https://telegram.me/empireoflies

زنان انقلابی در صف‌ تظاهرات‌ خیابانی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بحث مشارکت سیاسی زنان درطول تاریخ، از جمله موضوعاتی بوده است که ارتباط اساسی با توسعه جامعه دارد.

در تاریخ ایران نیز مشارکت زنان به شرکت در توطعه ها و سیاست های مخرب حرمسرای شاهان محدود می شد اما از دوران قاجار به بعد مشارکت زنان در فعالیت های سیاسی زیاد تر شد.

شرکت زنان در جنبش تحریم تنباکو و انقلاب مشروطه نمونه های حضور در نهضت های مهم است و پس از آن نیز  با اجرای سیاست های ضد دینی همانند حجاب توسط پهلوی اول و سعی در تحمیل مظاهر تمدن غربی به زنان در دوران محمد رضا شاه، برای ایفای نقش مثبت به نهضت امام خمینی(ره) پیوستند و بیشتر در بعد تبلیغات کوشیدند و از آن به بعد، به تدریج در تمامی مراحل نهضت شرکت کرده و در به ثمر رساندن انقلاب و حفظ دستاوردهای آن از پا ننشستند.

نقشی که زنان متعهد و فداکار در پیروزی انقلاب و تداوم آن داشته اند به شهادت همه کسانی که در انقلاب بوده اند و به گواهی امام راحل به یک معنا از نقش مردان نیز بالاتر بوده است چراکه زنان، فضای بی فرهنگی عصر استبداد را حس کرده و بر اثر آشنایی و تماس با فرهنگ و تمدن، امکانِ سنجش و گزینش الگوی مناسب رفتاری و شخصیتی را به دست آورده بودند.

حضور زنان مسلمان ایرانی در جریان انقلاب، بدون هیچ دعوت واپس گرایانه ای صورت گرفت و در حقیقت موج برآمده از انقلاب چنان خرد و کلان را به خودجوشی برانگیخته بود که متولیانِ سنت و ارتجاع و تحجر، توان مقابله با آن همه را از کف داده بودند.

انقلاب ۵۷، یک بار در تاریخ کشورمان نشان داد که می توان از جامعه زنانِ ایرانی و مسلمان، انتظار قبول جایگاه انسانی و آرمانی خود را داشت. مهم این است که زمینه ها و انگیزه های کمال جویانه را در دنیای زنان به وجود آورده و آنان را در سیر و پویه خودآگاهانه خویش یاری کرد.

امام خمینی(ره) همواره درباره نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی بر این مساله تاکید داشتند که “ما نهضت خودمان را مدیون زنان ها می دانیم. مردها به تبع زن ها در خیابان ها می ریختند. تشویق می کردند زن ها مردان را. خودشان در صف های جلو بودند.” (صحیفه نور- ج ۶، ص ۱۸۵)

هرچند که ذکر همین نکته برای بیان نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی از هر کلامی رساتر است اما رهبر کبیر انقلاب اسلامی، تأثیرگذاری حرکت و مشارکتِ سیاسی زنان را، بیش از آن می داند که در ظاهر به چشم می خورد.

ایشان در جایی دیگر می فرمایند: “شما [زنان] در آتیه برای مملکتِ ما پشتوانه هستید.” (همان)

پیشگام‌ در انقلاب‌ اسلامی‌

زنان‌ در انقلاب‌ اسلامی، پیشگام‌ و جلودار نهضت‌ بودند و پیشاپیش‌ مردها شجاعانه، در صف‌ تظاهرات‌ خیابانی‌ علیه‌ نظام‌ طاغوت‌ حرکت‌ می‌کردند.

نقش‌ هدایتگری‌ و تشویق‌ مردها

همچنین زنان در انقلاب‌ اسلامی‌ نقش‌ هدایتگری‌ داشتند و با حضور خویش‌ در صف‌ مقدم‌ تظاهرات، انگیزه‌ قیام‌ و حضور در تظاهرات‌ و مقابله‌ با طاغوت‌ را در مردها و جوان ها به‌ وجود آوردند.

احساس‌ برانگیز بودند و الهام‌ بخش‌، مردان‌ را تشویق‌ کردند و به‌ جوان ها جرأت‌ و شجاعت‌ بخشیدند.

ایثار مال‌

زنان‌ در ایثار جان‌ و فرزند در انقلاب‌ پیشقدم‌ بودند. در ایثار مال‌ هم‌ بر مردان‌ سبقت‌ جسته‌ بودند. آنان‌ آنچه‌ ذخیره‌ داشتند و با قناعت‌ جمع‌ کرده‌ بودند، در طبق‌ اخلاص‌ گذاشته‌، تقدیم‌ مستضعفان‌ و محرومان‌ کردند.

امام خمینی(ره)‌ زنان‌ مؤمن‌ و عفیف‌ را در ایثار مال اینگونه‌ معرفی‌ می‌کند:

«زنان‌ ایران‌، هم‌ مجاهدات‌ انسانی‌ عظیم‌ کرده‌اند و هم‌ مجاهدات‌ مالی‌. این‌ طبقه‌ محترم‌ زن ها که‌ در جنوب‌ تهران‌ و در شهر قم‌ و در سایر شهرها هستند، همین‌ خانم های‌ محجبه‌، همین ها که‌ مظهر عفاف‌ هستند، در نهضت‌ پیشقدم‌ بودند و در ایثار مال‌ هم‌ پیشقدم‌. ایثار کردند جواهرات‌ و طلاهایی‌ که‌ دارند. برای‌ مستضعفین‌ دادند. عمده‌ در این‌ امور آن‌ قصد پاک‌ است‌.»

این چنین بود که زنان با پیشگامی در ایثار جان‌ و فرزندان خود، سهمی بزرگ و قابل توجه در پیروزی انقلاب داشتند و با حضور در صحنه های سخت و دشوار انقلاب و قرار گیری مقابل توپ و تانک، همگام با مردان، توطئه های دشمنان را خنثی ساختند.

زنان ایرانی در تمامی مراحل پیروزی انقلاب اسلامی به روشنی بیان کردند که زن مسلمان ایرانی در تمام عرصه های اجتماعی، سیاسی و… حضور دارد و اعتقادات دینی او مانع از شرکت در فعالیت های اجتماعی نخواهد شد و ثابت کرد که در عین حفظ دیانت و پاکدامنی می تواند تاریخ از باشد.

تصاویر مربوط به حضور زنان انقلابی در صحنه سیاسی کشور است.

 

زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
زنان انقلابی
انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

بحث مشارکت سیاسی زنان درطول تاریخ، از جمله موضوعاتی بوده است که ارتباط اساسی با توسعه جامعه دارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme