https://telegram.me/empireoflies

سخنان بیهوده خبرنگار BBC و پاسخ پژوهشگر ایرانی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اخیرا در پی فضای روانی که در خصوص خودکشی یکی از جاسوسان وابسته به سیا و موساد در ایران منتشر شده بی بی سی فارسی هم در این فضای رسانه ای برای این که دیگر جاسوس های خود در ایران لو نروند و از آنجایی که بخشی از فرآیند نفوذ در دستان شبکه های خبری شبه جاسوسی از قبیل بی بی سی است که با جنگ روانی اذهان را منحرف می کنند مقاله ای در این سایت منتشر شد که ادعا دارد محیط زیست ایران تا حدی ناشناخته است و نیاز است تحقیقات تکمیلی در این زمینه انجام شود و این موضوع به مباحث امنیتی ارتباطی ندارد.

اما یکی از محققان حیاط وحش و زیست شناس در جواب این ادعای بی بی سی مطلبی در توئیتر منتشر کرده که خواندنش خالی از لطف نیست.

وی در ابتدای مطلب خود می نویسد:” بعنوان یک زیست شناس این خبر شهریار صیامی را ناصحیح، خالی از هرگونه اطلاع و دانش (اگر نگویم کذب) و فاقد اعتبار و ارزش خبری میدانم؛ “چرا دانشمندان غربی علاقمند نمونه‌برداری در ایران هستند؟” وی مدعی شده که اطلاعات در خصوص گونه های گیاهی ایران و کشورهای اطراف ناچیز است!

در پاسخ باید گفت دانشمندان ایرانی و خارجی، دستکم با چند مجموعه کتاب، هر یک در چندین هزار صفحه به نامهای فلور ایران، فلورا ایرانیکا، و فلورا اورینتالیس، نه فقط کشور که فلات ایران را در نوردیده‌اند!برخی از این کتب هنوز در حال نمونه‌برداری و تکمیل هستند و برخی اسانید به نام گیاهشناسی ایران با چنین مجموعه هایی در همکاری بوده و هستند.

فلورا ایرانیکا به همت رشینگر اتریشی دهه ها قبل شروع شد و هم‌اکنون معتبرترین آنهاست!در بحث همکاری علمی، دانشجویان و اساتید بسیاری از ایران در حال همکاری با خارجی ها بویژه در رشته های سیستماتیک، اکولوژی و فیلوژنی هستند و اتفاقا بسباری به همین دلیل بورسیه شده اند.

دوستان بسیاری در موزه های فرانکفورت، اشتوتگارت، رگنسبورگ، لایپزیگ، از مورچه و خرچنگ تا پروانه و سوسک و انواع گیاهان ایرانی را برده و مطالعه میکنند! اتفاقا این سالها طرف خارجی کمتر دغدغه حضور مستقیم در عرصه را دارد و دانشمندان ایرانی از DNA تا خون و اندام و جاندار کامل را برایش پست میکنند. البته خیلی ها هم می‌آیند، هم برای فال و هم نماشا! کسی هم متعرض شان نشده و نمی‌شود.

هرچند در همین آمد و شدها خواسته و ناخواسته خیلی اتفاقات محتمل هست! دوستی میگفت در حین کار در سواحل خلیج فارس به اطلاعاتی در خصوص توپوگرافی سواحل رسیده که ارزش امنیتی اش چندین برابر مساله زیستی است!دیگری میگفت اینکه جانمایی تاسیسات آب‌شیرین کن با توجه به جریانهای آبی و مسایل امنیتی-زیستی چگونه باشد، مهمتر از تکنولوژی آب‌شیرین کن نباشد، کم اهمیت تر نیست!

در حوزه کاری خود من با اندکی زکاوت میتوان اسیب های جدی به اکوسیبستم های طبیعی، منابع آب، آب شرب و … وارد کرد!”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme