https://telegram.me/empireoflies

سوءاستفاده «صدای آمریکا» از افزایش بخشش محکومان به قصاص در ایران

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رسانه‌های بیگانه همواره به‌دنبال سوءاستفاده از همه خبرها و اتفاقات در ایران هستند. برای نمونه، چند روز پیش وبسایت «صدای آمریکا» به موضوع افزایش بخشش اعدامی‌ها توسط خانواده مقتولان اشاره کرد و نوشت: “به گفته سخنگوی قوه قضائیه در سال ۱۳۹۵ و تا پایان بهمن ماه، از ۳۰۰ محکوم به «قصاص» در ایران٬ ۲۳۰ نفر با اعلام رضایت شاکیان بخشیده شده‌اند. به این ترتیب آمار ثبت رضایت در پرونده‌های منجر به حکم قصاص به بیش از ۷۶ درصد رسیده است. غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگو و معاون اول قوه قضائیه روز سه شنبه ۲۴ اسفند با اعلام حمایت از صدور حکم اعدام در دادگاه‌های ایران گفت: «یک قاتل و شرور را نمی‌شود در جامعه رها کرد …”

«صدای آمریکا» با بیان اینکه ایران پس از چین، بیشترین تعداد اعدام شدگان در جهان را دارد، افزود: “… مقام‌های ایرانی در توجیه آمار بالای اعدام می‌گویند که باید بین حکم اعدام و حکم قصاص تفاوت قائل شد. محمد جواد لاریجانی (برادر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه) که مسئولیت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را برعهده دارد، مرداد ماه امسال با رد انتقادهای وارد شده به تعداد بالای اعدام در ایران، اعدام را با قصاص متفاوت دانست و گفت که «بیش از ۹۰ درصد اعدام‌ها» در ایران مربوط به قاچاق مواد مخدر است. او گفته بود: «به درک که غرب درباره حقوق بشر از ما ناراضی است» … قصاص یک دستور دینی است که در قوانین ایران به عنوان یک اصل قضایی پذیرفته شده است. مطابق این دستور دینی، برای تنبیه جانی باید جنایت صورت گرفته را روی خودش انجام داد. به این ترتیب فردی که جان یک نفر را گرفته به اعدام محکوم می‌شود …”

با این حال، این شبکه آمریکایی تلاش کرد افزایش آمار بخشش اعدامی‌ها در ایران توسط خانواده مقتولان را به اسم خود و ترویج افکار غربی در بین مردم ایران بزند و گفت: “با تداوم روند صدور اعدام در محاکم قضایی ایران، فعالیت نهادهای مردمی برای دریافت رضایت خانواده مقتول و انصراف از اجرای اعدام، موثرترین روش برای کاهش آمار اعدام بوده که در شهرهای مختلف ایران اجرا شده است. به تازگی کمیسیون قضایی مجلس ایران به طور مشروط مجازات اعدام را برای حمل مواد مخدر حذف کرده است. در صورت تصویب نهایی این تصمیم، انتظار می‌رود که در آمار بالای اعدام در ایران تغییر قابل توجهی ایجاد شود. آماری که بنا به اعلام نهادهای بین‌المللی در سال گذشته میلادی به بیش از ۵۳۰ نفر رسیده است. آمار بالای اعدام و همچنین اعدام در ملاءعام از جمله مواردی است که در اولین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌ بشر ایران نیز مورد اشاره قرار گرفته است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۶ از افزایش اجرای مجازات اعدام در ایران انتقاد کرده است …”

«صدای آمریکا» و بسیاری از رسانه‌های بیگانه در سالهای اخیر تلاش کردند به دروغ به مخاطبین خود القا کنند که حاکمان جمهوری‌اسلامی همواره در پی اعدام (اجرای حکم قصاص) تمام مجرمان پرونده‌هایی مانند قتل غیرعمد و عمد بوده‌اند و این مردم بوده‌اند که با اجرای این احکام مخالفت کرده‌اند! این در حالیست که در احکام اسلامی و احادیث متعددی بر بخشش مجرمان و محکومان به اعدام، در صورت امکان، تاکید و توصیه شده است و بخشش محکومان به قصاص کاملاً امری اسلامی و انسانی است و برخلاف ادعای رسانه‌های بیگانه، به آنها مربوط نیست.

 

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme