https://telegram.me/empireoflies

زمزمه‌های گذار از ترامپ/نظرسنجی‌های تکان‌دهنده برای پرزیدنت

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغهر اندازه به ماه نوامبر امسال نزدیکتر می‌شویم، ترس و وحشت بیشتری سرتاسر وجود دونالد ترامپ و همراهانش را فرا می‌گیرد. برگزاری انتخابات میاندوره‌ای کنگره امسال می‌تواند به مقدمه و پیش‌زمینه‌ای برای سقوط ترامپ از قدرت و تک‌دوره‌ای شدن وی در مسند ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شود.

چندی پیش رئیس جمهور جنجالی آمریکا اعلام کرد که در صورت کسب اکثریت کنگره توسط دموکراتها، وی از سوی آنها استیضاح خواهد شد، با این حال، اصلی‌ترین نگرانی ترامپ، متوجه مجلس سنا است. ترامپ نسبت به کسب اکثریت مطلق سنا (بیش از ۶۰ کرسی) توسط دموکراتها به‌شدت نگران به‌نظر می‌رسد. در مرحله بعدی نیز ترامپ نسبت به حفظ اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، امیدی ندارد.

نظرسنجی‌هایی که به‌سود ترامپ نیست

نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که محبوبیت ترامپ و حزب جمهوری‌خواه نسبت به انتخابات سراسری سال ۲۰۱۶ میلادی تا حدود زیادی افت کرده است. در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی نیز میانگین نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در آمریکا نشان داد که حدود ۳۱ درصد از جمهوری‌خواهان (طرفداران حزب جمهوری‌خواه) خواستار حضور فرد دیگری به‌غیر از ترامپ در مسند قدرت هستند.

حتی “جف فلیک” سناتور جمهوری‌خواه و یکی از مخالفان ترامپ از احتمال معرفی نامزدی دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ از سوی این حزب خبر داده است. واقعیت امر این است که علاوه بر دموکراتها، سناتورهایی مانند جان مک‌کین، راند پال، جف فلیک و … که به حزب جمهوری‌خواه تعلق دارند نیز با سیاستهای ترامپ مخالف هستند و این مخالفت را به‌صورتی علنی ابراز کرده‌اند.

بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا بر این باورند که در صورت شکست جمهوری‌خواهان از دموکراتها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره، فاصله‌گیری جمهوری‌خواهان از ترامپ و ابراز مخالفت بسیاری از آنها نسبت به رئیس جمهور این کشور علنی‌تر خواهد شد، در چنین شرایطی، جمهوری‌خواهان دیگر سرمایه گذاری به‌روی ادامه حضور ترامپ در قدرت را به‌سود خود و حزب متبوعشان نمی‌دانند.

نکته دیگر اینکه نظرسنجی‌های اخیر، نشان‌دهنده عزم شهروندان آمریکایی برای “گذار از ترامپ” و سیاستهای وی می‌باشد. مطابق نظرسنجی جدید «مون‌کی تراکین» تنها ۱۳ درصد از آمریکایی‌ها اعلام کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، را فردی  قابل اعتماد می‌دانند. در این نظرسنجی، تنها ۳۳ درصد از شرکت کنندگان ترامپ را فردی توانا برای حضور در مسند ریاست جمهوری دانسته‌اند. این نظرسنجی و نظرسنجی‌های مشابه، برای ترامپ و همراهانش حکم یک فاجعه را دارد.

نباید فراموش کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی، ترامپ توانست با استناد به آرای الکترال و ساختار انتخاباتی نامتوازن موجود در ایالات متحده،  بر رقیب خود یعنی هیلاری کلینتون غلبه پیدا کند اگرنه  تعداد آرای عمومی  ترامپ (در مجموع حدود ۳ میلیون رأی) از هیلاری کلینتون کمتر بود.

ترامپ هم‌اکنون با بحرانهای متفاوتی در حوزه سیاست داخلی و خارجی آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند، بحرانهایی که بسیاری از آنها زاییده سیاستهای شخص رئیس جمهور آمریکاست. بسیاری از شهروندان آمریکایی نگران تعمیق  شکاف و فاصله میان دو سوی آتلانتیک (آمریکا و اروپا) هستند. از سوی دیگر، ترامپ در حالی از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد که مطابق آخرین نظرسنجی‌ها، حدود ۷۰ درصد از شهروندان آمریکایی از این توافق حمایت می‌کردند. حوادثی که طی هفته‌های اخیر رخ داده است نیز بر میزان محبوبیت ترامپ نتیجه‌ای معکوس گذاشته است.

از ارتباط ترامپ با بازیگر فیلمهای مستهجن و تا بازگشایی دوباره پرونده ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ و روسیه، همه این موارد سبب شده است تا پروسه “گذار از ترامپ” با سرعت بیشتری از سوی شهروندان آمریکایی دنبال شود.

خشمی که فوران می‌کند

اگرچه به‌صورت سنتی، مشارکت در انتخابات میاندوره‌ای کنگره در ایالات متحده آمریکا پایین می‌باشد، اما به‌نظر می‌رسد این بار شاهد حضور تعداد بیشتری از شهروندان آمریکایی در این آوردگاه سیاسی باشیم. برخی کارشناسان و تحلیلگران مسائل آمریکا بر این باورند که مخالفان رئیس جمهور آمریکا در صدد پیدا کردن فرصتی برای بروز خشم خود علیه دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان طرفدار او هستند، از این رو بسیاری از مخالفان ترامپ در انتخابات میاندوره‌ای کنگره شرکت خواهند کرد. آنها معتقدند می‌توان با وجود کنگره‌ای دموکرات، تا حدودی اقدامات ترامپ را بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی مهار کرد.

با این حال، همچنان اصلی‌ترین نقطه تمرکز مخالفان ترامپ، انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ می‌باشد. طی ماههای اخیر زمزمه‌هایی مبنی بر حضور افرادی مانند جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور آمریکا، برنی سندرز سناتور مطرح آمریکایی و … در مقابل ترامپ شنیده شده است، با این حال هنوز مشخص نیست که دموکراتها در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۲۰، چه‌کسی را به‌عنوان نامزد رقیب ترامپ انتخاب می‌کنند.

در هر حال، مخالفان ترامپ در صددند با حضور در انتخابات میاندوره‌ای کنگره و به‌گردش در آوردن آرای خود به‌سود مخالفان رئیس جمهور آمریکا، هشدار سختی را به کاخ سفید مخابره نمایند. مطابق  نظرسنجی دانشگاه کوینیپیاک که در ابتدای اردیبهشت ماه صورت گرفته است، بیش از نیمی از رأی‌دهندگان آمریکایی، امیدوارند دموکرات‌ها در انتخابات کنگره در سال ۲۰۱۸ اکثریت آراء را به‌دست آورند.

نظرسنجی‌های قبلی نیز نشان می‌دهد که دموکراتها در مصاف با جمهوری‌خواهان از وضعیت بهتری در انتخابات کنگره برخوردار هستند. البته ترامپ و همراهانش نیز تلاش می‌کنند که تا ماه نوامبر امسال، معادله را تغییر داده و حداقل، بار شکست سنگین احتمالی خود در انتخابات را کاهش دهند. خط قرمز ترامپ در انتخابات پیشِ‌رو، “به‌دست آوردن اکثریت مطلق سنا” توسط دموکراتهاست.

با این حال به‌نظر می‌رسد کسب اکثریت نسبی سنا (۵۱ کرسی از ۱۰۰ کرسی) توسط دموکراتها نیز تأثیر روانی سختی بر اردوگاه جمهوری‌خواهان بگذارد، در این صورت ــ همان گونه که اشاره شد ــ بخشی از سناتورها، سیاستمداران و حتی سران حزب جمهوری‌خواه تقابل خود را با ترامپ و سیاستهای وی در کاخ سفید علنی خواهند کرد، موضوعی که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را در منگنه‌ای سخت قرار خواهد داد.

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

تحلیلگران مسائل آمریکا بر این باورند که مخالفان رئیس‌جمهور آمریکا در صدد پیداکردن فرصتی برای بروز خشم خود علیه دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان طرفدار او هستند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme