https://telegram.me/empireoflies

سپاه بدنبال درگیری مستقیم با عربستان نیست

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: خبرگزاری انگلیسی رویترز (reuters) در مقاله‌ای مفصل به بررسی هشدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عربستان سعودی و نمایش دومین شهر زیرزمینی موشکی این ارگان حافظ جمهوری اسلامی پرداخت و تصریح کرد عربستان به هیچ وجه نمی‌تواند ایران را در مصاف سیاسی شکست داده یا بی‌ثبات کند.

در ابتدای این مقاله با اشاره به محکوم کردن جنایت آل‌سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر از سوی سپاه پاسداران و هشدار درمورد پرداخت بهای این اقدام، آمده است: «این تهدید برای عربستان از سوی سازمانی که عمیقا در جنگ‌های سوریه و عراق درگیر است، پوچ و توخالی نیست. سپاه بدنبال درگیری مستقیم با ریاض نیست بلکه قصد دارد به کشورهای عربی خلیج فارس بفمهاند که راه‌های زیادی برای آغاز جنگ سرد طولانی مدتی با دشمنان عرب تهران دارد.»

رویترز با بیان اینکه بعد از بیانیه سپاه درباره تروریست پرور، منفور و ضد اسلامی بودن حکام سعودی بود که ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد؛ افزود: «که باعث افزایش رقابت بر سر قدرت و آشفتگی در منطقه می‌شود. هلال خاشان استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی بیروت معتقد است که سپاه پاسداران واکنش مستقیمی نشان نخواهد داد.»

این خبرگزاری انگلیسی با لحنی هراسناک به نقل از تحلیلگران سیاسی می‌نویسد: «آنها (سپاه پاسداران) عوامل و ارتباطات و افراد خود را در همه جای منطقه دارند که به اعمال سعودی‌ها و افزایش تنش‌ها (از سوی آنان) واکنش نشان خواهند داد. ایران در موضع بسیاری قدرتمندی برای واکنش در استان شرقی عربستان دارد و کارهای زیادی هم در بحرین می‌توانند انجام بدهند. نیروهای قدس تجربیات با ارزشی در سال‌های اخیر فراگرفته‌اند و نقش برتری را در منطقه ایفا می‌کنند.»

یک دیپلمات غربی در بیروت که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «فکر کنم ایران گمان می‌کند که می‌تواند حقیقتا یک پیروزی در بحرین بدست آورد که این مسئله برای عربستان خط قرمز است. بخش کلیدی دفاعیات ایران از بحرین این است که اکثریت شیعه در این کشور مورد ظلم واقع شده‌اند و دموکراسی ندارند.»

در ادامه این مقاله با اشاره به خوش بینی‌های حسن روحانی درخصوص بهبود روابط با غرب آمده است: «اما دولت وی اکنون با بزرگترین بحران سیاسی دورانش مواجه شده است و ممکن است روحانی نتواند سپاه را به پایین کشیدن فتیله اقداماتش در منطقه بخاطر دیپلماسی (آشتی‌جویانه‌اش) ترغیب کند.»

رویترز در پایان با طرح این فرضیه که احتمالا عربستان نیز حمایت‌های مالی و نظامی خود را از شبه نظامیان سنّی در سوریه، عراق و لبنان برای مقابله با تهدیدات ایران افزایش خواهد داد؛ به نقل از تحلیلگران نوشت: «البته درهرحال سعودی‌ها نمی‌توانند در مصاف سیاسی و دیپلماتیک ایران را شکست دهند. سعودی‌ها هیچ چیزی برای بی‌ثبات کردن ایران ندارند و این تهران است که تمام ابزار لازم برای متزلزل کردن عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس را دارد.»

 

انتهای پیام/جام نیوز

«البته درهرحال سعودی‌ها نمی‌توانند در مصاف سیاسی و دیپلماتیک ایران را شکست دهند. سعودی‌ها هیچ چیزی برای بی‌ثبات کردن ایران ندارند و این تهران است که تمام ابزار لازم برای متزلزل کردن عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس را دارد.»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme