https://telegram.me/empireoflies
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به بررسی حمایت رئیس‌جمهور آمریکا از رژیم‌های دیکتاتور در منطقه همچون عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین پرداخت.

سنگ تمام ترامپ در حمایت از رژیم‌های دیکتاتور

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه واشنگتن پست با اشاره به حمایت دولت ترامپ از رژیم‌های دیکتاتور حاکم در عربستان, امارات, مصر و بحرین نوشت: سیاست دولت حاکی از آن است که دیکتاتورها می‌توانند با سلب آزادی‌های اساسی و حمله به مدافعان آزادی, بر مردم خود به طور نامحدود سلطه داشته باشند.

این روزنامه آمریکایی در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: در حالیکه کنگره مشغول بررسی برای واکنش به قتل جمال خاشقجی (روزنامه‌نگار منتقد سعودی) است که با حمایت دولت عربستان صورت گرفته, در نظر گرفتن این مسئله مهم است که این تنها (جنایتی) نیست که عربستان مرتکب شده است. خفه و مثله کردن این روزنامه‌نگار به دست گروه ۱۵ نفره سعودی, بخشی از خط مشی سرکوبگرانه و وحشیانه رژیم ملک سلمان و پسرش محمد بن سلمان, ولیعهد عربستان است که دامنه آن از اقدامات سرکوبگرانه حاکمان قبلی بسیار فراتر رفته است.

عربستان سعودی بخشی از چهار کشور دیکتاتوری عربی را تشکیل می‌دهد که همگی‌شان متحد آمریکا هستند و تلاش کرده‌اند همه اشکال نارضایتی, ازجمله رسانه‌های آزاد, گروه‌های مستقل جامعه مدنی و هر کسی را که از اصلاحات لیبرال حمایت می‌کند, ریشه‌کن کنند.

این رژیم‌ها که عبارتند از مصر, امارات, بحرین و عربستان سعودی, در بکارگیری افراطی‌ترین روش ها برای دستیابی به اهداف خود تعلل نمی‌کنند؛ روش های مختلف از بازداشت های گروهی گرفته تا شکنجه, آدم‌ربایی و قتل های بدون محاکمه. آنها با این کار اشتباهات دیکتاتورهای عرب قبلی را تکرار می‌کنند و برای آینده خود دردسر ایجاد می‌کنند. دولت ترامپ با حمایت غیرموجه از این رژیم‌ها, منافع مهم آمریکا را در معرض خطر قرار می دهد. یک دلیل احتمالی نتیجه‌گیری سازمان سیا مبنی بر مشارکت محمد بن سلمان در قتل خاشقجی, شباهت این عملیات به مجموعه عملیات متعدد دیگری است که در ۱۸ ماه گذشته از سوی ولیعهد عربستان اجرا شده است.

گروهی از عوامل اطلاعاتی سعودی که با مشاوران نزدیک ولعیهد همکاری دارند, شماری از ناراضیان را در داخل و خارج از کشور ربوده اند. افراد بازداشتی در زندان های مخفی نگهداری و شکنجه شده‌اند. از جمله قربانیان این اقدامات, فعالان زن مدافع حقوق‌بشر هستند که از حق رانندگی زنان حمایت می کردند و همچنان هم در زندان هستند.

محمد بن سلمان از محمد بن زاید, حاکم امارات الگوبرداری کرده است و این دو دیکتاتور از عبدالفتاح السیسی, رئیس جمهور مصر و آل خلیفه که خاندان حاکم در بحرین است, حمایت کرده‌اند. این چهار کشور به اقدام نسنجیده برای تحریم قطر ملحق شدند و با حمایت از جنگ ها در یمن و لیبی, به تداوم بخشیدن این درگیری ها و به شدیدترین بحران انسانی جهان در یمن کمک می کنند.

در حالیکه توجه‌ها به پرونده خاشقجی معطوف شده است, رژیم السیسی حمله به آنچه را که از جامعه مدنی در قاهره باقی مانده است, افزایش داده است. بر اساس گزارش های عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر, از پایان ماه اکتبر, ده ها فعال و وکیل مدافع حقوق بشر دستگیر شده اند, از جمله ۱۹ نفر در تاریخ یکم اکتبر. نیروهای امنیتی هنوز به بسیاری از آنها اجازه ملاقات با هیچ کسی را نمی دهند. در عین حال, مقامات خواستار آن شده است که همه پایگاه های خبری اینترنتی یا توسط دولت ثبت شوند یا اینکه بسته شوند.

بحرین هفته گذشته انتخاباتی ساختگی برگزار کرد که احزاب مخالف از شرکت در آن محروم شدند. برجسته‌ترین فعالان مدافع حقوق بشر این کشور در زندان به سر می برند, همچون رهبر مخالفان این کشور که چهارم نوامبر به حبس ابد محکوم شد.

کاخ سفید در عین حال که به بن سلمان در تلاش برای فرار از مسئولیت قتل خاشقجی کمک کرده است, با برداشتن محدودیت های مربوط به کمک نظامی و فروش تسلیحاتی آمریکا به این کشورها, از سرکوب ها در مصر و بحرین حمایت تلویحی کرده است. سیاست دولت حاکی از آن است دیکتاتورها می توانند با سلب آزادی های اساسی و حمله به مدافعان آزادی, بر مردم خود به طور نامحدود سلطه داشته باشند. اگر کنگره این روند را مهار نکند, ممکن این راهبرد دردسرهای بیشتری در خاورمیانه ایجاد کند.

انتهای پیام/باشگاه حبرنگاران

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به بررسی حمایت رئیس‌جمهور آمریکا از رژیم‌های دیکتاتور در منطقه همچون عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین پرداخت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.95 ( 2 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme