https://telegram.me/empireoflies

سگ دارم پس روشنفکر هستم!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروشنفکر هم درجاتی دارد، روشنفکری که غرب زده باشد می شود همین و همان آدمهایی که در جریان زندگی، هر یک از ما به عنوان شهروند و هموطن خود آنها را دیده و حس کرده ایم.

بسیاری از مشکلات و گرفتاری های جوامعی همچون ایران، همین غرب زدگی است، تقلید کورکورانه و تبعیت چشم بسته برخی از افراد جامعه ایران اسلامی که خود، دارای فرهنگ و تمدن غنی و پربار است، بسان طوطی که تنها تقلید میکند و صدای شنیده را تکرار که نه فهمی از آن دارد و نه درکی، عارضه ای است که در حال گسترش است و اگر در این زمینه از این هم دیرتر بجنبیم قافیه را باخته ایم!
چنین تقلیدهای کورکورانه و بدون پژوهش و دقت، بسان این شعر مولانا است که می فرماید؛

خلق را تقلیدشان بر باد داد
ای دوصد لعنت بر این تقلید باد

هجوم گسترده فرهنگی که در پی انحطاط اخلاقی ایران و ایرانی است، به وضوح دیده می شود، موج این هجوم گسترده هر که را که ضعیف باشد با خود خواهد برد و آنکه باقی می ماند استوار و مستحکم از آیین و فرهنگ نیاکان خود تبعیت کرده و تلاش دارد تا باقی مانده اصالت فرهنگ ایرانی اسلامی خود را پایدار نگهدارد.

اما چنین افرادی هم در معرض خطر تشعشات انحطاط غربزدگی جامعه هستند، آنها می بینند که در کوچه و خیابان های شهر چه تغییراتی رخ داده است، می بینند که ارزشها در حال دگردیسی است، ضد ارزش ها، به ارزش تبدیل میشوند و آنهایی که ارزش های فرهنگی، تمدنی و دینی خود را به جان خریده اند، عقب افتاده های جامعه نام می گیرند!

غرب هر آنچه که دارد بد و جلف نیست، همه آنها منفی و ناهنجار نیست که در میان آنها میتوان آن دسته از رفتارهای اجتماعی به هنجاری که در آن جوامع حاکم است، الگو گرفت و تقلید کرد. اما برخی از ما به دنبال آن بخش از الگوها میرویم که تبلیغش می کنند.

هر چند اگر در آن جوامع غربی قانون حاکم نباشد، همدیگر را می خورند و می درند، به همین خاطر است که سختگیری های حکام چنان کشورها و جوامعی باعث شده است تا مردم سعی کنند، برخی مسائل را رعایت کنند.

مثلا در همین رانندگی، اگر قوانین راهنمایی و رانندگی در کشورهای غربی آسان شود، وضعیت خیابان های کشورهای اروپایی یا آمریکا و کانادا از اسلام آباد، کراچی، لاهور و دهلی نو هم بدتر خواهد شد. شک نداشته باشید.

همان فرهنگ سگ بازی که در غرب رواج دارد، هرتی نیست، قانون و ضابطه دارد که اگر رعایت نشود و همسایه یا رهگذری از سگ و صاحبش شکایت کند، به حسابش خواهند رسید!

برخی از مردم ما فقط در فیلم ها دیده اند که یک خانواده اروپایی، آمریکایی یا کانادایی سگ نگه می دارد، از مابقی آن بی خبر هستند.

و اینگونه می شود که سگ داری و سگ بازی میشود فرهنگ یک عده ای از آدمهای کشور ما و خواسته یا ناخواسته فضای فرهنگی جامعه را هم آلوده می سازد. آلودگی های دیگر بماند!

بهانه این نوشتار مطلبی و خبری بود درباره همین نگهداشتن سگ، که فراتر رفته حتی برای سگ هایشان جشن تولد می گیرند! پس از مرگشان برای آنها سنگ قبر میسازند و عکس آن را در فضای مجازی منتشر میکنند و از این قبیل ناهنجاری ها. امروز فردا است که برای مرگ سگ هایشان عزاداری هم بکنند!

به همین آدم که میلیون ها تومان خود را خرج نگهداری آن سگ می کند، اگر بگوییم بخشی از آن را به یک نیازمند کمک کند، چه خواهد گفت؟ شاید برخی از آنها کمک کنند برخی دیگر نه، اما اولویت کدام یک مهمتر است حیوان یا انسان؟

چند سخن از دو فرهیخته، نویسنده و اندیشمند که خود رفته اند و دیده اند فرهنگ غرب را، برایتان بازگو می کنم که درباره غرب و غرب زدگی چه گفته اند و پایان این نوشته؛

مرحوم جلال آل احمد نویسنده چندین کتاب ماندگار است، یکی از آنها غربزدگی است. او در این کتاب نوشته است؛
«آدم غرب ‌زده شخصیت ندارد، چیزی است بی ‌اصالت، خودش و خانه ‌اش و حرف ‌هایش، بوی هیچ چیزی را نمی ‌دهد، ملغمه ‌ای است از انفراد شخصیت و شخصیت خالی از خصیصه، چون تأمین ندارد، تقیه می‌ کند و در عین حال که خوش ‌تعارف است و خوش ‌برخورد است، به مخاطب خود اطمینان ندارد…»

و اما مرحوم دکتر شریعتی که خود روشنفکر است، درباره غرب چه گفته؛
«یکی از راه‌های مبارزه با غرب‌زدگی، شناختنِ واقعی‌ غرب است. این‌ها که تظاهر به فرنگی‌مآبی می‌کنند و شیفته و شیدای تمدنِ اروپایی‌اند، آن را عالمانه و درست و از نزدیک، نمی‌شناسند، همچنان مرتجعینِ متعصب و کهنه‌پرست، که با غرب و تمدن و فرهنگِ غرب، یک پارچه، و به قولِ فرنگی‌ها، به طورِ سیستماتیک، مخالف‌اند.»

دکتر شریعتی در جای دیگری گفته است؛
«غرب با بد معرفی کردن ما، و خوب نشان دادن خودش به ما و همچنین با بد نشان دادن خود ما به ما، خودش را به صورت یک کلی، مطلق بی‌نقص، بی‌عیب، دارای نژاد برتر، دارای همه فضائل انسانی و دارای همه امکاناتی که نوع برگزیده و برتر انسان می‌تواند داشته باشد، معرفی کرد.»

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

حیف واژه روشنفکر یا منورالفکر که برای چنین آدم هایی به کار می رود، پوز می دهند که ما روشنفکر هستیم!

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme