https://telegram.me/empireoflies

سپاه در زمینه امنیت ایام اربعین نقش مستشاری دارد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: زائران ایرانی که برای زیارت اربعین به کشور عراق مشرف می‌شوند اولین ایستگاه‌شان نجف است. ما هم مثل سایر ایرانی ها برای پابوسی حضرت امیرالمومنین(ع) راهی نجف اشرف شدیم و برای اسکان و اقامت مان به بزرگ‌ترین حسینه شهر مقدس نجف رفتیم. حسینیه بزرگ آیت‌الله حکیم در میدان ثوره العشرین پذیرای خیل عظیمی از زوار بود که برای زیارت مولایشان به نجف آمده بودند.روز دوم اقامت‌مان در حسینیه شهید حکیم با فرزند ایشان مواجه شدیم که برای بررسی اوضاع اسکان و اطعام زوار به حسینیه آمده بود. ما هم از فرصت استفاده کردیم و سراغ او رفتیم.

سید حیدر حکیم که این روزها مسئولیت مدیریت اسکان زائران اربعین در نجف را برعهده دارد در این گفتگو ضمن اشاره به ابعاد فرهنگی راهپیمایی عظیم اربعین به جنبه اعتقادی آن اشاره کرد و گفت: این حرکت نشان می دهد که اهل بیت (علیهم السلام) همیشه بوده و هستند و در واقع وحدت شیعیان را به تصویر می کشد. چون چه چیز موجب شده تا این خیل جمعیت با گویش ها و ملیت های مختلف در این راهپیمایی شرکت کنند؟ امام حسین (علیه السلام). بنابراین این یکی از نمادهای وحدت شیعیان است، البته در این راهپیمایی غیر شیعیان هم مشارکت دارند، اما به طور عام نمادی از وحدت شیعه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فاجعه ای که ایام حج امسال در سرزمین منا رخ داد، افزود: موضوع دیگری که ممکن است، بسیاری به آن تاکنون توجه نداشته اند، موضوع «حج» است، فاجعه ای که در حج امسال در «منا» رخ داد- من به عنوان شاهد عینی در این حادثه حضور داشتم- عامل اصلی وقوع فاجعه منا، بی نظمی و بی برنامگی بود. در حالی که ما در راهپیمایی اربعین شاهد چنین حوادثی نیستیم، چراکه بر پایه این حدیث شریف که «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» ، همه در قبال هم مسئولیت دارند، به این معنی که همه به هم در مشکلات کمک و سعی می کنند، مشکلات یکدیگر را رفع کنند، در حالی که در منا شاهد چنین همکاری و حس مسئولیت پذیری نبودیم، یکی از بستگان بنده که در منا آسیب دیده بود، وقتی خواست خود را به چادرهای حجاج در آن حوالی برساند، با مخالفت آنها مواجه شد، تحت این عنوان که از کاروان یا کشور آنها نیست.

وی با اشاره به حس مسئولیت پذیری و ایثار زائران اربعین حسینی، این موضوع را مطرح کرد که در راهپیمایی اربعین اگر نیم متر جا برای خواب داشته باشید و کسی را ببینید که به جا نیاز دارد، جمع تر می شوید تا جا برای زائر دیگر هم فراهم شود. پس می توان گفت که این نوعی مسئولیت است، در واقع هر زائری که در این مسیر مشاهده می شود، خود را مسئول کمک به دیگری می داند.

بنابراین همکاری، همبستگی و وحدتی که در راهپیمایی اربعین مشاهده می شود، پیام بسیار مهم و بزرگی است که در بطن خود دارد.

سید حیدر حکیم در رابطه با ابعاد سیاسی این حرکت جمعی نیز گفت: اینکه مراجع عظام با یک پیام ۳ میلیون جوان را به میدان و عرصه مبارزه و دفاع از کشور می کشانند، بسیار مهم است. نمونه این امر صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله «سیستانی» برای مبارزه با داعش بود، این لبیک گفتن، جایگاه علما و مرجعیت عالی مذهبی را میان شیعیان نشان می دهد و این همان چیزی است که غرب را به شدت می ترساند و ما شیعیان نباید از این موضوع به راحتی بگذریم و باید از آن به نحوه احسن استفاده کنیم، این یکی از مسئولیت‌ های ما شمرده می شود.

بُعد دیگری که باید در راهپیمایی اربعین به آن توجه شود و از آن به درستی بهره برداری صورت گیرد، بُعد فرهنگی است، اگر توجه داشته باشید، تمام کسانی که در این راهپیمایی شرکت کردند، دارای انگیزه های دینی و فرهنگی هستند.

مدیریت اسکان زائران اربعین با طرح این سئوال که ما چقدر از این فرصت پیش آمده استفاده کردیم تا مبلغ دینی و فرهنگی خوبی باشیم؟ افزود: این راهپیمایی درست است که فرصت بسیار خوبی است، برای دعا کردن و درخواست از باری تعالی جهت ادای حاجت هایمان، اما همین جمع می تواند، خواسته های جمعی و همگانی هم داشته باشد که یکی از مهمترین آنها دعای سلامتی و فرج برای امام زمان (عج) است، وقتی ما یک صدا چیزی را از خدا بخواهیم، حتما استجابت می شود و این راهپیمایی اربعین فرصت بسیار خوبی برای این امر است.

همچنین ما می توانیم، مبلغ فرهنگی بسیار خوبی باشیم، اینکه چه چیز موجب شده تا با پای پیاده و با وجود سختی راه و گرد و خاک بسیار و گرما باز به در این راهپیمایی شرکت می کنیم و به این مشارکت و اینکه خادم زوار امام حسین (علیه السلام) باشیم، افتخار هم می کنیم. این یک پیام فرهنگی است و مهمترین بُعد در پیام های فرهنگی و مذهبی ما این است که پیام وحدت و انسجام و یکپارچگی دهیم و از هرگونه جناح بندی و دسته بندی از جمله جناح بندی های سیاسی دوری کنیم، پیام امام حسین (علیه السلام) به ما حفظ وحدت و یکپارچگی است.

در بُعد امنیتی و تامین امنیت این راهپیمایی اگرچه برخی رسانه ها از برعهده گرفتن مسئولیت تامین امنیت مراسم توسط سپاه پاسداران سخن گفته اند، اما هنوز خبر موثقی در این زمینه وجود ندارد و به احتمال بسیار سپاه پاسداران در این زمینه مشاوره های نظامی و امنیتی به نیروهای امنیتی و مسلح عراق می دهد، همانند آنچه در عرصه مبارزه با داعش شاهد آن بودیم و الحمد لله طی روزهای گذشته شاهد حادثه یا رخ داد امنیتی و غیر منتظره که جان زوار تهدید کند یا آسیبی به آنها برساند، نبوده ایم.

در واقع از سال گذشته که نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به «جیش الشعبی» مناطق کمربند بغداد مانند «جرف الصخر» را آزاد و آنها را از عناصر تکفیری داعش پاکسازی کردند، امنیت در مسیر زوار تامین شده و میزان امنیت بالا رفته است.

درباره «سامراء» اگرچه امنیت آن تامین شده و زوار برای زیارت به اونجا شرف یاب می شوند، اما ما ترجیح می دهیم که در حال حاضر به سامراء نروند، ولی در خصوص کاظمین مشکلی وجود ندارد و زوار به راحتی می توانند، برای زیارت به آنجا تشریف ببرند.

وی در پایان با اشاره به دشمنی هایی که میان امت اسلامی بوجود آمده و ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی را باعث شده ، گفت: چنین فتنه انگیزی هایی در عراق سابقه دیرینه دارد، اما آنچه جای امیدواری و خوشوقتی است، این است که مراجع عظام با حفظ وحدت بین خود، به ویژه پس از سرنگونی رژیم بعث در عراق، این توطئه ها را خنثی کردند.

انتهای پیام/مشرق

مسئول اسکان زائران اربعین در نجف گفت: اگرچه برخی رسانه ها از برعهده گرفتن مسئولیت تامین امنیت مراسم توسط سپاه پاسداران سخن گفته اند، اما هنوز خبر موثقی در این زمینه وجود ندارد و به احتمال بسیار سپاه پاسداران در این زمینه مشاوره های نظامی و امنیتی به نیروهای امنیتی و مسلح عراق می دهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme