https://telegram.me/empireoflies

سیاه‌نمایی نشریه آمریکایی درباره وضعیت ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: واحد اطلاعات نشریه «اکونومیست» آمریکا، هر ساله گزارشی درباره وضعیت دموکراسی (مردم‌سالاری) در جهان با عنوان «شاخص دموکراسی» منتشر می‌کند که در آن فهرست و رتبه‌بندی وضعیت دموکراسی در ۱۶۷ کشور جهان از ۱۶۶ کشور دارای حاکمیت ملی منتشر می‌شود.

به گفته این نشریه آمریکایی، «شاخص دموکراسی» بر اساس ۶۰ شاخص دسته‌ای در پنج شاخص اصلی شامل «فرایند انتخابات»، «تکثرگرایی»، «آزادی‌های مدنی»، «مشارکت سیاسی» و «فرهنگ سیاسی» می‌باشد.

این فهرست، کشورها را بر اساس وضعیت دمکراسی و ارزش‌های مورد قبول کشورهای غربی و آمریکایی، از بهترین وضعیت تا وخیم‌ترین وضعیت، به چهار نوع «دموکراسی کامل»، «دموکراسی شکننده»، «شرایط بینابینی» (حکومت‌های دونظامه یا دوگانه) و «حکومت‌های استبدادی» تقسیم می‌کند.

اما از نکات عجیب این رتبه‌بندی، قرار گرفته ایران در رتبه ۱۵۸ از بین ۱۶۷ کشور بررسی شده در جهان است!

نشریه «اکونومیست» که ارتباط نزدیکی با محافظ صهیونیستی دارد و همواره به دشمنی با جمهوری اسلامی معروف بوده ، جمهوری اسلامی ایران را در بین حکومت‌های «خودکامه» و «استبدادی» و کنار حکومت‌هایی مانند کره‌شمالی قرار داده است!

جمهوری اسلامی ایران در حالی در این رتبه قرار گرفته که کشورهایی مانند عربستان، امارات، بحرین، رواندا، کنگو، گامبیا و … در جایگاه‌های بالاتری قرار داده شده‌اند.

عجیب اینجاست که کشورهایی در رتبه‌های بهتر از ایران قرار گرفته‌اند که مردم آنها یک بار رنگ انتخابات آزاد را به خود ندیده و حتی از ابتدایی‌ترین حقوق نیز محروم هستند؛ در حالی که در ۳۶ پس از انقلاب اسلامی به طور میانگین هر ساله یک انتخابات آزاد در ایران برگزار شده و گاهی میزان مشارکت در انتخابات (که رأیی به اصل نظام اسلامی نیز است)، از مرز ۸۵ درصد مشارکت مردم گذشته است. اما با این حال، نشریه آمریکایی «اکونومیست» در گزارش مغرضانه خود به “روال انتخابات و تکثرگرایی” در ایران از ۱۰ نمره صفر داده است!

گفتنی است، در ماه‌های اخیر گزارش‌ها و آمارهای بسیاری از سوی برخی نهادهای به‌ظاهر مستقل بین‌المللی منتشر می‌شود که هدف مشترک تمام آن‌ها سیاه‌نمایی جامعه و نامناسب جلوه دادن وضعیت حاکمیت در ایران است؛ آماری که حتی بسیاری از کارشناسان غربی نیز در صحت آن‌ها شبهه وارد می‌کنند.

کارشناسان یکی از دلایل انتشار این گزارش‌ها با همکاری رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه را تخریب وجهه جمهوری اسلامی‌ایران در دنیا می‌دانند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme