https://telegram.me/empireoflies

سهم‌خواهی و اختلاف آمریکا و فرانسه در ائتلاف ضد داعش

به گزارش «امپراتوری دروغ»، روزنامه السفیر لبنان طی مقاله‌ای به نشست امروز پاریس در تشکیل ائتلاف ضد داعش پرداخته و می‌نویسد: نشست پاریس امروز (دوشنبه) برگزار خواهد شد و تعداد دولت‌هایی که در این نشست شرکت خواهند کرد هنوز مشخص نیست و بین ۲۰ الی ۳۰ کشور امروز گرد هم خواهند آمد.

فرانسه عجولانه وزرای خارجه کشورهایی که در نشست دوستان سوریه شرکت داشتند را به این نشست دعوت کرده است، کشورهایی که آمریکا آن‌ها را به نشست جده دعوت نکرده بود و حال به نظر می‌رسد نشست امروز در جواب نشست جده برگزار می‌شود و در این موضع یک سردرگمی در دیپلماسی فرانسه دیده می‌شود.

از سوی دیگر فرانسه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه را به نشست امروز دعوت کرده است که فتح بابی است برای مشارکت روسیه در ائتلاف ضد داعش، هرچند مسکو اعلام کرده است که در هیچ‌گونه عملیات نظامی علیه تررویست‌ها نقشی نخواهد داشت.

همچنین فرانسه بسیار سعی کرد تا ایران را به این نشست دعوت کند و بنا به گفته یک مقام فرانسوی؛ هیچ توجیهی برای عدم دعوت از ایران وجود نداشت. هرچند مقامات ایرانی هرگونه شرکت در چنین ائتلافی را رد کرده و آن را مشکوک توصیف کردند.

السفیر در ادامه می‌نویسد: مقامات کاخ الیزه، عدم دعوت آمریکا از فرانسه در نشست جده را چنین تفسیر می‌کنند که آمریکا سعی دارد تک روی کند.

یک مسئول فرانسوی در این باره می‌گوید: واشنگتن دوست دارد به تنهایی رهبری این ائتلاف را بر عهده بگیرد و بنابراین نشست پاریس این پیام را برای مقامات کاخ سفید دارد که ما هیچ‌ موقع تک‌روی آمریکا در منطقه [خاورمیانه] را نخواهیم پذیرفت و فرانسه آلت دست آمریکا نخواهد شد و ما سعی خواهیم کرد در دید عراق خود را بالا بکشیم.

السفیر  ادامه می‌دهد: پاریس و واشنگتن هر کدام سعی دارند، با توسل به مبارزه با داعش، نفوذ خود را در عراق افزایش دهند. فرانسه سعی دارد غیبت سال ۲۰۰۳ خود در جنگ علیه صدام را جبران کند و بتواند بازار عراق چه در حوزه نفتی و چه غیر نفتی را در دست بگیرد؛ چرا که فرانسه در دوره صدام حسین نفوذ خوبی در عراق داشت و از خریداران ارزان نفت این کشور محسوب می‌شد.

نشست امروز پاریس همچنین نشانه‌ای از میزان بالای اختلاف بین نیروهای اساسی در اقدام نظامی علیه تروریسم است. هنوز شعاع عملیات مشخص نیست و بازیگران اصلی نقشی نپذیرفته‌اند. ترکیه، عربستان و قطر که همواره از گروههایی چون جبهه النصره حمایت کرده اند نقش نظامی خاصی ندارند.

فرانسه همچنین ترس از این دارد که بار دیگر مورد تمسخر مقامات آمریکا قرار گیرد، همانطور که سال گذشته در جریان انصراف آمریکا از حمله به سوریه اتفاق افتاد؛ در حالیکه پاریس به شدت به دنبال حمله به سوریه بود.

انتهای پیام/فارس

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme