https://telegram.me/empireoflies

سال ۲۰۱۶ برای اقتصاد ایران حیاتی است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه خبری العربیه (alarabiya) در یادداشتی به قلم مجید رفیع‌زاده به بررسی فرصت‌هایی که سال ۲۰۱۶ برای اقتصاد ایران خواهد داشت پرداخت و نوشت که این سال برای اقتصاد ایران حیاتی است زیرا بموجب توافق هسته‌ای این کشور دوباره به جامعه جهانی بازگشته و تحریم‌هایش برداشته می‌شود.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک در سال ۲۰۱۶ آمده است: «(با این کار) تحریم‌ها برداشته شده، مشروعیت جهانی ایران افزایش یافته و تجار خارجی اجازه فعالیت در این کشور را خواهند یافت. ایران با ورود به جامعه بین‌الملل بر بازارها بخصوص نفت و گاز تاثیر خواهد گذاشت همانطور که تهران برنامه دارد تا تولیداتش را به یک میلیون بشکه در روز برساند. بودجه سال بعد ایران روی بشکه‌ای ۳۵ تا ۴۰ دلار بسته شده است.»

رفیع‌زاده درباره فرصت‌های اقتصادی که سال ۲۰۱۶ برای ایران دارد اینگونه ادامه می‌دهد: «بموجب توافق هسته‌ای، آمریکا قوانین تنبیهی برای افراد سوم شخصی که با ایران تجارت کنند را برخواهد داشت. سرمایه گذاران و تجار اروپایی به ایران نزدیک خواهند شد و از دومین کشور پرجمعیت خاورمیانه سود خواهند برد. شرکت‌های آمریکایی نیز برای اینکه از رقبای اروپایی خود عقب نیافتند به دولت فشار خواهند آورد که یا اجازه فعالیت در ایران را به آنها بدهد یا از شرکت‌های زیرمجموعه‌ای برای دور زدن قوانین استفاده خواهند کرد.»

العربیه در ادامه با اشاره به اینکه دیپلماسی ایرانی-آمریکایی در سال ۲۰۱۶ ادامه و افزایش خواهد یافت؛ افزود:‌« این (دیپلماسی) در زمینه‌ی همکاری‌های فنی و اقتصادی بدلیل همگرایی منافع در عراق و سوریه به هم گره خواهد خورد. البته نباید انتظار ایجاد روابط کامل حسنه را داشت زیرا (دو کشور) از نظر اجزای تشکیل دهنده و همچنین مواضعشان درخصوص اسراییل باهم تفاوت دارند. به احتمال زیاد واشنگتن تحریم‌ها را در روز اجرا برمی‌دارد.»

رفیع‌زاده با توصیف کمپانی‌های آمریکایی بعنوان “بزرگترین بازندگان توافق هسته‌ای” احتمال می‌دهد که وزارت خارجه مجوزهای بیشتری برای فعالیت‌های آمریکایی در ایران بدهد: «برخی شرکت‌های آمریکایی مانند بوئینگ و ایرباس و همچنین برخی موسسات آکادمیک احتمالا اجازه فعالیت و تعامل با ایران را خواهند یافت که تا کنون بیش از ۱۹۰ مجوز صادر شده است.»

این پایگاه خبری در پایان با ادعای اینکه حسن روحانی برای اطمینان از انتخاب شدن در دوره بعد سعی می‌کند اشتغال‌زایی داشته باشد؛ نوشت: «اما بدلایل زیادی ایرانیان ثمره برداشته شدن تحریم‌ها را نخواهند دید. از آنجا که تهران هزینه زیادی برای سرپا نگه‌داشتن دولت سوریه می‌دهد؛ احتمالا در سال بعد بشار اسد را طی یک دوره انتقالی کنار بگذارد.»

انتهای پیام/جام نیوز

سال ۲۰۱۶ برای اقتصاد ایران حیاتی است زیرا بموجب توافق هسته‌ای این کشور دوباره به جامعه جهانی بازگشته و تحریم‌هایش برداشته می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme