https://telegram.me/empireoflies

سبک‌شناسی نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بررسی سبک‌شناسی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی گفت: در این دو نامه از روش تخاطب با وجدان افراد استفاده شده است و با طرح سوالات متعدد از جوانان غربی خواسته شده تا لایه‌های ظاهری جامعه را بشکافند.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد امروز در هم‌اندیشی علمی اسلام و جوان غربی، چالش‌ها و چشم‌اندازها که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: یکی از محورهای مهم دو نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی، سبک‌شناسی تخاطب رهبری است چرا که این نامه به روش مخصوصی به مخاطبان خود پرداخته است، یعنی سبکی که شیوه رایج انبیا الهی بوده و مطابق با وجدان افراد است.

وی افزود: شیوه تخاطب با وجدان افراد مبتنی بر مبانی معرفتی و انسان‌شناسی است چرا که در اسلام انسان را ذاتمند و خوش‌سرشت می‌دانیم برخلاف آن گروهی که به انسان بدبین هستند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما معتقدیم که انسان دارای سرشت الهی است و در این موجود فطرت الهی نهفته است؛ در فطرت نکته‌ای نهفته است که در خلقت نیست، در حقیقت فطرت به آفرینش بدون پیشینه و الگو و خلقتی که ابداعی است، گفته می‌شود.

حجت‌الاسلام رشاد ادامه داد: در برخی از آیات قرآن اشاره شده که اگر به روش تخاطب با وجدان، با کافران هم روبه‌رو شوید، می‌توانید از آنها اعتراف بگیرید. قرآن می‌گوید اگر از وجدان این افراد بپرسید زمین و آسمان را چه کسی خلق کرده است حتما می‌گویند خداوند چرا که انسان در عمق وجود خود اذعان به خالقیت حق‌تعالی دارد.

وی ادامه داد: از ائمه سوالات بسیاری مطرح شده که چگونه وجود خدا را درک کنیم و آنها با ذکر مثالی به این موضوع پرداخته‌اند. یعنی از مخاطبان خود پرسیده‌اند که آیا تا به حال به سفر دریایی رفته اید و در جریان این سفر اتفاقی افتاده که کشتی شما شکسته باشد، آیا در آن لحظه ناامید شدید یا به نقطه‌ای برای نجات امیدوار بودید؟ اینکه شما در آن شرایط که به لحاظ محاسبات ظاهری هیچ راه نجاتی وجود ندارد، اما در عمق وجود خود به نجات امیدوار هستید، این موضوع همان خداوند است چرا که در شرایط این‌چنینی همه به سوی خدا بازمی‌گردند و چنین موضوعی به افراد القا نشده و یک ندای درونی است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مطرح کرد: مجموعه روایات متعددی داریم که اولیای الهی نوعا با مخاطبان خود اینچنین مواجه می‌شدند و بیش از آنکه به دلایل عقلی استناد کنند، کلام خود را به وجدان افراد پیوند می‌زدند.

حجت‌الاسلام رشاد گفت: باید گله کرد که امروزه از موضوع تخاطب با وجدان غافل هستیم، ممکن است برای ورود به یک موضوع روش عقلی مناسب باشد و بسیاری از مباحث در بسیاری از شرایط جز به شیوه عقلی پیش نرود، اما شیوه تخاطب با وجدان مخاطب روشی فوق‌العاده است که از آن غافل هستیم و معدودی از اهل منبر و فضلا از این روش استفاده می‌کنند که به شدت نیز مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند.

وی اظهار داشت: در خصوص دو نامه رهبری به جوانان غربی اگر بخواهیم طرز تخاطب ایشان را بررسی کنیم، به سبک تخاطب با وجدان مخاطب می‌رسیم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب در نامه به جوانان غربی به هیچ آیه و روایتی توسل نکردند و حتی شواهدی از انجیل و تورات نیز ذکر نکردند و از شیوه عقلی و برهان و روش‌های تمسک به متون دینی بهره نبردند. بلکه بیشتر با وجدان و فطرت افراد تخاطب کردند.

حجت‌الاسلام رشاد تصریح کرد: در این نامه ذکر شده است وقتی به جنگ‌های صلیبی و جنگ‌های فرقه‌ای بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در دنیای غرب و کشتارهای بی‌رحمانه نگاه می‌کنیم متوجه تاریخ سیاه غرب می‌شویم. پس از آن رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان غربی می‌گویند امروزه نخبگان غرب در حال عوض کردن تاریخ هستند و آن را به گونه‌ای دیگر وانمود می‌کنند، البته در برخی موارد نیز شاهد عذرخواهی هستیم. به عنوان مثال پاپ از آنچه که از ناحیه کلیسا در قرون وسطی رخ داد، عذرخواهی می‌کند که این شیوه پسندیده است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در این دو نامه خطاب به جوانان غربی می‌گویند از شما می‌خواهم از روشنفکران خود بپرسید چرا وجدان عمومی در غرب باید با تاخیر چند ده‌ساله یا چندصدساله بیدار و آگاه شود و ضمن آنکه وجدان جوانان را مورد هدف قرار می‌ده‌اند از آنها می‌خواهند که متفکران خود را مورد سوال قرار دهند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در این دو نامه خطاب به جوانان غربی مطرح می‌کنند که چرا متفکران غربی آنچه را که هم‌اکنون اتفاق افتاده نگفته و حال را نقد نمی‌کنند؟ چرا در برخورد با فرهنگ و اندیشه اسلامی از شکل‌گیری آگاهی عمومی جلوگیری می‌شود؟ آیا هرگز از خود پرسیده‌اید که اسلام بر مبنای چه ارزش‌های طی قرون متمادی برترین دانشمندان را تربیت کرده است؟ دینی که چنین دستاوردهایی دارد می‌تواند داعش باشد؟

حجت‌الاسلام رشاد گفت: رهبر معظم انقلاب در این دو نامه خطاب به جوانان غربی می‌گویند امروزه سردمداران غرب می‌خواهند اسلام تقلبی را به عنوان اسلام واقعی به شما معرفی کنند تا از اسلام هراس داشته باشید و این شما هستید که باید لایحه‌های ظاهری جامعه را شکافته و به حقایق دست یابید.

وی افزود: این دو نامه به لحاظ سبک‌شناسی از شیوه مخاطبه با وجدان استفاده شده است که امروزه گمشده جامعه ما همین موضوع است. باید توجه داشته باشید که امروز فرهنگ جهانی حاکم است و بسیاری از دغدغه‌هایی که جوانان غربی دارند، در شرق و ایران نیز وجود دارد، جوانی که در قلب تهران دائما پای ماهواره نشسته عملا هر روز خود را در کوی و برزن کشورهای غربی زندگی می‌کند و باید با او نیز از روش تخاطب با وجدان استفاده کند.

انتهای پیام/تسنیم

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بررسی سبک‌شناسی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی گفت: در این دو نامه از روش تخاطب با وجدان افراد استفاده شده است و با طرح سوالات متعدد از جوانان غربی خواسته شده تا لایه‌های ظاهری جامعه را بشکافند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme