https://telegram.me/empireoflies
مرکز اسناد انقلاب اسلامی، سند خیلی محرمانه‌ای را از ضداطلاعات ارتش رژیم پهلوی منتشر کرد که مربوط به یکی از افسران انقلابی و دوستدار امام خمینی(ره) است.

سند خیلی محرمانه‌ای از ضداطلاعات ارتش رژیم پهلوی منتشر شد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسرهنگ محمدمهدی کتیبه، از بازماندگان انفجار دفتر نخست‌وزیری در حادثه ۸ شهریور ۱۳۶۰، به همرزمان شهیدش پیوست. مرکز اسناد انقلاب اسلامی دو مطلب از او منتشر کرده که شامل یک خاطره و یک سند درباره اوست. 

نگرانی از مواجهه با مردم در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲

آن مرحوم در دوران مبارزه با رژیم شاه، عضو هسته‌ مقاومت در درون ارتش بود. مرحوم کتیبه در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: «روز ۱۶ خرداد ۱۳۴۲ در دانشکده‌ افسرى آماده‌باش اعلام شد و همه‌ افسران و دانشجویان به‌طور مسلح آماده‌ دریافت و اجراى دستورهاى مافوق بودند. احتمال این‌که با مردم رویارو شویم بود و از این بابت مضطرب و نگران بودم. این مسئله در چهره و قیافه‌ من کاملاً مشهود بود.

دانشجویان وابسته به ضداطلاعات رژیم شاه چون از تمایلات مذهبى من آگاه بودند مرتب به من مى‌گفتند: “خمینىِ شما را گرفتند”! من هم در جواب و نیز براى رد گم کردن مى‌گفتم: به من مربوط نیست. یک نفر از آن‌ها دائماً مى‌گفت: اگر اعلى‌حضرت به تو تفنگ بدهد و بگوید آقاى خمینى را بکش، چه کار مى‌کنى؟ در پاسخ گفتم: من این‌کار را نمى‌کنم. این‌ها همین‌جورى مرا زجر روحى مى‌دادند؛ در شرایطى که من از کشت و کشتار مردم ـ که از طریق رادیو اعلام مى‌شد ـ شدیداً ناراحت بودم.

دانشجویان ضد اطلاعات، افسران را تحریک مى‌کردند تا در مقابله با تظاهرات، مردم را به شدت تنبیه کنند. من با چند نفر از دانشجویان قرار گذاشتیم در صورت رویارویى با مردم، به هیچ وجه دستورهاى مافوق خود را اجرا نکنیم و حتى بر ضد ارتش و نیروهاى مسلح موضع بگیریم.»

گزارش لشکر ۲۸ کردستان از مواضع انقلابی محمدمهدی کتیبه در سال ۱۳۵۷

مرکز اسناد در سندی، گزارش لشکر ۲۸ کردستان از مواضع انقلابی محمدمهدی کتیبه در سال ۱۳۵۷ را منتشر کرده است. 

در این نامه خیلی محرمانه که در آبان ماه سال ۱۳۵۷ منتشر شده، آمده است: 

اطلاع واصله حاکی است که: 

«سرگرد توپخانه محمدمهدی کتیبه که هم‌اکنون عهده‌دار سمت رئیس رکن سوم توپخانه لشکر ۲۸ کردستان است در مورخه ۱۳۵۷/۸/۱ در حضور منبع و سرگرد محمد انصافی و سرگرد زرقونی از آیت‌الله خمینی تعریف و تمجید کرده به‌نحوی‌ که منبع ناراحت و اظهار می‌دارد مرگ بر خمینی؛ سوژه با عصبانیت و ناراحتی کامل پاسخ می‌دهد مرگ بر (کد ۶۶). 

این ضد اطلاعات به عرض می‌رساند این قبیل پرسنل برای ارتش شاهنشاهی از سم خطرناک‌تر بوده، اصلح است ترتیبی داده شود به یکی از وزارتخانه‌های کشور منتقل شود.»

دفاع مقدس , هفته دفاع مقدس , مرکز اسناد انقلاب , ارتش ,

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme