https://telegram.me/empireoflies

سال رقص یا سال فرهنگ !؟

اختصاصی: «امپراتوری دروغ»، عصر سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت پخش یک گزارش تصویری کوتاه از یکی از بخش‌های خبری تلویزیون ایران از بازداشت جوانانی که موزیک‌ویدئوی مشهور «هپی» (Happy) ساخته فارل ویلیامز را در تهران بازسازی کرده‌اند٬ تبدیل به یک بمب خبری تکان‌‌دهنده در رسانه‌های جهان شد.

یک روز پس از این اتفاق برخی رسانه‌های خبری گزارش دادند که ۶ تن از اعضای این گروه به قید وثیقه آزاد شده‌اند. برخی از این افراد در شبکه‌های اجتماعی خود نیز این خبر را تایید کرده‌اند.

با فاصله‌ای اندک پس از انتشار خبر دستگیری این شش نفر رسانه‌هایی مانند بلومبرگ، گاردین، نیویورک‌تایمز، هافینگتون‌پست، بازفید و ده‌ها رسانه معتبر جهانی به پوشش متن و حاشیه ماجرا پرداختند و با گذشت مدت‌زمانی کم از زمان پخش این گزارش در تلویزیون سراسری ایران٬ موج‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی به زبان فارسی و انگلیسی برای آزادی آن‌ها به راه افتاد.

در این گزارش یک دقیقه و ۳۵ ثانیه‌ای این‌طور وانمود شده که این جوانان که در کوچه‌ها و پشت‌بام خانه‌ای در تهران با آهنگ فارل ویلیامز می‌رقصند، در سراب تست بازیگری آبروی خود را ریخته‌اند یا آن‌طور که گفته می‌شود جوانانی‌ هستند که می‌خواستند هنرپیشه شوند اما سر از ناکجاآباد درآورده‌اند!

آنها در حالی که پشت‌شان به دوربین است٬ به شیوه سنتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعتراف می‌کنند که فریب فردی را خورده‌اند که به آن‌ها گفته چیزی از آنچه ضبط می‌شود در جایی پخش نخواهد شد.

ساعاتی پس از انتشار گزارش این ماجرا در رسانه‌های جهانی٬ فارل ویلیامز٬ سازنده آهنگ «هپی» که تاکنون نسخه‌های متعددی از موزیک‌ویدئوی آن در سراسر جهان توسط طرفداران و علاقمندانش ساخته‌شده و از مجموع آن‌ها نخستین موزیک‌ویدئوی ۲۴ ساعته تاریخ تهیه شده٬ در صفحه فیس‌بوک خود به بازداشت جوانان ایرانی واکنش نشان داد.

فارل ویلیامز در این پست فیس‌بوکی نوشت: بیش از حد تصور مایه تاسف است که این بچه‌ها فقط به خاطر تلاش برای ترویج شادی دستگیر شده‌اند.

توییتر انگلیسی منسوب به دکتر حسن روحانی نیز پس از انتشار خبر دستگیری این جوانان نوشت: «شادی حق مردم ما است. ما نباید در برابر رفتارهایی که از شادی ناشی می‌شوند، بسیار سختگیر باشیم».

حالا بیاییم کلاهمان را قاضی کنیم. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری امسال سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادیست. اگر قرار است فرهنگمان اصلاح شود، نمودش در چیست؟ رقص در پشت بام و تالار عروسی و احیانا انتشارش در صفحات اجتماعی!؟ اینگونه می‌خوایم فرهنگ را ارتقا دهیم!؟. با رقص؟

باید متاسف شد از ترس و ناتوانی برخی خودی‌ها در برابر برخی هنجارشکن‌ها …

نویسنده: از مدیران سابق فرهنگی

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme