https://telegram.me/empireoflies

سرمشق دولتمردی…

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغتروریسم بیش از هر وقت دیگری در دهه ۶۰ دست به گریبان ایران شد. آن هم در شرایطی که نهال نو پای انقلاب اسلامی زیر آتش منافقان و به طور کلی تروریسم خط گرفته از خارج، در معرض خطرات شدیدی قرار گرفت. اما به لطف خدا خون های شهیدانی که پای ریشه ی درخت نهضتمان ریخت باعث محکم شدن آن شد.

یکی از مهمترین عملیت های تروریستی در دهه شصت توسط منافقان، انفجار در دفتر ریاست جمهوری بود که به واسطه آن شهید رجایی و با هنر به همراه یاران و با وفای خویش به درجه والای شهادت نائل آمدند. به همین مناسبت از دوم تا هشتم شهریور ماه هر سال هفته دولت نامیده می شود تا به بهانه آن دولت بستری را برای شرح و گزارش خدمات گذشته و آینده خودش داشته باشد.

هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزی دولتی است که حمایت و پشتیبانی میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانی از دولتی است که هدفش اجرای حدود الهی و احکام آسمانی اسلام و ایجاد جامعه ای سرشار از عدالت، نظم و امنیت است.

دولتی که باید الگو باشد

مطلبی که اجتناب ناپذیر است این است که در سال های آغازین انقلاب اسلامی طبیعتا نوک پیکان ترور به سمت شخصیت ها و نهاد هایی گرفته می شد از برجستگی های معتنا بهی برخوردار بودند. عناصری که وجودشان برای ضد انقلاب تهدید محسوب میشد.

فلسفه نام گذاری ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان هفته دولت، زنده ماندن شاخص­ های فکری، رفتاری و شخصیتی آن دو شهید عزیز است. اهداف نام گذاری هفته دولت در این ایام شاخص قرار گرفتن خصوصیات رفتاری و اخلاقی آن شهیدان سرافراز برای دولتمردان است.

حال باید دید شهید رجایی چه ویژگی هایی داشت که به واسطه آنها خودش و دولتش خار چشم دشمنان شده بودند.

*** هرچند دوران ریاست جمهوری شهید رجایی کوتاه بود ولی وی در این مدت کوتاه توانست نشان دهد که رئیس جمهور موفق چه ویژگی هایی را باید دارا باشد.

رمز موفقیت

در مورد دلایل موفقیت شهید رجایی شاید در مطبوعات کمتر پرداخته شده است اما خود آن شهید بزرگوار در مورد دلایل موفقیتش می گفت: “اگر از من رمز موفقیت را بپرسید من هم مثل بسیاری از افرادی که انقلاب را قبول داشتند، واقعاً به انقلاب عشق می ورزیدم، واقعاً انقلاب را مذهبی می دیدم. واقعاً این آرزو را نه امروز بلکه سال های سال بود که داشتم. اگر توجه داشته باشید من معمولاً در مقدمه صحبتم بخشی از یک دعا را می خواندم، آرزوی صمیمانه ما بود و حالا مطمئن هستم به آن حکومت رسیدیم. من در ابتدای نخست وزیری گفتم «فرهنگ سرچشمه» را قبول دارم. بعضی ها که کوردل و کورذهن بودند خیال می کردند که من حالا می روم سرچشمه می ایستم و به هر کس که از آن جا بگذرد می گویم تو بیا وزیر آموزش و پرورش یا وزیر کار بشو، آنها نفهمیدند، آنها از آمریکا آمده بودند، از پاریس آمده بودند، نمی دانستند فرهنگ سرچشمه یعنی چه؟ نمی دانستند که در اول محرم سرچشمه چه خبر بود و واقعاً چه کسانی به خاطر این انقلاب سینه های خود را جلو می دادند و تیر می خوردند. من عمیقاً به این فرهنگ معتقد هستم و در هیچ یک از مراحل، چه در مجلس، چه در سازمان ملل، چه در مراحل مختلف که با سفرای کشورهای خارجی رو به رو می شوم، به هیچ وجه از آن فرهنگ عدول نکرده ام، شدیداً به آن فرهنگ معتقدم و آن را فرهنگ اصلی انقلاب می دانم و معتقدم هر کس که با این فرهنگ آشنایی داشته باشد و اعتقاد داشته باشد، قطعاً مقام والایی در این جمهوری پیدا خواهد کرد و این هم از این آیه قرآن سرچشمه می گیرد که: «ان العزّه لله و لرسوله و للمؤمنین»”

خستگی ناپذیری در خدمت

شهید رجایی هرگز فروتنی خود را از دست نداد. او همیشه خود را از مردم، همراه مردم و برای مردم می‏دانست و برای رضای خدا خدمت می‏کرد. او مردی با حوصله، پرکار و خستگی‏ناپذیر بود. به‏طوری که در یکی از جلسات، که طولانی و خسته کننده بود، و یکی از دوستان به ایشان گفتند: «خسته نباشید، شهید رجایی در جواب گفتند کسی که به خاطر اعتقادش کار می‏کند خسته نمی‏شود». ویژگی دیگر صلابت و تعهّدی بود که در راه انقلاب داشت. او هرگز سازش‏پذیر نبود، چه در دوران زندان با آن‏همه شکنجه که هرگز حاضر به عقب‏نشینی از آرمان‏هایش نشد، و چه در دوران خدمت و مسئولیت که با جدیّت آنها را انجام می‏داد و خود را متعهد به اجرای این ارزش‏ها می‏دانست و حیات انقلاب را به بقای آنها می‏دانست. چهارمین ویژگی ساده‏زیستی اوست هرگز زندگی‏اش از سطح مردم عادی فراتر نرفت و جلوه‏های کاذب زندگیِ تجمّلاتی نتوانست او را از مردم جدا کند. از زمانی که دست فروش بود تا وقتی که معلم و وزیر و رئیس جمهور شد، همدل و همسان با مردم زیست و هم‏چنان فرزند انقلاب باقی ماند.

توجه به نیازهای مردم

دولت شهید رجایی توجهی ویژه به مردم داشت. مردم قبل از انقلاب با نظامی دیکتاتور روبه رو بودند که به مردم بهایی نمی داد ولی شهید رجایی بعد از انقلاب توجه ویژه ای به مردم سراسر کشور داشت و همان طور که حضرت امام تاکید داشتند دولت باید مردمی حرکت کند؛ شاخص هایی هم که برای دولت شهید رجایی که عامل ماندگاری آن شده می توان در کنار مردمی بودن برشمرد، ساده زیستی و نگاه خاص آن به محرومان است.

رجایی و با هنر در آئینه کلام رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب از حیث معاصر بودن با شهیدان با هنر و رجایی و همچنین دست اندرکار بودن، بهت ازهر کس دیگری میتواند به معرفی آن دو شخصیت بزگوار و دولت متبوعشان مبادرت کنند. لذا در زیر شاخصه های موثری در معرفی این دو بزرگوار را در کلام رهبری خواهیم آورد.

شاخص های فکری

از نگاه رهبر معظم انقلاب اندیشه­ ها و اعتقادات مکتبی شهیدان رجایی و باهنر تناسب و تطابق کاملی با نظام فکری انقلاب اسلامی دارد. لذا از منظر رهبر انقلاب تجلیل از این عزیزان را زنده نگه داشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت است. از نظر رهبر انقلاب شهیدان رجایی و باهنر؛ مظهر علم و عمل هستند که ارزش­ های این دو شهید بزرگوار باید در نگاه مسئولان و رفتار عمومی آنان تجلی یابد. از آنجا که شهیدان رجایی و باهنر با آشنایی کامل با مکتب انقلاب اسلامی راه و خط امام را به خوبی می­ شناختند، قدم نهادن در این مسیر و محرف نشدن از آن را وجه همت خود قرار دادند و از این نظر نظام فکری آن دو همان تفکر امام و انقلاب است.

شاخص های رفتاری

شک نیست که شاخص های رفتاری هر فردی تجلی اعتقادات و باورها و اندیشه های وی است. اخلاص در عمل در شهیدان رجایی و باهنر بازتاب خلوص اندیشه های آنان است. رهبر معظم انقلاب در این باره می فرمایند:

«جهت گیری و روحیه انقلابی و طلب رضای الهی از مهم ترین ویژگی های این دو شهید بزرگوار است و باید همه ما به عنوان مسئولان نظام همواره جهت گیری و روحیه انقلابی را حفظ کنیم و هدف نیز کسب رضای الهی باشد.»

در جای دیگری دو شهید بزرگ‌ انقلاب‌، شهیدان‌ رجایی‌ و باهنر به‌ عنوان‌ دو انسان‌ مؤمن‌ و مجاهد در راه‌ خدا از جانب رهبر انقلاب یاد شدند. عینی شدن باورهای انقلاب به سلوک انقلابی به حدی از اهمیت برخوردار بود که به باور رهبر انقلاب به جریانی زنده در انقلاب تبدیل شد. این دو شهیدى گرانقدر به علت فضائل بارز انقلابى، دینى و تقوایى، خوشبختانه در جامعه به یک جریان فکرى، عملى و انقلابى تبدیل شده اند و در هفته دولت هنگامى که از رجایى و باهنر یاد مى شود، در واقع این جریان مورد تجلیل قرار مى گیرد. و البته کار به تجلیل و تقدیر متوقف نشده و اهمیت الگوپذیری عملی از رفتار این دو شهید مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است.

شاخص های شخصیتی

رهبر انقلاب شهیدان رجایی و باهنر را به‌عنوان «الگوی اخلاص، پرکاری و مردمی بودن» معرفی می کنند. رهبر معظم انقلاب حتی شهیدان رجایى و باهنر را به عنوان نمادها و نشانه هاى راه پیشرفت و سرافرازى ملت ایران و نظام اسلامى معرفی کرده اند.

تصریح به این ویژگی های شهیدان رجایی و باهنر پاسخ به کسانی مانند بنی صدر است که تواضع و اخلاص شهید رجایی را به منزله تعهد در برابر تخصص ادعایی خود و ناکافی معرفی کرده و مدعی بودند که نخست وزیر باید لیاقت هم داشته باشد و با این ادعا درصدد تخریب شهید رجایی بودند. در حالی که جدیت و اهتمام شهید رجایی برای پیشبرد امور کشور و رجوع به متخصصین غیرقابل انکار بود. لذا می توان گفت بر خلاف جوسازی هایی که در زمان حیات شهید رجایی بر ضد ایشان صورت می گرفت، ایشان به جز مشروعیت از کارآمدی هم برخوردار بودند. که البته تعهد و التزام انقلابی ایشان زبانزد بوده است.

رهبر انقلاب در جای دیگری این دو شهید سرافراز را نماد حقیقى دولتمردان متعهد خواندند و با آرزوى توفیق براى همه کارگزاران نظام اسلامى در استمرار راه رجایى و باهنر، ارتباط مستمر با خداوند و تلاش براى اداى تکلیف را تضمین کننده صحت عمل و استقامت دولتمردان در تحقق اهداف انقلاب اسلامى و تأمین نیازهاى ملت برشمردند.

*** دولت جمهورى اسلامى ایران بر پایه­ هاى مستحکم ایثار، فداکارى و اخلاص بنا شده است و همواره شخصیت­ هایى در مسند خدمت به ملت عزیز ایران قرار داشته­ اند که در تاریخ پرماجراى انقلاب، انسان­ هایى پرشور، با اخلاص و بى­ توجه به دستاوردهاى شخصى بوده­ اند و شهیدان رجایى و باهنر، شهید عراقى و نیز سید بزرگوار شهید اسدا… لاجوردى که از نوع همان مردان با ایثار و فداکار بوده است در زمره این شخصیت­ ها هستند. از نظر رهبر معظم انقلاب نام نیک و خاطره خوب ملت از شهیدان رجایی و باهنر پاداش الهی به آنها در حیات عزتمندانه شان است.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

هفته دولت فرصتی است تا در آن به بررسی آن دسته از ویژگی های شهید رجایی و دولت وی به عنوان یک الگوی صحیح پرداخته شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme