https://telegram.me/empireoflies

منتظر این سه فیلم ایرانی علیه داعش باشید

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از شیرازه، طی روزهای گذشته، سه شخصیت برجسته سینمای ایران از تلاش خود برای ساخت فیلم سینمایی در نقد جریان تکفیری و مشخصا گروه تروریستی داعش سخن گفته‌اند. پرویز شیخ‌طادی یکی از کارگردان‌های مطرح ایرانی گفته است که بیش از یک سال است مشغول نگارش فیلم‌نامه‌ای سیاسی و بین‌المللی با نام «امپراتوری جهنم» است که به ریشه‌یابی دولت‌های حامی تروریست‌های تکفیری می‌پردازد.

علاوه بر این، منوچهر محمدی تهیه کننده برجسته سینمای ایران نیز از ارائه فیلم‌نامه‌ای با عنوان «برای بهشت باید آدم کشت» با موضوع مبارزه با گروهک‌های تروریستی و تکفیری و به طور خاص داعش خبر داده است.

اما ابراهیم اصغری دیگر تهیه کننده سینما در حالی که محور فیلم‌نامه «بهشت از جنوب شرقی» را بر اساس جنایات برخی گروه‌های تروریستی تکفیری در منطقه جنوب شرقی ایران قرار داده بود، حالا می‌گوید که اقدامات داعش در عراق و مسائل روز که مرتبط با تحرکات گروه‌های افراطی است، محور جدید فیلم‌نامه او خواهد شد.

اما علاوه بر این سه شخصیت برجسته سینمایی ایران که برای مبارزه هنری با تفکر تکفیری‌ها دست به کار شده‌اند، هنرمندان ایرانی دیگری نیز نظر مساعدی نسبت به مقابله رسانه‌ای با جریان تروریستی تکفیری در منطقه دارند.

داوود میرباقری کارگردان دو سریال تاریخی و ماندگار «امام علی علیه السلام» و «مختارنامه» که حضور گروهک‌های تروریستی در منطقه را سازماندهی شده و البته مشکوک می‌داند، در گفتگو با مهر معتقد است: کارکردن روی سوژه‌هایی که تروریسم را به عنوان یک جریان مخرب در زندگی بشر معرفی می‌کند نه تنها مفید بلکه ضروری است و در بینش انسان‌ها تغییر ایجاد می‌کند.

مهدی فخیم‌زاده دیگر کارگردان و بازیگر برجسته ایرانی که در سوابق کاری او، ساخت دو سریال تاریخی در خصوص زندگانی امام حسن و امام رضا علیهما السلام نیز دیده می‌شود، در خصوص ضرورت ورود سینمای ایران به مسئله گروه‌های تکفیری می‌گوید: هرگونه شک و تردید و اهمال‌کاری در این حوزه باعث می‌شود هالیوود سردمدار این جنگ رسانه‌ای شود. بنابراین سینمای ایران می‌تواند و باید روی موضوعاتی از این دست کار کند اما واقعیت ماجرا این است که برای انجام هر فعالیت سینمایی به صرف زمان نیاز داریم تا فکر شده و براساس شناخت ابعاد این خشونت و فجایع انسانی را به تصویر بکشیم.

وی سپس به یک شیوه هنری در مواجهه با گروه داعش اشاره دارد: باید در جهت عکس تفکر این گروهک‌ها فیلم ساخت به عنوان مثال باید به ارتباط دوستانه و برادرانه شیعه و سنی پرداخت. ما در طول سالها با برادران سنی خود با محبت و دوستی همزیستی داشته ایم و سینمای ایران امروز باید در آثار خود این همزیستی محبت آمیز را تقویت کند.

لازم به ذکر است که سینمای ایران تا کنون با ساخت فیلم‌های سینمایی در حوزه فلسطین، مشی ضد تروریستی خود را بیان کرده است. فیلم سینمایی «بازمانده» در مورد اشغال‌گری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ یکی از فیلم‌های ماندگار در جهان اسلام است که به مسئله فلسطین پرداخته است. سیف‌الله داد کارگردان ایرانی این فیلم، بیست سال قبل با استفاده از بازیگرانی چون سلما مصری، جیانا عید، بسام کوسا، جمال سلیمان و غسان مسعود آن را در شهرهای لاذقیه و دمشق فیلم‌برداری کرد.

علاوه بر این فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» که به بررسی رفتارها و افکار تروریستی صهیونیست‌ها می‌پردازد، یکی دیگر از فیلم‌های فاخر سینمای ایران است که مسئله فلسطین را به عنوان محور اصلی خود برگزیده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme