https://telegram.me/empireoflies

سناریوهای غیبتِ مشکوک بن سلمان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمحمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سه سال گذشته که وارد عرصه سیاسی عربستان شده همواره با رفتارهای خود کارشناسان را غافلگیر کرده است؛ از جنگ علیه یمن تا محاصره قطر و از کودتا علیه محمد بن نایف ولیعهد عربستان تا اعلام اصلاحات در کشورش، همه نشان از نوعی رفتار افراطی از سوی ولیعهد سعودی دارد، اما آخرین خبر در مورد وی مربوط به غیبت یک ماهه اوست. بن سلمان پس از حادثه تیراندازی در کاخ ریاست جمهوری هیچ حضوری در رسانه ها نداشته است. همین مسئله احتمالات زیادی را در مورد سرنوشت وی مطرح کرده است.

شنبه اول اردیبهشت ماه منابع محلی عربستان از شنیده شدن صدای تیراندازی در نزدیکی قصر سلطنتی محله «الخزامی» در ریاض خبر دادند. طبق معدود گزارش های منتشر شده، ساکنین محله هایی که نزدیک به  کاخ سلطنتی بودند، خانه های خود را تخلیه کردند. حتی برخی شبکه ها از زخمی شدن ملک سلمان پادشاه سعودی خبر دادند و تاکید کردند محمد بن سلمان و پدرش را به مکانی نامعلوم منتقل کرده اند و شایعاتی شبیه به این ها در رسانه ها و فضای مجازی دست به دست می شد. حتی شایعه انتقال بن سلمان به پایگاه نظامی سلطنتی توسط نیروهای آمریکایی و بلک واتر هم نقل می شد. عده ای می گفتند که آمریکایی ها در حال اعزام نیروهای خود به محل هستند و حتی برخی رسانه‌ها از بسته شدن حریم هوایی ریاض به‌روی تمام پروازهای تجاری و نظامی و پرواز بالگردهای وابسته به گارد ویژه بن‌سلمان خبر دادند.

با این وجود رئیس پلیس ریاض اعلام کرد که دلیل تیراندازی، نزدیک شدن یک پهپاد اسباب‌بازی به قصر سلطنتی بن‌سلمان بوده است! حال آن که مجتهد، افشاگر مشهور سعودی، همان زمان در توییتی اعلام کرد، حمله به قصر پادشاهی توسط خودروهایی انجام شده که خمپاره‌اندازهای ۵۰ میلی‌متری حمل می کردند. هویت مهاجمان، هدفشان و تعداد قربانیان حمله هنوز نامشخص است. وی چند ساعت بعد در توییتی دیگر تاکید کرد: «هدف حمله شخص محمد بن سلمان ولیعهد عربستان  بوده است. ۷ تن از طرفین در این درگیری کشته شدند. مهاجمان گریخته اند. شاید مهاجمان از پهپاد هم کمک گرفته باشند.»

پس از این ماجرا بود که محمد بن سلمان ناپدید شد. البته برخی رسانه ها عکس هایی را به تاریخ سه و هفت روز پس از حادثه تیراندازی از وی منتشر کرده اند، اما این تصاویر بسیار مشکوک هستند و احتمال اینکه پیش از حادثه تیراندازی گرفته شده باشد، نیز وجود دارد. همین مسئله باعث شده تا برخی از کارشناسان از احتمال ترور و یا زخمی شدن بن سلمان خبر دهند. علاوه بر این با مراجعه به صفحه اول خبرگزاری رسمی عربستان که اخبار نشست‌ها و دیدارهای پادشاه و ولیعهد سعودی را منتشر می‌کند، می‌بینیم که در صفحه مربوط به اخبار بن‌سلمان، آخرین خبر و عکسی که از وی وجود دارد مربوط به ۲۴ آوریل (یعنی سه روز پس از حادثه الخزامی) است و از آن تاریخ به بعد دیگر هیچ خبری از بن‌سلمان در صفحه رسمی وی در خبرگزاری رسمی سعودی منتشر نشده است، تا بر ابهامات مربوط به سرنوشت وی بیفزاید. البته چند روز قبل روزنامه الشرق الاوسط که توسط سعودی‌ها اداره می‌شود با انتشار عکسی ادعا کرد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز سه‌شنبه ریاست نشست شورای امور اقتصادی و توسعه را در کاخ السلام در جده برعهده داشته است، اما این ادعا نیز بسیار مورد تردید است.

در همین جهت روزنامه کیهان در یک گزارش به قلم  حسین شریعتمداری مدیر مسئول این روزنامه اعلام کرد، آنچه شواهد و قرائن در مورد ترور بن س%D

غیبت یک ماهه بن سلمان عادی نیست و در پشت پرده تحولات اتفاقی غیر منتظره روی داده است، به ویژه این که رسانه های سعودی تلاش دارند تا خبرهایی را بدون تصویر و فیلم از بن سلمان منتشر کنند تا بدین وسلیه اوضاع را عادی جلوه دهند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies
theme