https://telegram.me/empireoflies

سرنوشت محتوم صدای آمریکا در برابر بی بی سی

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اخیرا تلویزیون بی بی سی فارسی مدیر خود را تعویض کرده و فردی به نام رزیتا لطفی را که از گم نام ترین خبرنگاران این شبکه بوده را به مدیریت این تلویزیون گمارده است . صرفنظر از دلایل این تعویض که اما و اگر های زیادی را در بین تحلیل گران ایرانی و خارجی در بر داشت و برخی آن را به مثابه اخراج صادق صبا از این شبکه به دلیل عملکرد ضعیف وی دانسته اند،جایگزینی یک زن در صدر این شبکه تلویزیونی با توجه به تجربه دیگر رسانه های فارسی زبان می تواند اتفاقات ناخوشایندی را برای این شبکه در بر داشته باشد که در ذیل برخی از این دلایل را بیان می کنیم.

یکی از رسانه هایی که مدیرش یکی از زنان ایرانیست تلویزیون صدای آمریکاست .این تلویزیون تا سال ها پیش تنها شبکه تلویزیونی فارسی زبان حرفه ای بود که بدون رقیب قوی در عرصه خبر رسانی بر علیه جمهوری اسلامی فعالیت می کرد .چند سال پیش مدیریت این رسانه تغییر کرد و ستاره درخشش یکی از کارمندان این شبکه به ریاست آن گماشته شد .وی از سال ۱۹۹۳ در صدای آمریکا کار خود را شروع کرد. وی فارغ التحصیل از دانشگاه سوربن پاریس با مدرک دکترای علوم سیاسی می باشد و به ۳ زبان انگلیسی، فرانسه و فارسی نیز آشنایی دارد. ستاره درخشش در دانشگاه جرج تاون،امریکن و جورج واشنگتن سابقه تدریس دارد.حضور او در صدای آمریکا موجب شد تا با اشخاصی نظیر جرج بوش،لاری بوش، شیرین عبادی و بسیاری از اشخاص دیگر مصاحبه کند. وی در تاریخ شنبه ۲۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۰ به سمت دبیر کل بخش فارسی صدای آمریکا منصوب شد.اما نکته مهم این است که به محض رسیدن وی به ریاست در این شبکه بسیاری از کارمندان این شبکه از سمت خود اخراج شدند.در سالهای اخیر بسیاری از عناصر اخراجی و طرد شده «صدای آمریکا» مانند«سیاوش آذری»، «محمدتقی مصلحی»، «نیک‌آهنگ کوثر»، «جمشید چالنگی» و … در افشاگری‌های متعددی، از پشت‌پرده و روابط فاسد بین سران و عوامل این رسانه آمریکایی پرده برداشتند. در تازه ترین اقدام ستاره درخشش سیامک دهقانپور را از این تلویزیون اخراج کرد و بعد از آن بود که سرو صدای زیادی از کارمندان سابق این شبکه در آمد و افشاگری هایی نیز شد .

حتی در چند سال اخیر برخی از نمایندگان کنگره آمریکا عملکرد شبکه «صدای آمریکا» را بسیار ضعیف دانسته‌اند و حتی برخی از نمایندگان مجلس آمریکا به‌دنبال تکمیل طرحی برای انحلال شبکه‌های صدای آمریکا و «رادیو آزادی (رادیو فردا)» و ایجاد رسانه‌ای قدرتمندتر هستند.البته این تلاش ها باعث شد که رادیو صدای آمریکا به دلایل واهی در خرداد گذشته تعطیل شود .همه این کاستی ها به نام ستاره درخشش تمام شد و منتقدان در این نکته که وی نتوانسته این رسانه را که زمانی در صدر رسانه های فارسی زبان خارج ایران بود را مدیریت کند.

شبکه دیگری که از ابتدای تاسیس سایه یک زن را بالای سر خود دارد شبکه یورو نیوز فارسی است .رئیس این شبکه فارسی زبان زنی ایرانی به نام “ماریا سرسالاری” است که پیشتر در شبکه بی‌بی‌سی فعالیت می‌کرده و در حقیقت وی از پشت تریبون بی‌بی‌سی به پشت تریبون یورو نیوز منتقل شده است و جالب اینجاست که مسؤولان شبکه بی‌بی‌سی علاوه بر این خانم، چندین خبرنگار خود را نیز به منظور فعالیت در شبکه تازه تأسیس یورونیوز فارسی به فرانسه فرستاده‌اند تا در حقیقت شعبه دوم بی‌بی‌سی فارسی را با نام و نشانی دیگر اما با همان اهداف و مشی اداره کنند.

افرادی که در اروپا توسط شبکه یورونیوز فارسی جذب شدند را ایرانی‌های مخالف جمهوری اسلامی و وابسته به اپوزوسیون تشکیل می‌دهند و عده‌ای نیز در داخل وجود دارند با این شبکه فارسی زبان برانداز همکاری می کنند.البته این شبکه برعکس اسلاف خود از بی نندگان بسیار کمتری برخوردار است در حالی که دو سال بعد از بی بی سی تاسیس شده ولی میزان بینندگان آن به گواه مسئولان این شبکه به یک میلیون نفر هم در بین فارسی زبان ها نمی رسد این امر را می توان به کیفیت بسیار پایین برنامه ها ،مجریان اماتور ،عدم فعالیت گسترده در شبکه های اجتماعی و بها ندادن مدیران یورو نیوز به بخش فارسی دانست. البته بسیاری از دست اندرکاران این شبکه به صورت گمنام فعالیت می کنند بنابراین نمی توان خیلی در خصوص روابط داخلی کارکنان این شبکه اظهار نظر نمود ولی عدم جذب مخاطب را می توان دلیل اصلی ناتوانی مدیر زن این شبکه در پیشبرد اهداف آن دانست .

و در نهایت مدیر جدید بی بی سی فارسی که هنوز فعالیت رسمی خود را در این مجموعه شروع نکرده بنابر تجربه دیگر رسانه های فارسی زبان که چند صباحی توجه مخاطبین را جلب کرده ولی هیچگاه نتوانستند این مخاطبین را حفظ کنند مشکلات عدیده ای را در جلوی راه خود خواهد داشت. بنابر برخی شواهد معیار پیشرفت در تلویزیون بی بی سی بنابر دوری و نزدیکی به مدیران مجموعه و عملی کردن خواسته های مدیران است تا جایی که در بی بی سی فارسی میبینیم مجریانی که به صادق صبا نزدیک بودند از فرصت اجرای بیشتری برخوردار بودند یا برنامه های بیشتری برای تولید نصیبشان می شد این امر باعث شده که اکنون با آمدن رزیتا لطفی بسیاری از کسانی که رابطه عمیق با صادق صبا داشتند دلهره این را داشته باشند که به زودی از برنامه ها کنار گذاشته می شوند و آینده برخی از کارمندان صدای آمریکا را پیش روی خود می بینند. این دغدغه ها را از مطالبی که برخی از کارکنان بی بی سی در صفحات اجتماعی مگذارند می شود فهمید .

۲۰۱۶-۰۱-۱۸_۱۱-۲۸-۰۷

البته با آمدن لطفی برخی از کارکنان این شبکه به شدت رشد خواهند نمود مثل داریوش کریمی که علاوه بر نسبت خانوادگی با رئیس جدید برنامه پر بیننده ای مثل پرگار را اداره می کند این نکات می تواند منشا بسیاری از نارضایتی ها در این شبکه باشد. باید منتظر ماند و دید که خانم مدیر چگونه می تواند این معضلات پیش رو را حل و فصل نماید .

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme