https://telegram.me/empireoflies

سر خم کردن اوباما مقابل رهبر ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه آمریکایی فوربز (Forbes) در یادداشتی به قلم “مایکل لدین” مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا و از چهره‌های برجسته محافظه‌کار، به تحلیل روابط ایران و آمریکا پرداخته و ضمن محکوم کردن رئیس جمهور این کشور به تن دادن به خواسته های رهبر ایران، پیش بینی می کند با روی کار آمدن رئیس جمهور آینده ایالات متحده در ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی، بساط روابط آمریکا با ایران جمع خواهد شد.

این تحلیلگر آمریکایی به خوبی دریافته که با درایت رهبر ایران، تلاش های اوباما و دولتش برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران بی نتیجه خواهد ماند.

در ابتدای این یادداشت آمده است: «ظاهرا ما تمایلی به گوش دادن به معنای روشن کلمات ایرانیان نداریم. هرگاه از یک آمریکایی در مورد شعار مرگ بر آمریکای ایرانیان سئوال شود، عکس العمل او، سکوتی ناراحت کننده است. در واقع سر دادن شعار “مرگ بر آمریکا” در ایران به یک رسم ملی تبدیل شده است.

زمانی که نیروهای مسلح ایران ملوان های آمریکایی را دستگیر کرده و تصاویر آن ها را در حالی که زانو زده بودند و دست هایشان پشت سرشان بود را منتشر کردند، جان کری وزیر امور خارجه [آمریکا] به خاطر آزادی سریع سربازهای ما از ایرانی ها تشکر کرد، و زمانی که ایرانی ها ویدئویی از اشک ریختن اسرای آمریکایی را منتشر کردند نیز هیچ شکایتی در کار نبود، پس از آن نیز وقتی این صحنه در مراسم بزرگداشت انقلاب ایران در خیابان ها بازسازی شد، هیچ حرفی از سوی مقامات دولت آمریکا زده نشد. هیچ شکایت رسمی از شلیک موشک های ایرانی در نزدیکی ناو هواپیما بر ترومن آمریکا نیز مطرح نشد. ما حتی خواهان توقف کشتار پرسنل نظامی آمریکا در عراق به دست ایران نیز نشده ایم. تمامی این ها مانند شعار “مرگ بر آمریکا” اقداماتی خصمانه اند اما دولت ما هیچ حرکتی از خود نشان نداده و حتی آن ها را محکوم نمی کند.»

در ادامه این نوشتار ضمن انتقاد شدید از سیاست های دولت آمریکا در تعامل با ایران آمده است: «در واقع دولت اوباما بجای محکوم کردن ایران، برای معاف کردن این کشور از قانون محدودیت ویزا، تقلا می کند. به محض امضای این قانون توسط پرزیدنت اوباما در دسامبر گذشته، ایرانی ها اعتراض کردند و جان کری وزیر امور خارجه به تهران اطمینان خاطر داد که دولت [آمریکا] از قدرت اجرایی خود استفاده خواهد کرد تا این قانون، مانع از منافع مشروع تجاری ایران نشود.

کنگره در آن زمان نسبت به این اقدام اعتراض کرد اما نمی دانست که وزارت خارجه [آمریکا] همچنین به دنبال معاف کردن تمامی ایرانی های دوملیتی خارج از ایران از این قانون، با امید تشویق تغییرات سیاسی در داخل این کشور است.

به نظر می رسد، وزارت خارجه [آمریکا] با حمایت روشن کاخ سفید، شعارهای مرگ بر آمریکا، کشتار آمریکایی ها، ربودن ملوانان آمریکایی و تمامی تحقیرهای آشکار را تغییر پذیر می داند و تنها راه آن را کمک به ایران می پندارد. اما این دیدگاه هیچ پایه و اساسی ندارد؛ و حتی دلیلی برای این موضوع که پرزیدنت اوباما به دنبال تغییرات سیاسی در ایران است، وجود ندارد.»

این تحلیلگر آمریکایی با ابراز ناامیدی از هرگونه تغییر سیاسی در ایران می نویسد: «حتی به نظر می رسد که تحلیلگران و کارشناسان مهم ایران نیز اعتقادی به هیچ گونه تمایلی به تغییر در سیستم حکومتی ایران از سوی آیت الله خامنه ای رهبر این کشور ندارند. زمانی که او شعار مرگ بر آمریکا سر می دهد، این دقیقا همان چیزی است که اراده کرده است و به صورت مداوم برای رسیدن به این هدف تلاش می کند.

بله، او به دنبال کسب حداکثر امتیازات از ما است چه در مورد قانون محدودیت ویزا و چه آزادی میلیاردها دلار از درآمدهای بلوکه شده کشورش یا حمایت از اسد در سوریه، اما تجربه های گذشته او را متقاعد کرده است که می تواند تمامی این موارد را بدون واکنش تند آمریکا به دست آورد.

در همین حال، پرزیدنت اوباما به خودش زحمت نمی دهد که در مقابل حملات رهبر ایران به ما، بایستد؛ بلکه در مقابل هر اقدام تحریک آمیزی، بیشتر روی خوش نشان می دهد. او می توانست تحقیر سربازان ما را محکوم کند. او می توانست به کشتی ایرانی که در مجاورت ناو ما شلیک کرده بود، شلیک کند. او می توانست به نیروهای ویژه ما در عراق دستور دهد ایرانی های را که مردان ما را در آن جا به کام مرگ می کشند، بکشند. اما در ازای همه اینها او در تمامی موارد به خواسته های [آیت الله] خامنه ای تن می دهد.»

در انتهای این گزارش ضمن پیش بینی پایان تلاش های بی ثمر برای گسترش روابط دو کشور با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا، آمده است: «این مماشات نیست؛ این تلاشی برای روابط نزدیک استراتژیک با ایرانیان است و به احتمال زیاد این تلاش به زودی با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ژانویه سال ۲۰۱۷ به پایان خواهد رسید. ایرانی ها از این موضوع مطلع هستند و باید انتظار داشت که در ماه های اخیر با سرعت و خشونت بیشتری علیه ما اقدام نمایند.

در عین حال، ما باز هم خواهیم شنید که پرزیدنت اوباما و وزارت خارجه او می گویند که تغییرات مثبت سیاسی در تهران بسیار نزدیک است.»

انتهای پیام/جام نیوز

«تلاش ها برای روابط نزدیک استراتژیک با ایران به زودی با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ژانویه سال ۲۰۱۷ به پایان خواهد رسید…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme