکه های اجتماعی این مسئله بسیار اهمیت دارد. ما ۴۰ میلیون گوشی هوشمند و ۴۰ میلیون کاربر شبکه های اجتماعی و موبایلی داریم. در جوامع غربی اگر این شبکه ها هست و مردم هم استفاده می کنند به این شدت نیست. در جوامع غربی تیراژ روزانه ۸ تا ۱۵ میلیون است و در ایران تیراژ روزنامه ها ۷۰۰ هزار تاست. یک نکته مهم وجود دارد. ۱۰ میلیون دلار گوشی هوشمند در دست مردم است و ۲۰ میلیون دلار نیز تجهیزات مخابراتی جهت استفاده از این امکانات. وقتی چنین هزینه ای صرف استفاده از مختصات گوشی های هوشمند می شود، چرا نباید در اندیشه مقابله با معایب آن برآییم.

چه راهکارهایی می توان در این زمینه اندیشید؟

ببینید. ۷۰ تا ۷۵ درصد حاضرین در شبکه های اجتماعی و موبایلی تحصیلات دانشگاهی دارند. قطعا نمی توان با شعار و سخنرانی صرف از آن ها بخواهیم آسیب ها را جدی بگیرند. در حالی بخشی از طلاق های جامعه به سیل فضای مجازی پیوند خورده، باید رسانه ها و خصوصا رسانه ملی وارد عمل شوند. ساخت سریال ها و انتقال پیام از طریق فیلم ها و کلیپ های آموزشی یکی از این راه هاست. مثلا شخصیت سیا ساکتی و آن کلیپ های ساده به شکل ویژه ای در فرهنگ رانندگی و خصوصا بستن کمربند ایمنی نقش داشت. این مقوله ها می توانند الگوی مناسبی تلقی شوند.

به هرشکل دشمن در این مزنیه بیکار ننشسته است. شبکه های اجتماعی قصد زدن ریشه های خانواده را دارد، اگر این مهم تحقق یابد فرهنگ یک ملت را تغییر می دهند و چنین ملتی دیگر انگیزه تربیت نوجوان و جوان در طراز انقلاب اسلامی را ندارد. کمااینکه در چنین شرایطی انگیزه تربیت یک فرزند المپیادی، یک مدافع حرم و یا یک ورزشکار حرفه ای را نخواهد داشت.

انتهای پیام/پایگاه نفوذ

روح افزا تاکید کرد: سیل فضای مجازی خانواده را با خود برده است. ۶۲٫۷ درصد از خانواده ها یک یا هردو زوجین عضو شبکه های اجتماهی و موبایلی است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme