https://telegram.me/empireoflies
سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از نظامیان انقلابی ارتش بود که قبل از پیروزی انقلاب، در بسیاری از فعالیت‌های مخفی و مبارزاتی در این نهاد شرکت داشت و پس از پیروزی نیز در ایجاد انسجام و انضباط در ارتش، کوششی فراوان مبذول داشت.

سپهبد قرنی یک ارتش در حال اضمحلال را حفظ کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از نظامیان انقلابی ارتش بود که قبل از پیروزی انقلاب، در بسیاری از فعالیت‌های مخفی و مبارزاتی در این نهاد شرکت داشت و پس از پیروزی نیز در ایجاد انسجام و انضباط در ارتش، کوششی فراوان مبذول داشت. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی با سپهبد شهید «محمدولی قرنی» آشنا شد و با او از نزدیک همکاری کرد. در زیر بخشی از خاطرات وی درباره شهید سپهبد قرنی را می‌خوانیم:

در کمیته حضرت امام(ره) در ستاد ارتش در کنار ایشان فعالیت می‌کردم. واحدهای ارتش در فارس و خوزستان، با سبک نوین ارتش پس از انقلاب آشنا نبودند و دچار مشکلاتی شده بودند. شهید قرنی مرا به آنجا فرستادند تا با فرماندهان صحبت کنم و سروسامانی به اوضاع بدهم. نکته عجیب برایم فشاری بود که همزمان از سوی دولت موقت و ضدانقلاب به شهید قرنی وارد می‌شد و در رسانه‌ها سروصدا و تبلیغات زیادی علیه ایشان به راه افتاده بود، به همین دلیل یکی از وظایفم طبق سفارش ایشان این بود که علیه این شایعه‌ها روشنگری کنم و به مردم بفهمانم داریم چه کارهایی را انجام می‌دهیم و برنامه‌های ما چیست.

اولاً ضدانقلاب تمایل نداشت ارتش سروسامان بگیرد و در پی انحلال ارتش بود تا در نبود یک نیروی نظامی قوی، هر کاری که دلش می‌خواست بکند. ثانیاً دولت موقت از برخورد ارتش با ضدانقلاب راضی نبود و در مواجهه با آنها مسامحه می‌کرد. شرایط داشت شبیه ۲۸ مرداد می‌شد و با اوضاعی که در کردستان، آذربایجان، شمال، خوزستان و بلوچستان پیش آمده بود، خطر جنگ داخلی کشور را تهدید می‌کرد. شهید قرنی معتقد بود ارتش باید با تمام قدرت دخالت کند و غائله را فیصله بدهد، اما دولت موقت چنین رویکردی نداشت و بالاخره هم ایشان را کنار گذاشتند.

در شیراز و کازرون با نظامیان بالاتر از درجه سرگردی، جلساتی را برگزار و آنها را در زمینه وظایف‌شان توجیه کردم. با کل واحدها هم جلسات صبحگاهی گذاشتم و با آنها درباره مسائل، مشکلات و وظایف‌شان صحبت کردم. با بچه‌های انقلابی و حزب‌اللهی هم که با فرماندهان خود مشکل داشتند صحبت کردم و به آنها گفتم تضعیف فرماندهی به صلاح نیست و باید فرماندهان را پشتیبانی کنند و اگر مشکلی هم هست، به ما ارجاع بدهند. در تمام آن جلسات سعی کردم همه را با شخصیت واقعی سپهبد قرنی و پایبندی او به دین و کشور آشنا کنم. بعد هم برگشتم، ولی متأسفانه تاریخ بازگشتم همزمان شد با ترور شهید قرنی.

ناراضی بودن دولت موقت از رویکرد ایشان زمینه را به‌گونه‌ای فراهم آورد که ایشان خودشان استعفا دادند. شهید قرنی نمی‌خواست حتی یک وجب از خاک ایران به دست دشمن و ضدانقلاب بیفتد، اما دولت موقت توان مقابله با ضدانقلاب را نداشت. متأسفانه ایشان تا زنده بود، کسی پی به حقانیت، صداقت، وفاداری و روحیه خدمتگزاری ایشان نبرد و پس از شهادتش بود که بسیاری از حقایق روشن شد. بعد از انقلاب همه امرای ارتش فرار کردند و فقط عده‌ای از افسران جوان انقلابی باقی ماندند. شهید قرنی سعی کرد با آنها ارتباط صمیمانه داشته باشد و رفتارش به هیچ‌وجه شباهتی به امرای رژیم شاه نداشت. انصافاً بسیار پاک، صمیمی و در یک کلمه «انسان» بود. همه می‌توانستند خیلی راحت حرف‌شان را به ایشان بزنند.

به دلیل دوری۳۰ ساله از ارتش، هیچ‌یک از ارتشی‌های آن روز ایشان را نمی‌شناختند! شهید قرنی هم ارتش پس از انقلاب را نمی‌شناخت، اما زمانی که افرادی مثل آقای فروزان، سلیمی، تیمسار رحیمی، شهید نامجو، شهید اقارب‌پرست و شهید کلاهدوز با ایشان همکاری کردند، تجربه‌های ارزشمند شهید قرنی و اطلاعات این افراد درباره محیط ارتش، ترکیب جالبی را برای سازماندهی و مدیریت ارتش ایجاد کرد. شهید قرنی همه کارها را با مشورت با این افراد انجام می‌داد و تقریباً تمام افرادی را که پیشنهاد می‌دادند، می‌پذیرفت. شهید قرنی انسان بسیار متعهدی بود و به امام(ره) و انقلاب اعتقاد داشت. فوق‌العاده وظیفه‌شناس بود و از هیچ مشکلی نمی‌ترسید. همین احساس تعهد و وظیفه‌شناسی بود که سبب شد ایشان بتواند یک ارتش در حال اضمحلال را حفظ کند.

او اهل نماز و روزه و مراعات احکام دینی بود و با روحانیت تماس دائمی داشت. شهید قرنی انسان بسیار قاطعی بود و ضدانقلاب از امکان حضور مجدد ایشان در ارتش هراس داشت. ابداً اهل تبلیغات و مطرح کردن خود نبود و فوق‌العاده ساده‌زیست بود. در مجموع فقدان ایشان آن هم در آن شرایط بحرانی، خسران بزرگی برای ارتش ما بود.

منبع: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

انتهای پیام/وطن امروز

سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از نظامیان انقلابی ارتش بود که قبل از پیروزی انقلاب، در بسیاری از فعالیت‌های مخفی و مبارزاتی در این نهاد شرکت داشت و پس از پیروزی نیز در ایجاد انسجام و انضباط در ارتش، کوششی فراوان مبذول داشت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme