https://telegram.me/empireoflies
و این داستان کودکانه و خیالی همچنان از سوی گروهک‌های تروریست کردستیز کومله، دموکرات و گروهک حسین یزدان‌پناه و دیگر سایت‌های منتسب به گروهک‌های ضدانقلاب همچنان ادامه دارد.

زلزله‌ای در کار نبود آزمایش هسته‌ای رژیم بود!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغقبل از شروع این نوشتار، توجه خوانندگان عزیز، ملت ایران و بویژه مردم داغدیده استان کرمانشاه را به یکی از چند اطلاعیه گروهک‌های تروریست کومله، دموکرات و حزب آزادی کردستان پس از وقوع حادثه طبیعی زمین‌لرزه یکشنبه‌شب گذشته جلب می‌کنم. مشروح اطلاعیه به نقل از سایت روژی‌کورد، منتسب به حزب منحله دموکرات کردستان ایران و سایت گروهک حزب آزادی کردستان (حسین یزدان‌پناه، مزدور مسعود بارزانی): «خبر فوری/ وضعیت وخیم کرمانشاه پس از لرزش غیرعادی زمین؛ آزمایش هسته‌ای و ممانعت از ورود روزنامه‌نگاران از سوی دولت» «لرزش غیرعادی زمین در روز یکشنبه که تمام کردستان ایران، بخش عمده‌ای از جنوب کردستان و بخشی از شمال کردستان را لرزاند، در کرمانشاه فاجعه‌ای انسانی را سبب شده که با توجه به نبود امکانات درمانی لازم و عدم آمادگی هلال‌احمر جهت امدادرسانی، در حال گسترش دامنه خود می‌باشد. استان کرمانشاه نیازمند امدادرسانی فوری است». «شمار قربانیان در حال افزایش است».

«روژی‌کورد: لرزش غیرعادی زمین در روز یکشنبه که شدت آن ۳/۷ ریشتر اعلام شده است، بیشترین میزان خسارات مادی و انسانی را در استان کرمانشاه به دنبال داشته است. بیمارستان‌های این شهر و نیز هلال‌احمر استان کرمانشاه و ایلام اعلام کرده‌اند از قبل تمام تجهیزات و امکانات درمانی خود را به اربعین حسینی اختصاص داده‌اند و توانایی رسیدگی به زلزله‌زدگان را ندارند. تاکنون بیش از ۴۰۰ تن قربانی شده و جان باخته‌اند، با توجه به نبود امکانات درمانی، احتمال افزایش قربانیان بیشتر شده است. منابع مرکز روژی‌کورد از آزمایش هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی در منطقه مریوان و اورامانات خبر داده‌اند. جمهوری اسلامی نیز بشدت از ورود روزنامه‌نگاران و خبرنگاران خارجی به این استان ممانعت به عمل آورده است.بر اثر تخریب گسترده منازل، اینک شمار کثیری از ساکنان استان کرمانشاه در سرمای شدید پاییزی بی‌خانمان مانده و در بیرون از خانه‌های تخریب شده‌شان در سوز سرمای پاییزی در بیرون و با کمترین امکانات گرمایی به سر می‌برند. وضعیت نامساعد و وخیم مردم استان کرمانشاه و خودداری دولت از دادن امکانات و انتقال خدمات پزشکی و درمانی از دیگر استان‌ها به این استان، می‌طلبد تا فعالان مدنی و سیاسی و بویژه فعالان کرد در داخل، اقدام به ایجاد کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی نمایند.تاخیر در این زمینه می‌تواند مرگ صدها تن دیگر از شهروندان استان کرمانشاه را سبب شود. تاکنون هیچگونه اقدام انسانی‌ای از سوی شهرهای دیگر ایران و استان‌های غیرکردنشین دیده نشده است».

دروغ بچگانه دیگر را از سایت نزدیک به کومله بخوانید. متن به زبان کردی منتشر شده که ترجمه آن را در زیر می‌بینید:
«زمین‌لرزه امشب طبیعی و عادی نبود، بلکه آزمایش هسته‌ای و اتمی رژیم ایران بود»
«امشب زمین‌لرزه‌ای پرقدرت در شهرهای مختلف اقلیم کردستان روی داد و خسارات زیاد جانی و مالی به مردم وارد شد. در منطقه دربندیخان نیز بیش از ۵۰ نفر زخمی و چندین واحد مسکونی کاملا تخریب شده‌اند. منابع خبری ما اعلام کرده‌اند این زمین‌لرزه که در کردستان ایران هم اتفاق افتاد، طبیعی نبود بلکه بر اثر آزمایش اتمی ایران روی داده است. رژیم ایران آزمایش اتمی خود را در اعماق زمین انجام داد و این آزمایش اتمی در کردستان ایران انجام شده است. کارشناسان و محققان اعلام کرده‌اند این لرزه‌ها چندین دقیقه طول کشیده و امواج آن امواج عادی زمین‌لرزه نبود و اکثر شهرهای کردنشین را دربرگرفته است. اطلاعات بیشتر متعاقبا منتشر می‌شود!»
و این داستان کودکانه و خیالی همچنان از سوی گروهک‌های تروریست کردستیز کومله، دموکرات و گروهک حسین یزدان‌پناه و دیگر سایت‌های منتسب به گروهک‌های ضدانقلاب همچنان ادامه دارد…! این خبر و اطلاعیه‌ها تنها یکی از صدها دروغی است که روزانه این سایت‌های به اصطلاح مبارز و انقلابی کردستان ایران! به خورد مردم عوام می‌دهند. سرکردگان گروهک‌هایی که چنین خیالپردازی‌هایی را بازتاب می‌دهند، هر روز در تلویزیون رووداو اقلیم کردستان عراق نزدیک به نیچروان بارزانی و سایت باس‌نیوز که اتاق فکر تروریست‌ها هستند، به‌عنوان منابع خبری اخبار مربوط به ایران و کردستان ایران، دیده می‌شوند! بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا، رادیو دویچه‌وله آلمان، صدای اسرائیل، تلویزیون‌های نزدیک به مسعود بارزانی، منافقین و… همواره از سران این گروهک‌ها دعوت می‌کنند؛ افرادی که امروز زمین‌لرزه را به دروغ به آزمایش اتمی ارتباط دادند(!) آنها به جای اظهار همدردی با مردم داغدار که خودشان را داعیه‌دار دفاع از حقوق آنها و مبارزه برای آنها می‌دانند! به جای آنکه مرهمی بر زخم‌های خانواده‌های داغدیده باشند، اینچنین از فضا سوءاستفاده کرده و مردم همزبان خودشان را به سخره گرفته و به بازی می‌گیرند! امید است مردم انقلابی کردستان بهتر و بیشتر از قبل با چهره کریه و واقعی این نگون‌بخت‌های عوام‌فریب آشنا شده باشند.

این گروهک‌ها به این شیوه و سبک در مورد تحولات داخلی ایران و کردستان ایران نیز خبرپراکنی می‌کنند. آنها اینچنین با سیاه نشان دادن وضعیت مردم همزبان‌شان، از اربابان‌شان پاداش می‌گیرند. گویا این بار رژیم آل سقوط! ترامپ و متحدانش، به این گروهک‌ها ماموریتی اینچنینی داده‌اند تا ادعایی بکنند که خودشان هم در خفا به آن می‌خندند! دروغ آزمایش اتمی به حدی شرم‌آور و مضحک بود که کیانوش توکلی، مدیرمسؤول سایت ضد انقلاب ایران گلوبال هم با اینکه این خبر را تیتر اول کرده و آن را بازتاب داده بود و او نیز در لیست سیاه مردم کردستان ایران قرار گرفته بود، روز بعد سعی کرد به نوعی تقصیر انتشار این خبر را به گردن همکار دیگرش (رضا وضعی) انداخته و چون می‌دانست دروغ این بارشان دیگر راه برگشتی ندارد و دیگر اعتبار اندکی را که داشتند از دست دادند، در اطلاعیه جدیدی نوشت: «خبر آزمایش هسته‌ای رژیم را همکارم در سایت نوشته بود و این دروغ بوده!» وظیفه این سایت نیز تخریب چهره مردم کردستان و ایران و شایعه‌پراکنی و تشویش اذهان عمومی است و سال‌هاست در همین راستا عوام‌فریبی می‌کنند. اما این بار گویی چون می‌دانستند این دروغ‌شان بازخورد بدی خواهد داشت و کل اخبار قبل‌شان در مورد مسائل داخلی کردستان ایران و ایران را هم زیر سوال خواهد برد، سعی کردند این خبر دروغ را جبران کنند! اما دیگر دیر شده و مردم شماها را شناخته‌اند، شماهایی که سال‌هاست درباره اوضاع داخلی ایران و کردهای ایران، از همین شیوه دروغ‌پراکنی و شایعه‌پراکنی با هدف سیاهنمایی می‌نویسید. کیانوش توکلی هم در سایت ایران گلوبال خود چون می‌دانست با این کار، گروهک‌های دیگر کردی در مقابل مردم کردستان ایران و ملت ایران خودزنی کرده و آبروی نداشته‌شان را بردند و او نیز در خطر قرار داشت، یک روز پس از انتشار خبر دروغ آزمایش هسته‌ای ایران و زلزله دروغ! در سایتش نوشت: «متاسفانه سایت کردی «روژی کورد» خبری را تحت عنوان «انجام آزمایش هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی مسبب لرزش وسیع روز یکشنبه» انتشار داد.

این خبر، توسط ایمیل به آدرس سایت ایران گلوبال هم ارسال شده بود و من به آدرس سایت «روژی کوردی» نوشتم  «دروغ بس است» ولی این خبر توسط همکارمان رضا وضعی و به نقل از «روژی کورد» درج شد که خوشبختانه با واکنش روشنگرانه کامنت‌نویسان سایت ایران گلوبال مواجه شد و خوشبختانه اکثر دوستان در سایت واکنش خوبی از خود به جا گذاشتند و این خبر دروغین را افشا کردند و بهتر است این به اصطلاح خبر با کامنت‌های فراوان بماند، چون اکثر سایت‌های کردی این خبر دروغ را درج کرده‌اند. تشکر از شما دوستان گرامی که با حس مسؤولیت انسانی در جهت افشای یک دروغ با گذاشتن کامنت‌های روشنگرانه، واکنش خوبی از خود به‌جا گذاشتید. آری! وجود آزادی بیان در ایران گلوبال، به خبر دروغ، اجازه نفس کشیدن نمی‌دهد. این «خبر» دروغین به ۲ دلیل بهتر است همچنان در سایت بماند؛ اول افشای منبع خبر که سایت «روژی‌کورد» می‌باشد که به سبک «آمدنیوز» دست به انتشار جعلیات می‌زند، بیاد دارم همین «سایت کردی روژی‌کورد» بلافاصله پس از ترور یکی از مخالفان و قبل از اینکه پلیس و مقامات امنیتی دولت هلند، اظهار نظر نمایند، با آب و تاب نوشت «ترور» کار رژیم است. دلیل دوم این است که این خبر، به طور اتوماتیک به توئیتر و فیسبوک ایران گلوبال متصل است و حذف این دروغ با توضیحاتش صلاح نیست، باید منبع خبر را رسوا کرد و اینجانب در خلاصه مطلب نظرم را نوشته‌ام.

دوستان گرامی!
آری! مخالفان دموکرات جمهوری اسلامی نیازی به دروغ‌پردازی ندارند، در سایه این رژیم جعل و جنایت، آنقدر جنایت و دزدی انجام می‌شود که نیازی به چنین دروغی نیست. سخن آخر، با دروغ‌های شاخدار می‌شود حکومت جهل و جنایت اسلامی را سرنگون ساخت، همانطور که آتش‌زدن سینما رکس آبادان را به ساواک شاه نسبت دادیم و نظام پادشاهی را سرنگون کردیم و نتیجه‌بخش شد.

ساعت ۱۸:۱۸:۱۸ روز یکشنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ برابر با ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ شمسی به وقت گرینویچ، زلزله‌ای که شدت آن ۳/۷ ریشتر تخمین زده می‌شود شهرهای پنجوین، سلیمانیه، حلبچه، خانقین و بخشی از اربیل در اقلیم کردستان تا برخی شهرهای الاحواز(!) و نزدیک به کل شهرهای شرق کردستان را لرزاند. لرزشی که برخلاف تمام زلزله‌های طبیعی که به صورت آنی تنها چند ثانیه طول می‌کشد، بیش از یک دقیقه طول کشیده است. شهرهای اقلیم کردستان که مشمول این لرزه شده‌اند هم‌مرز با اورامانات کردستان ایران می‌باشند. جالب است که از همان دقایق اولیه از سوی مرکز زلزله‌شناسی ایران و عراق، اختلافات بر سر مرکز زلزله رخ داد. ایران مرکز آن را عراق و عراق آن را ایران اعلام کرده است. استان‌های ارومیه، همدان، سنندج و کرمانشاه و لرستان به طور کلی با این زلزله که در برخی از نقاط شدت آن بیشتر از این میزان تخمین زده شده است، به لرزه درآمدند. شدت لرزه به حدی زیاد بود که در برخی شهرها تا ساعت ۱۲ نصف شب ساکنان شهرهایی همچون بانه، مریوان، سقز و سنندج از بازگشت به منازل‌شان خودداری کرده‌اند، پیرمردها شهر را تخلیه کرده‌اند. در بانه و مریوان این هراس بیشتر است. پمپ‌بنزین‌ها کاملا مملو از ماشین‌هایی است که به قصد خروج از شهر در حال سوختگیری هستند. این زلزله شهرهایی از قبیل همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، قم، تهران، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و اصفهان را نیز دربرگرفته است. به ساعت آن نیز توجه کنید؛ ساعت زلزله به وقت گرینویچ ۱۸:۱۸:۱۸.

منابع داخلی روژی‌کورد، از شدت بی‌نظیر و بی‌سابقه این زلزله حکایت داشتند. گریه و هراس و جیغ زنان و کودکان، صحنه‌هایی همچون جنگ در یمن و موصل را در خاطره‌ها تداعی می‌کند. روژی‌کورد با توجه به دسترسی ویژه‌اش به منابعی در برخی از نهادهای ویژه، به کنکاش در این باره پرداخته است. اینک با سپری شدن ساعاتی از این زلزله، به بررسی واقعیت مساله می‌پردازیم، واقعیتی که در زلزله شهرستان بم نیز رخ داد و منجر به مرگ هزاران انسان بی‌گناه شد».

شرم‌آور است در زمانی که بر اثر زلزله شدیدی که به تایید تمام مراکز علمی دنیا و حتی اربابان آمریکایی گروهک‌های ضد انقلاب کردی هم رسیده و تاکنون بیش از ۴۳۰ کشته و بیش از ۷۰۰۰ مجروح به جای گذاشته است، این گروهک‌های عوام‌فریب و مزدور اینچنین داغ مردم را بیشتر و بیشتر می‌کنند. حتی اتاق فکر تروریست‌ها؛ بی‌بی‌سی و صدای آمریکا هم تایید کرده‌اند این زمین‌لرزه چگونه و از کجا شروع شده است. بخوبی به یاد دارم همین دروغ را زمان زمین‌لرزه مهیب بم هم گروهک‌های تروریست کردی تکرار کرده بودند. در اینجا می‌خواهم برای اطلاع کودکان عزیز که اطلاعی درباره تفاوت زمین‌لرزه با آزمایش هسته‌ای ندارند، مطالبی به اختصار بیان کنم! تفاوت‌هایی بین لرزش‌های ایجاد شده بر اثر این دو پدیده (زمین‌لرزه و آزمایش هسته‌ای) وجود دارد. منبع تولید انرژی در انفجارهای اتمی، تجزیه ایزوتوپ‌های سنگین رادیواکتیو و منبع انرژی زمین‌لرزه، فشار و حرارت طبقات درونی زمین است. در یک آزمایش اتمی تمام انرژی، ناگهان (در مدت یک میلیونیم ثانیه) به شکل گرما آزاد شده و یک گودال کروی شکل ایجاد می‌کند. این فعالیت‌ها امواجی شبیه به امواج زمین‌لرزه ایجاد می‌کند که بتدریج از گودال به سمت سنگ‌ها و صخره‌های سطحی منتقل می‌شود و چون سنگ‌ها رسانای ضعیفی هستند، ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا علایم حرارتی انفجار اتمی کاهش یابد. عمق آزمایش‌های هسته‌ای بسیار کم است و بستگی به ژرفایی دارد که مواد منفجره در آن دفن می‌شوند. این عمق متناسب با مقدار مواد و شدت مورد انتظار انفجار متغیر است و از چند صد متر تجاوز نمی‌کند.  در یک زمین‌لرزه بزرگ انرژی تغییر شکل الاستیکی زمین که در پوسته ذخیره شده است، در مدت چند ثانیه تا چند ده ثانیه آزاد می‌شود. برای مثال در یک زلزله در کشور همسایه که سال‌ها پیش اتفاق افتاد (افغانستان)، ۵ ثانیه طول کشید. حجم تخمینی کانون زمین‌لرزه افغانستان ۴۰۰۰ کیلومتر مربع و عمق آن ۱۸ کیلومتر بود. انرژی آزاد شده بر اثر این زلزله معادل یک انفجار اتمی ۲۰۰۰ کیلو تنی بود. یکی از وجوه تمایز زمین‌لرزه و انفجار اتمی، تفاوت بسیار زیاد ژرفای این دو پدیده است. انفجارهای اتمی ژرفای خیلی کمی دارند؛ در حالی که ژرفای زمین‌لرزه‌ها خیلی بیشتر است…
معمولا نیز زمین‌لرزه‌های ایران بین ۵ تا ۳۰ کیلومتر ژرفا دارند؛ به استثنای جنوب شرق ایران و منطقه مکران که زمین‌لرزه‌های عمیق‌تری هم در این مناطق رخ می‌دهد.

تشخیص امواج
یکی دیگر از روش‌های تفکیک لرزش‌های ناشی از زلزله و انفجارهای اتمی تشخیص امواج حاصل از آنهاست که می‌توان با استفاده از دستگاه‌های لرزه‌نگار این کار را انجام داد. هم زمین‌لرزه و هم انفجارهای اتمی می‌توانند به سرعت مقادیر زیادی انرژی آزاد کنند. عامل انفجار معمولا یک منبع فشرده و کروی است که امواج متراکمی از نوع امواج P را در تمام جهات به صورت یکسان و مساوی منتشر می‌کند. این امواج سطحی و فشرده هستند و زمان انتقال آنها نیز بسیار کوتاه است. در مقابل، زمین‌لرزه‌ها مقادیر فراوانی انرژی به صورت امواج S به طور نامساوی در جهات متفاوت منتشر می‌کنند و زمان انتقال آنها نیز طولانی‌تر است (مانند زلزله ۵ثانیه‌ای افغانستان). به دلیل گستردگی زیاد در زمین‌لرزه‌ها مدت بیشتری طول می‌کشد تا شکستگی گسل بر اثر زلزله کامل شود. این تفاوت‌ها ناشی از تفاوت امواج P و S منتشر شده از منبع زلزله و انفجار است. یک نمونه مقایسه بین سیگنال‌های زمین‌لرزه به شکل امواج S در زمان طولانی‌تر و به صورت امواج سطحی با فرکانس کمتر مشخص شد. در حالی که امواج ناشی از انفجار به شکل P در زمان کوتاه‌تر و با فرکانس بیشتر دریافت شد. آقای دکتر طالبیان در این زمینه چنین می‌گوید: «وقتی یک انفجار اتمی رخ می‌دهد، از محل انفجار در تمام راستاها موج به یک صورت منتشر می‌شود ولی درباره زمین‌لرزه با توجه به راستای گسلی که زمین‌لرزه به وجود آورده است، طول موج‌ها در جهت‌های مختلف منتشر می‌شود، از طرف دیگر نوع این امواج نیز با هم فرق می‌کند. با یک شبکه لرزه‌نگار که در منطقه موجود باشد از طریق مقایسه موج‌ها می‌توان متوجه شد لرزش ایجاد شده ناشی از زلزله است یا یک انفجار اتمی. تفاوت دیگر زلزله و انفجار اتمی در بزرگی آنهاست: «انفجارات اتمی تا حد مشخصی بزرگی دارند ولی زمین‌لرزه‌ها تا بزرگی‌های بیشتر از ۷ هم دیده می‌شوند».

ارتباط انفجارهای اتمی و زمین‌لرزه
۱۹ ژانویه ۱۹۶۸ یک آزمایش هسته‌ای در منطقه آزمایشی نوادای مرکزی با کد رمز Faultless انجام شد. این کد به این دلیل انتخاب شده بود که انفجار باعث ایجاد شکستگی به طول ۱۲۰۰ متر در گسل شد. بررسی نمودارهای ثبت شده نشان داد انرژی ناشی از امواج زمین‌لرزه که بر اثر حرکت گسل ایجاد شده بود بسیار کمتر از مقدار انرژی‌ای بود که مستقیما توسط انفجار تولید شد. بررسی نمودارهای آزمایش‌های هسته‌ای نوادا نشان می‌دهد برخی فشارهای طبقات درونی زمین همزمان با انفجار آزاد شده است. تجزیه امواج ناشی از انفجار نشان می‌دهد ۷۰ تا۸۰ درصد امواج شبیه امواج ناشی از انفجار و ۲۰تا۳۰ درصد آن شبیه امواج ناشی از زمین‌لرزه هستند. سنگ‌های مجاور محل انفجار بر اثر شوک ناشی از عبور امواج شکسته و در نتیجه انرژی تغییر شکل الاستیکی ذخیره شده در سنگ‌ها و صخره‌ها آزاد و باعث ایجاد نمودارهایی شبیه به نمودارهای ناشی از زمین‌لرزه در دستگاه‌ها شده است. این احتمال که آزمایش‌های منطقه نوادا باعث وقوع زلزله‌ای مخرب در منطقه کالیفرنیای شمالی شود، به طور عموم در سال ۱۹۶۹ مطرح شد. برای بررسی این احتمال، شدت زمین‌لرزه در کالیفرنیای شمالی (به بزرگی ۵/۳ و بیشتر) و زمان مشخص ۶ آزمایش بزرگ‌تر هسته‌ای (۱۹۶۹ – ۱۹۶۵) مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شد در زمان انفجار نمودارهای ارتعاش هیچ‌گونه نقطه اوجی را نشان نمی‌دهند. این نتایج با مطالعات تئوریک که نشان می‌داد فشارهای انتقالی ناشی از انفجارهای هسته‌ای زیرزمینی به اندازه کافی بزرگ نیستند که باعث شکستگی گسل در فاصله چند ده کیلومتری محل انفجار شوند، مطابقت داشت. منطقه آزمایش‌های هند و پاکستان نیز تقریبا ۱۰۰۰کیلومتر از مرکز بیرونی زلزله در افغانستان فاصله داشت. آیا این آزمایش‌ها می‌توانستند در وقوع زلزله افغانستان موثر باشند؟ رابطه علت و معلولی که در این زمینه عنوان می‌شد این بود که عبور امواج بر اثر انفجار هسته‌ای از طریق مرکز بیرونی زلزله باعث زمین‌لرزه شده است. برای مثال به دنبال وقوع زلزله به بزرگی ۳/۷ در جنوب کالیفرنیا، در ۲۸ ژوئن ۱۹۹۲، میزان ارتعاشات در چند منطقه غرب ایالات متحده به فاصله ۱۲۵۰ کیلومتر از مرکز بیرونی زلزله همزمان با عبور امواج لرزشی زلزله به سرعت افزایش یافت. این افزایش ناگهانی بویژه در مناطق آتشفشانی مشاهده می‌شد. مکانیسم و علت این تغییرات هنوز شناخته نشده است. در زلزله افغانستان نزدیک‌ترین آزمایش‌های اتمی از نظر زمانی دقایقی پس از وقوع زمین‌لرزه و سایر آنها بین ۲ تا ۲۰ روز قبل انجام شده بود. تغییر شکل الاستیکی القا شده در مرکز بیرونی زلزله بر اثر عبور امواج لرزه‌ای که توسط بزرگ‌ترین آزمایش‌های اتمی به مقدار تقریبی ۴۰ کیلوتن ایجاد شده بود (۱۱ مه ‌در هند)، در حدود ۱۰۰ بار کمتر از کشش ناشی از جزر و مد ناشی از نیروی جاذبه ماه و خورشید است. اگر آزمایش‌های کوچک هسته‌ای می‌توانست در فاصله ۱۰۰۰کیلومتر زلزله ایجاد کند، زلزله‌هایی به همین اندازه که هرچند روز یکبار رخ می‌دهد نیز می‌توانست باعث زمین‌لرزه شود اما چنین زلزله‌هایی تاکنون مشاهده نشده است. بنابراین هیچ ارتباطی بین آزمایش‌های اتمی و وقوع زلزله افغانستان وجود ندارد و این کاملا اتفاقی است که این دو از نظر زمانی و مکانی به یکدیگر نزدیک بوده‌اند. شاهد دیگر در این مورد هم بزرگ‌ترین آزمایش‌های هسته‌ای آمریکاست که در پایانه غربی منطقه آمچیکا در جزایر آلوتین انجام شد و بزرگ‌ترین آنها با کد رمز آزمایش کانیگین، ۵ مگاتن بود و ۶ نوامبر ۱۹۷۱ انجام شد. بزرگی امواج ایجاد شده کانیگین ۷/۶ بود اما هیچ زلزله‌ای در مناطق لرزه‌خیز جزایر آلوتین ایجاد نکرد. در زمینه امکان وقوع زلزله بر اثر انفجارهای اتمی نیز این سوال مثل این است که بپرسیم آیا یک زمین‌لرزه می‌تواند منجر به بروز زمین‌لرزه دیگری شود؟ این بستگی به نزدیکی گسل‌ها به یکدیگر دارد. مثلا اگر یک انفجار اتمی نزدیک به گسل باشد، می‌تواند باعث تحریک آن شود و در صورتی که انرژی کافی در آن گسل تجمع کرده باشد، یک زمین‌لرزه ایجاد می‌کند. همین مساله در مورد زلزله‌ها هم صدق می‌کند. وقتی یک زمین‌لرزه اتفاق می‌افتد احتمال اینکه زمین‌لرزه دیگری در محدوده نزدیک آن رخ دهد، در صورتی که آن گسل‌ها به هم ارتباط ساختاری داشته باشند وجود دارد ولی اینکه حتما زلزله‌ای اتفاق بیفتد، این احتمال منتفی است.  پس اینکه چقدر امکان دارد علت وقوع زلزله یکشنبه شب گذشته انفجارات هسته‌ای باشد، چنین چیزی حتی در خواب هم امکان ندارد و یک دروغ شاخدار و عوام‌فریبی‌ای بیش از سوی گروهک‌های دروغ‌پراکن کُرد نیست. در شرایط خاصی در صورتی که انفجار خیلی به محل نزدیک باشد و آن محل آمادگی این را داشته باشد که انرژی را آزاد کند، ممکن است چنین اتفاقی بیفتد ولی اینکه در یک فاصله‌ای روی یک محل یا چندین شهر جدا از هم اثر بگذارد، کاملا بعید است. مثل این است که یک زمین‌لرزه باعث زمین‌لرزه دیگری باشد! علاوه بر این هیچ جایی ثبت نشده که در مناطق ذکر شده آزمایش‌هایی انجام شده باشد و اگر هم به فرض محال انجام شده باشد، هیچ تاثیری در وقوع این بلای طبیعی (زلزله) ندارد.

انتهای پیام/وطن امروز

و این داستان کودکانه و خیالی همچنان از سوی گروهک‌های تروریست کردستیز کومله، دموکرات و گروهک حسین یزدان‌پناه و دیگر سایت‌های منتسب به گروهک‌های ضدانقلاب همچنان ادامه دارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme