https://telegram.me/empireoflies

سریال‌هایی که با اره به جان خانواده‌ها می‌افتند!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تماشای صرف و غیرنقادانه برنامه‌های متنوع ماهواره‌ای و مقایسه خود با شخصیت‌ها و داستان‌های این برنامه‌ها، می‌تواند خوراک لازم برای ایجاد تنش‌ها و درگیری‌های بسیار بین زن و شوهر و دیگر اعضای خانواده را فراهم کند. اگر بخواهیم زندگی خود و همسرمان و فرزندانمان را با توجه به مشاهدات برنامه‌های ماهواره‌ای مقایسه، تفسیر و ارزیابی کنیم، معلوم است که به در بسته می‌خوریم. این در بسته می‌تواند منبع ناکامی، سرخوردگی و خشم ما را فراهم کند و در نتیجه باعث بروز تنش و درگیری در محیط خانواده شود. مقایسه‌های ذهنی نادرست، انتظارات نامعقول، توجیهات اشتباه، نارضایتی بی‌مورد، حسادت، روابط پنهانی و… در روابط زوجین، همگی می‌تواند ناشی از تأثیر برنامه‌های ماهواره‌ای باشد. آنچه در سریال‌های ماهواره‌ای در حوزه مسائل و تنش‌های خانواده رخ می‌دهد می‌تواند مثل اره به جان طیفی از خانواده‌های منفعل ایرانی بیفتد و اعضا و جوارح این خانواده را از هم جدا کند.

هدف شبکه‌های ماهواره‌ای نیز دقیقاً تغییر الگوی نگرشی و رفتاری خانواده‌‌هاست. این برنامه‌ها قصد دارند نوع تفکر و بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را تغییر دهند و مصرف‌گرایی را میان تماشاگرانشان نهادینه کنند. این نوع شبکه‌‌ها ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخیر و در ادامه آنچه خود دوست دارند را به آنها القا می‌‌کنند.
زمانی که اعضای خانواده ساعت‌ها به مشاهده برنامه‌های مختلف ماهواره از جمله سریال‌های خانوادگی می‌‌پردازند، رعایت بسیاری از ارزش‌ها از جمله حریم میان زن و مرد برای آنها کمرنگ می‌‌شود.  با توجه به اینکه نخستین پایه‌های تربیتی یک جامعه در خانواده شکل می‌گیرد، وقتی نخستین نهاد تربیتی جامعه دچار مشکل شود، تبعات منفی بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: «اوحی الله عزّ و جل الی النبی من الانبیاء قل للمؤمنین، لا تلبسوا لباس اعدائی و لا تطمعوا طعام اعدائی ولا تسلکوا مسالک اعدایی، فتکونوا اعدائی کما هم اعدائی: خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی کرد که به مؤمنین بگو لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌‌شوید. همان طور که آنان دشمنان من هستند.» مصداق این حدیث را این روزها در تأثیرپذیری از سریال‌های ماهواره‌ای می‌بینیم.
ترویج خانواده‌های بی‌سامان و لجام‌گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده، ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسر و البته شوهر به زن، بی‌اهمیت جلوه دادن احترام به والدین، عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده، هویت‌زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچک‌ترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر، عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه‌حلی طبیعی برای رفع دلهره‌های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر، تعصب‌زدایی از کانون خانواده و ترویج بی‌تفاوتی نسبت به حریم خانواده، ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج، ترویج فمنیسم، مخدوش کردن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده، افزایش تأثیر‌پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان به‌خصوص از طریق پخش موزیک و ویدئوهای خاص و پی‌ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکرات نهیلیستی و لذت‌جویانه، همگی مواردی است که در سریال‌های ماهواره‌ای به کرات دیده می‌شود.
این همه در حالی است که متأسفانه ابزارهای آموزشی لازم برای تبیین آسیب‌های بی‌شمار سریال‌های ماهواره‌ای نه تنها به کار گرفته نشده بلکه حتی در این مورد هیچ فکر و برنامه‌ای نداشته‌ایم. تهدید‌های یاد شده روز به روز بیشتر می‌شود، اما متناسب با آن چیزی برای مقابله و دفاع نداریم. به نظر می‌رسد برای مقابله با این هجمه گسترده فرهنگی، ابتدا باید به یک باور عمیق درباره آنچه تهدیدمان می‌کند برسیم و این به باور رسیدن، به ویژه در سطح مسئولان و برنامه‌ریزان فرهنگی جامعه ضروری‌تر می‌نماید و در اولویت نخست است.

 
منبع: روزنامه جوان
انتهای پیام/

تماشای صرف و غیرنقادانه برنامه‌های متنوع ماهواره‌ای و مقایسه خود با شخصیت‌ها و داستان‌های این برنامه‌ها، می‌تواند خوراک لازم برای ایجاد تنش‌ها و درگیری‌های بسیار بین زن و شوهر و دیگر اعضای خانواده را فراهم کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme