https://telegram.me/empireoflies

ریپورتاژ آگهی BBC برای دیکتاتور پیر بریتانیا!

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در شرایطی که سلطنت «الیزابت دوم» ملکه دیکتاتور بریتانیا، طی روزهای گذشته از مرز ۶۳ سال و ۷ ماه و ۲ روز و ۱۶ ساعت و ۲۳ دقیقه گذشت تا وی با پشت سر گذاشتن «ویکتوریا» رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت در تاریخ انگلیس را به نام خود ثبت کند، انتقادات از خاندان سلطنتی در این کشور از سوی مخالفان نظام پادشاهی همچنان ادامه دارد.

در برابر این انتقادات، رسانه‌های جریان اصلی از جمله «بی‌بی‌سی» و سیاسیون انگلیسی تلاش کرده‌اند با استدلال‌های مختلف ادامه سنت کهنه سلطنت موروثی در انگلستان را توجیه کنند. 

در حالی که بسیاری از رسانه‌های حامی خاندان سلطنتی انگلیس از نمادین بودن سلطنت «الیزابت دوم» سخن می‌گویند، اما به گفته بسیاری از انگلیسی‌ها، ملکه انگلیس اختیارات بسیاری دارد و در بسیاری از مسائل سیاسی به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی انگلیس دخالت می‌کند.

بسیاری از انگلیسی‌ها معتقدند که ملکه انگلیس فراتر از قانون عمل می‌کند و هیچ فرد یا رسانه‌ای هم حق ندارد از سلطنت و اقدامات خاندان سلطنتی انتقاد کند. تفاوت بین ملکه انگلیس و مردم عادی در حدی است که برای نمونه، او تنها کسی است که در انگلیس و دیگر کشورهای مشترک‌المنافع می‌تواند بدون داشتن گواهی‌نامه رانندگی و یا پلاک ثبت‌شده رانندگی کند.

در دیگر کشورهای تحت سلطنت «الیزابت دوم» انتقاد از ملکه ممنوع است. برای مثال، بر اساس قوانین کشور استرالیا که یکی از داعیه‌داران حقوق بشر و آزادی بیان است، رسانه‌ها حق انتقاد از ملکه به‌طور عمومی را ندارند.

ملکه انگلیس-الیزابت

برخلاف آنچه رسانه‌های تحت‌امر ملکه از وجود آزادی بیان در انگلیس سخن می‌گویند، اما هیچ رسانه‌ای حق ندارد از برخورد شدید با جمهوری‌خواهان و یا برخی ماجراها مانند قتل «پرنس دیانا» عروس سابق «الیزابت دوم» که به گفته برخی رسانه‌های مستقل شواهدی از نقش داشتن ملکه در قتل او وجود دارد، سخن بگوید.

به اذعان کارشناسان انگلیسی، ملکه کهن‌سال انگلیس برخلاف پادشاهان پیشین انگلیس اختیارات حکومتی بیشتری دارد و می‌خواهد در همه کارها و انتخاب وزرای دولت و حتی نمایندگان مردم در پارلمان انگلیس دخالت کند.

رسانه‌های تحت‌امر ملکه نیز در انگلیس در جهت اهداف خاندان سلطنتی اقدام می‌کنند. «بی‌بی‌سی» که بر اساس اساسنامه‌اش مدافع تاج و تخت ملکه است، در رفراندوم اخیر برای استقلال اسکاتلند از انگلیس سنگ‌تمام گذاشت و به گفته بسیاری از فعالان سیاسی در کوچک‌نشدن محدوده حکمرانی «الیزابت دوم» نقش موثری داشت.

«بی‌بی‌سی» و به‌ویژه بخش فارسی آن در روز رکوردشکنی ملکه ۸۹ ساله نیز برای او سنگ تمام گذاشت. «بی‌بی‌سی فارسی» طی گزارشی ویژه با تعریف و تمجید از «الیزابت دوم» با اشاره ضمنی به انتقادات جمهوری‌خواهان در رابطه با دوره طولانی سلطنت «الیزابت دوم» ادعا کرد که سمت‌های تشریفاتی متعدد ملکه انگلیس و مدت زمان طولانی حکومت او سوپاپ اطمینانی برای منحرف‌نشدنش است و دوام شغلی ملکه سبب جلوگیری از فساد مالی او می‌شود.

این در حالیست که «الیزابت دوم» یکی از ثروتمندترین حاکمان جهان است و با حقوق ماهیانه نمی‌تواند اینقدر ثروت داشته باشد. رسانه‌های انگلیسی در حالی «دوام شغلی» را عامل جلوگیری از انحراف ملکه انگلیس می‌دانند که در موارد مشابه درباره کشورهای مخالف خود، حکومت طولانی را عامل فساد معرفی می‌کنند.

خبرنگار «بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش همچون فرزندی که از مادر خود تعریف و تمجید می‌کند، با ادعای اینکه “ملکه تاکنون هیچ اشتباهی نکرده است” و “سلطنت ملکه نمادین است”، به این موضوع اشاره نکرد که بر اساس قوانین انگلیس، نخست‌وزیر باید روزانه به ملکه گزارش‌کار بدهد و هر هفته در جلسه با او شرکت کند.

با آنکه رسانه‌های جیره‌خوار «الیزابت دوم» سعی در ارائه چهره‌ای مهربان و مثبت از ملکه دارند، در دوران حکومت این پیرزن پرحاشیه به دستور مستقیم و غیرمستقیم آن انگلیس در جنگ‌های متعددی دخالت کرده و دستش به خون صدها هزار نفر آلوده است.

انتهای پیام/

در شرایطی که سلطنت «الیزابت دوم» ملکه انگلیس، طی روزهای گذشته از مرز ۶۳ سال و ۷ ماه و ۲ روز و ۱۶ ساعت و ۲۳ دقیقه گذشت تا وی با پشت سر گذاشتن «ویکتوریا» رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت در تاریخ انگلیس را به نام خود ثبت کند، انتقادات از خاندان سلطنتی در این کشور از سوی مخالفان نظام پادشاهی همچنان ادامه دارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme