https://telegram.me/empireoflies

سانسور نخست وزیر احتمالی آینده بریتانیا در BBC فارسی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغعلی علیزاده تحلیلگر مستقل در لندن در این باره می نویسد: جرمی کوربین رییس حزب کارگر بریتانیا عدالتخواهی غیرشرمنده است. و ارزشی تر از بسیاری از مدعیان ارزشی گری. عدالتخواهی همزمان در سیاست و اقتصاد داخلی و در سیاست خارجی. در دو سالی که از انتخابش به حزب کارگر گذشته هر هفته چند بحران را پشت سر گذاشته. از تعظیم نکردن به ملکه، تا مخالفت علنیش با سیاستهای جنگ طلبانه و سلاح های اتمی بریتانیا، بهانه حملات بی پایان رسانه های عمومی و خصوصی به او بوده. بی بی سی (سرویس داخلی بی بی سی) بارها به عدم بیطرفی درباره کوربین متهم شده است. چند تحقیق اکادمیک (از جمله توسط دانشگاه ال اس ای و برکبک) سال گذشته نشان دادند که در شش برنامه بحث در بی بی سی، مخالفان کوربین دو برابر زمان موافقانش، زمان حمله به او داشته اند.

حالا از انتخابات خردادماه گذشته وضع تا حدی عوض شده. دیگر کسی به کوربین نمیخندد و حالا او یک نامزد جدی برای نخست وزیری بریتانیا حتی در آینده‌ای نزدیک است. مواضع کوربین، نخست وزیر احتمالی آینده در کنفرانس سالانه حزب کارگر سروصدای زیادی کرد و صفحه اول تمام روزنامه ها بود. پس نمیتوان گفت ارزش خبری نداشته است. همین طور به علت تاثیری که سخنانش در آینده سیاست خارجی منطقه‌ای بریتانیا خواهد داشت دانستنش برای جامعه ایران ضروری بود. با این حال سایت بی بی سی فارسی مطلقا در این باره گزارشی نداشت. شاید به این دلیل که مقامی رسمی در سیاست بریتانیا حرفهایی میزند که مقابل سیاست های رسانه‌ای دولت حاضر بریتانیا و بالطبع بی بی سی فارسی است.

مساله اما تنها به این سخنان خلاصه نمیشود. سایت بی بی سی فارسی از خردادماه هیچ خبری درباره کوربین نداشته است. شاید چون میداند سیاست کوربین مخالفت با هرگونه دخالت استعماری در کشورهای دیگر از جمله دخالت رسانه ای بی بی سی فارسی است و شاید میداند با آمدنش این بخش از بی بی سی که بودجه اش مستقیما از طرف وزارت خارجه دولت می‌اید تعطیل شود. با این حال باید گفت رسانه ای که مقامی انگلیسی را با قدرت پرسشگری از این رسانه در پارلمان چنین سانسور میکند درباره اخبار کشور دورافتاده ایران چه ها نمیکند. در زیر بخشهای مربوط به سیاست خارجی کوربین را ترجمه‌ کرده‌ام. بازنشر فقط به شرط ذکر منبع آزاد است.

بخشهایی از سخنرانی کوربین در کنفرانس سالانه حزب کارگر در برایتون‌

درباره نقش بریتانیا در شکل گیری تروریسم: تروریسم در جهانی رشد میکند که دولت ما (بریتانیا) در ساختنش سهیم بوده. جهانی با دولتهای درمانده [مثل لیبی]، با دخالتها یا اشغال نظامی، جهانی که در ان میلیونها نفر مجبور به فرار از جنگ یا گرسنگی میشوند. ما باید بهتر عمل کنیم و واکنش نابخردانه بمبارانی دیگر را با کمکهای بلند مدت عوض کنیم و به جای انکه اتش بیار معرکه ها و درگیری باشیم آن را پایان دهیم.

درباره ریاکاری و استانداردهای دوگانه بریتانیا به ویژه در دفاع از سعودیها: باید ارزشهایمان را در قلب سیاست خارجی مان بگذاریم. دموکراسی و حقوق بشر اضافات دلبخواهی نیستند که هر وقت دلمان خواست به کار ببندیم. بنابراین نمیتوانیم در حالیکه به فروش تسلیحات به عربستان ادامه میدهیم درباره جنگ بیرحمانه سعودی ها در یمن ساکت بنشینیم، یا درباره نابودی دموکراسی در مصر و یا یمن (هر دو به دست عربستان) و یا نابودی جانها در کنگو.

درباره میانمار و نقش آنگ سوچی: و امروز به آنگ سوچی میگویم-: خشونت علیه روهینگیا را خاتمه بده و اجازه بده سازمان ملل و سازمانها کمک رسانی جهانی به استان راخین وارد شوند. رنج کشیدن روهینگیا بیش از حد طولانی شده.

درباره فلسطین [برغم تابو و ممنوعه بودن موضوع فلسطین و برغم اتهامات یهودستیزی به کوربین در رسانه های بریتانیا] بیایید حمایت واقعی مان را نثارکنیم تا به ظلم مردم فلسطین، پنجاه سال اشغالگری و شهرک سازی های غیرقانونی پایان دهیم و به یک راه حل واقعی برای درگیری فلسطین و اسراییل برسیم.

نقد صریح ترامپ: ما باید دوستی صادق برای امریکا باشیم. امروز بیشتر از همیشه. ساختن دیوار، ممنوع کردن مهاجران برپایه دین و و یا الوده کردن محیط زیست سیاره یا با شریک جرم نژادپرستی شدن، خدمتی به ارزشهایی مشترک ما و امریکا نمیکند. و بگذارید رک بگویم: سخنرانی رییس جمهور امریکا در سازمان ملل عمیقا مضطرب کننده بود. این سخنرانی تهدیدی به جنگ و پاره کردن قراردادهای بین المللی (برجام) بود. این سخنرانی تهی از هر اشاره ای به حقوق بشر و یا ارزشهای جهانشمول، در شان یک رهبر جهانی نبود.

درباره فرمانبری لندن از واشنگتن: دولت ما مسیولیت دارد. نمیتواند سربزیر دنباله رو چنین راه خطرناکی بشود. اگر روابط ویژه ما معنایی داشته باشد، معنایش این است که به واشنگتن بگوییم راهش اشتباه است.

انتهای پیام/روباه نیوز

بی بی سی (سرویس داخلی بی بی سی) بارها به عدم بیطرفی درباره کوربین متهم شده است. چند تحقیق اکادمیک (از جمله توسط دانشگاه ال اس ای و برکبک) سال گذشته نشان دادند که در شش برنامه بحث در بی بی سی، مخالفان کوربین دو برابر زمان موافقانش، زمان حمله به او داشته اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme