https://telegram.me/empireoflies

سبک زندگی ماهواره‌ای

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سبک زندگی، یکی از عرصه‌های بسیار مهم و گسترده فرهنگ عمومی به شمار می‌آید که تغییر تدریجی آن، از مهم‌ترین نتایج و پیامدهای تغییر نگرش و عقاید افراد به شمار می‌رود.

تغییر نگرش‌ها و عقاید افراد در رفتارهای گوناگون آن‌ها در زمینه مصرف انواع کالاها، گذراندن اوقات فراغت و تفریح، نحوه پوشش، شیوه ظاهرآرایی، آداب و شیوه تعامل اجتماعی مانند تعامل با جنس مخالف، شکل خانواده و… همه در زمره موارد هدف شبکه‌های ماهواره‌ای در تغییر سبک زندگی ایرانی-اسلامی هستند.

با وجود اینکه هنوز بسیاری از خانواده‌های ایرانی مخالف ورود ماهواره به خانه‌های خود هستند اما در این میان برخی والدین هم هستند که خود عامل تشویق فرزندان برای تماشای برنامه‌های ماهواره می‌شوند؛ اغلب برنامه‌ها و سریال‌های آن‌ها دارای محتوی هنجار شکن هستند که موجب آسیب رساندن به فرهنگ و بنیان خانواده‌ها می‌گردند.

برنامه‌های کانال‌های ماهواره‌ای هم که با ارزش‌ها و هنجارهای امروزی هماهنگی ندارند، می‌تواند اثرات سوء روی مخاطبان داشته باشند و به دلیل تکرار ارزش‌ها و هنجارهای متضاد با فرهنگ جامعه ارزش‌ها و هنجارهای جدیدی را نهادینه می‌کنند. تفاوت فرهنگ‌ها و ناهمخوانی آن‌ها با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما باعث بروز مشکلاتی می‌شود. وقتی هر روز با الگوهای خاصی از قبیل الگوی خوردن، پوشیدن، دکوراسیون منزل، لباس و آرایش و حتی رفتار و منش مواجه می‌شویم که پیش از آن در فرهنگ‌مان نبوده، ناخودآگاه و به مرور زمان تاثیرات آن را در سبک زندگی‌مان مشاهده می‌کنیم.

اغلب مجموعه‌های ماهواره‌ای از یک خط داستانی مشابه بهره می‌گیرند؛ مثلا در همه آن‌ها خانواده با آسیب‌هایی رو به رو ست که اغلب هم در سیر داستانی ماجرا عادی تلقی می‌شود، همسری که با خیانت همسرش مواجه شده است، دختر و پسری که روابط آزاد را تجربه می‌کنند و این داستان‌ها متناسب با مقتضیات جامعه ایرانی نیست و قصد آن‌ها همسان‌سازی سبک زندگی ایرانیان با نوع سبک زندگی نمایش داده شده از این شبکه‌هاست.

با نگاهی گذرا می‌توان دریافت خانواده‌هایی که پای سریال‌های کانال‌های فارسی‌زبان می‌نشینند صرفا جهت پرکردن اوقات فراغت از آن‌ها استفاده می‌کنند غافل از اینکه با تکرار یک سری هنجارهای برون مرزی که با فرهنگ بومی سازگاری ندارد ضربه سنگینی را به بدنه خانواده وارد کرده و بدتر از آن زمانی است که خانواده فرزندان‌شان را به تکنولوژی‌ای به نام ماهواره می‌سپارند ولی نمی‎دانند که در دراز مدت ارزش‌ها و هنجارهای جدیدی را در فرزندشان نهادینه می‌کنند که ممکن است در آینده نه تنها خود خانواده نتواند از پس هزینه‌های سنگین آن بر آید بلکه جامعه نیز متحمل هزینه‌های سنگین‌تری بر اثر برآیند این ناهنجاری‌ها گردد.

انتهای پیام/

سبک زندگی، یکی از عرصه‌های بسیار مهم و گسترده فرهنگ عمومی به شمار می‌آید که تغییر تدریجی آن، از مهم‌ترین نتایج و پیامدهای تغییر نگرش و عقاید افراد به شمار می‌رود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme