https://telegram.me/empireoflies

سوزاندن قرارداد دارسی توسط رضاخان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: قرارداد دارسی در سال ۱۹۰۱ میلادی (۱۲۸۰ هجری خورشیدی) در زمان مظفرالدین شاه به ویلیام دارسی تعلق گرفت. در این میان ویلیام ناکْسْ دارسی سرمایه‏ دار انگلیسی، در اواخر قرن نوزدهم از وجود نفت در ایران مطلع گردید و در سال ۱۹۰۱م نمایندگانی جهت امضای قرارداد نفتی و دریافت امتیاز از ایران به تهران گسیل داشت.

براساس این قرارداد، امتیاز استخراج و بهره‏‌برداری از نفت در سراسر ایران به استثنای ایالات شمالی شامل گیلان، مازندران، گرگان، خراسان و آذربایجان برای مدت ۶۰ سال به دارسی واگذار گردید. حذف مناطق شمالی ایران از چارچوب قرارداد، برای پیشگیری از عکس‌‏العمل و یا مخالفت روس‏ها انجام شده بود. هم‏چنین بر اساس این قرارداد، دارسی متعهد گردید ظرف دو سال، شرکت و یا شرکت‏هایى برای بهره‏‌برداری از این امتیازات تأسیس نماید و سالیانه مبلغ ۲۰ هزار لیره وجه نقد و معادل همین مبلغ از سهام شرکت و نیز ۱۶ درصد از منافع خالص خود را به دولت ایران بپردازد.

یکی از اساتید تاریخ ایران با اشاره به اهداف سیاسی و اقتصادی انگلستان در کشورهای مختلف گفت انگلیس به واسطه نیازهای خود در کشورها هزینه می کند. در دوره­ پهلوی دوم امپراطوری انگلیس هم نیاز به استعمار مستقیم کشورهای حوزه قرارداد سایکس پیکو را نداشت و هم، از عهده امور اجرایی این کشورها بر نمی آمد؛ به همین خاطر کشورهای شامل این قرارداد، خودشان مجری سیاست‌های انگلستان بودند.

یعقوب توکلی افزود: با توجه قدرت گرفتن روز افزون انگلستان و نزدیک شدن به پایان قرداد نفتی دارسی، این امپراطوری تصمیم به تشدید اعمال این قرارداد گرفت.

با مطرح شدن این مساله مناقشاتی در حاکمیت پهلوی ایجاد شد تا جایی که رضا خان از شدت عصبانیت پرونده نفت را در بخاری سوزاند و با این کار احمقانه یکی از حساس ترین پرونده‌های نفتی کشور را از بین برد و با گفتن این جمله “حالا بروید با هم توافق کنید” فصل جدیدی از استعمار نفتی انگلستان بر ایران را آغاز نمود. قرارداد جدید از سال ۱۳۱۲ به مدت ۶۰ سال تمدید شد که به موجب این سند سهم ایران از یک دوازدهم به یک شانزدهم تقلیل پیدا کرد به علاوه وزارت دریایی کشور صاحب قرداد مستحق استخراج تقریبا رایگان از نفت ایران شد. نکته جالب توجه اینجاست که ایران موظف به خرید تجهیزات و پالایشگاه ها پس از پایان قرداد ۶۰ ساله شد.

توکلی تصریح می‌کند که بعد از انعقاد قرارداد با موضوعیت شرکت نفت ایران انگلیس و مفاد عجیب آن، دربار پهلوی، تصمیم به ایجاد هیاهو و جشن گرفت. تا جایی که برگزاری این جشن برای برخی مقامات پهلوی، مثل مخبر السلطنه‌­ی نخست وزیر هم به شهادت نوشته هایش عجیب می نمود.

انتهای پیام/جهان نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme