https://telegram.me/empireoflies

سوتلوف؛ قربانی داعش یا موساد؟

به گزارش «امپراتوری دروغ»، در پی انتشار فیلم سربریدن استیون سوتلوف دومین خبرنگار امریکایی در دو هفته گذشته که سر و صدای زیادی را در محافل رسانه‌ای و سیاسی به راه انداخته (به گونه‌ای که با تغییر اولویت‌های نشست سران ناتو در ولز انگلیس لزوم تشکیل ائتلاف بین‌المللی و منطقه‌ای را برای مقابله با داعش بیش از پیش مطرح کرده است) رژیم صهیونیستی نیز به تلاش‌های سیاسی و تبلیغاتی جدید دست زده و با اعلام اینکه استیون سوتلوف یهودی بوده و با داشتن تابعیت مضاعف از سال ۲۰۰۵ در فلسطین اشغالی زندگی می‌کرده است، داعش را در لیست سازمان های «غیر قانونی» قرار داد.

وزارت جنگ این رژیم با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اینکه این تصمیم با پیشنهاد دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است، اعلام کرد که «این تدبیر زمینه را برای اتخاذ تدابیر قضایی علیه این سازمان‌ها و کسانی که از آنها حمایت و منابع مالی آنها را تأمین می‌کنند، فراهم می‌کند.»

حال اینجا چند سؤال مطرح است: نخست اینکه اهداف رژیم صهیونیستی از آشکار کردن هویت یهودی استیون سوتلوف چیست. دوم اینکه با آشکار شدن هویت یهودی سوتلوف آیا می‌توان وی را تنها یک خبرنگار دانست و سوم با توجه به اینکه خط خبری رسانه‌های غربی به طور کلی در راستای مواضع گروه‌های برانداز از جمله النصره قرار داشته و دولت‌های متبوع این رسانه‌ها نیز در کنار کشورهای قطر، عربستان و ترکیه ائتلاف واحدی را علیه دولت سوریه تشکیل داده بودند در چنین شرایطی بازداشت خبرنگارانی چون استیون سوتلوف یا جیمز فولی چه معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد؟!

در پاسخ به سؤال نخست چند احتمال مطرح است.
نخست اینکه رژیم صهیونیستی با یهودی نشان دادن هویت استیون سوتلوف می‌خواهد خود را قربانی تروریسم نشان دهد و از این طریق هم جای پایی در دور جدید تحرکات بین‌المللی و منطقه‌ای برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه تروریسم باز کند و هم اینکه مانع از این شود که منافع مشترک ایران و امریکا در خصوص مبارزه با تروریسم و داعش در عراق مانع تراشی‌های گذشته امریکا در سر راه حقوق هسته‌ای ایران را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین با توجه به اینکه پیش از این حرف و حدیث‌های زیادی در خصوص همکاری و همدستی میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های وابسته به القاعده در مناطق مختلف خاورمیانه به خصوص در عراق و سوریه مطرح شده بود (چنانکه از زمان ظهور القاعده در سه دهه گذشته حتی یکبار اهداف و منافع اسرائیل از سوی این گروه مورد حمله قرار نگرفته است) به نظر می‌رسد یکی دیگر از اهداف این رژیم از افشای هویت یهودی سوتلوف از بین بردن این ذهنیت و ارائه چهره قربانی از خود بوده است. اما در پاسخ به سؤال دوم می‌توان گفت که به نظر می‌رسد استیون سوتلوف ظاهراً به کاری غیر از خبرنگاری مشغول بوده است.

آنچه این احتمال را تقویت می‌کند این است که پیش از این رژیم صهیونیستی بارها از اتباع دو تابعیتی خود(با توجه به مهاجر بودن بافت جمعیتی بخش غالب جمعیت سرزمین‌های اشغالی )در پوشش گردشگری برای مقاصد جاسوسی و تروریستی استفاده کرده بود و از این دید سوتلوف پیش از اینکه به‌وسیله داعش قربانی شود، قربانی دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی شده بود. نکته قابل تامل دیگر در این زمینه این است که یکی دیگر از خبرنگاران امریکایی به نام پیتر تئو کرتیس که با وساطت قطر از دست النصره آزاد شد، پیش از امریکا توسط کلاه آبی‌های سازمان ملل در جولان به اسرائیل تحویل داده شد.

واما در پاسخ به سؤال سوم (درباره اینکه با توجه به همسویی مواضع سیاسی و خبری محافل غربی با گروه‌های مسلح سوری اعم از تکفیری و غیر تکفیری در خصوص براندازی دولت سوریه بازداشت خبرنگاران غربی و امریکایی چطور صورت گرفته است )می توان گفت ظاهراً تا یک مقطعی که ائتلاف موسوم به گروه دوستان سوریه از هم نپاشیده بود و گروه‌های مسلح ضد سوریه نیز دچار انشقاق نشده بودند خبرنگاران غربی از سوی گروه‌های مسلح در امان بودند اما بعد از اینکه کشورهای غربی یکی پس از دیگری مجبور به بازنگری در مواضع خود شدند خبرنگاران اعزامی آنها نیز ضمانت گروه‌های مسلح را از دست دادند و مورد بازداشت این گروه‌ها قرار گرفتند.

اما در مجموع می‌توان گفت هر چند رژیم صهیونیستی با آشکار‌سازی هویت یهودی سوتلوف در پی یکسری اهداف جدید بوده است تا به اصطلاح بتواند از موج جدید جهانی علیه تروریسم ماهی خودش را صید کند اما هیچ دلیل و نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد استیون سوتلوف به علت یهودی بودن به قتل رسیده باشد. چراکه داعش علت قتل سوتلوف و جیمز فولی را حملات هوایی امریکا به اهداف این گروه در عراق اعلام کرده است و البته در این میان برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که هدف اصلی داعش از این قتل‌ها تحریک امریکا و ناتو به گسترش دامنه حملات خود از عراق به سوریه است تا در پرتو آن فرصتی دوباره برای پیگیری طرح براندازی دولت سوریه فراهم شود. از طرف دیگر با آشکار شدن ماهیت یهودی استیون سوتلوف ابعاد دیگری از دخالت رژیم صهیونیستی در بحران سوریه آشکار می‌شود و این احتمال قوت می‌گیرد که سوتلوف پیش از داعش قربانی مقاصد جاسوسی این رژیم قرار گرفته است.

انتهای پیام/جوان

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme