https://telegram.me/empireoflies

ریشه تاریخی بی‌اعتمادی کردها به دولت انگلیس

عملکرد دولت انگلیس در ۳۰۰ سال گذشته در ایران و منطقه، تبدیل به نقطه‌ضعف این کشور نسبت به دولت‌های دیگر مثل آمریکا شده است.این روزها که رسانه‌های انگلیسی خود را حامی کردها نشان می‌دهند (دیدگاه‌های تجزیه‌طلبانه را نشر می‌دهند)، عملکرد تاریخی دولت انگلیس نسبت به کردها،باعث شده است که حتی کرده‌ای تجزیه‌طلب هم با بی‌اعتمادی به اقدامات دولت انگلیس و رسانه‌هایش بنگرند.
موضوع استعمار انگلیس در ایران ازجمله پدیده‌هایی است که برای مشاهده آن نیازی به اغراق و حتی بزرگ‌نمایی نیست. نقشی که این کشور سلطه‌جو در تحریک جریان‌های تجزیه‌طلب و ایجاد و تشدید اختلافات مذهبی از یک‌سو و تأسیس و تقویت فرقه‌های شبه‌مذهبی داشته، گرفتن امتیازهای ریزودرشت اقتصادی، ایجاد قحطی، تاراج میراث فرهنگی و قاچاق پول‌های نقره و طلای ایران به هندوستان و بین‌النهرین، جدا کردن بخش‌هایی از خاک کشور به‌طور مستقیم چون بحرین و هرات و کمک به تجزیه مناطقی چون ناحیه قفقاز، طراحی و حمایت از دو کودتای ۱۲۹۹ و ۱۳۳۲ که موجب برپایی نظام‌های دیکتاتوری، سرکوب مردم و نقض مشروطیت گردید، اشغال و تجزیه ایران در دوره‌های متعدد با مشارکت قدرت‌های دیگر، تشکیل نیروی نظامی، تحریک ایلات و قبایل و سرکوب جنبش‌های آزادی‌بخش، جاسوسی و نفوذ در دولت‌ها، حمایت از احزاب و مطبوعات وابسته، سیاست گزاری در امور داخلی ایران از طریق خاندان‌ها و رجال وابسته و نیز استفاده از اهرم‌های اقتصادی همچون بانک شاهنشاهی، دخالت در سقوط و ظهور برخی دولت‌ها، کارنامه یکرنگ، اما سیاه استعمار انگلیس در ایران است. تنوع و تعدد دست‌اندازی‌های این کشور در دوره معاصر به‌اندازه‌ای است که انگلستان در حافظه تاریخی مردم ایران تبدیل به اسطوره نیرنگ و در ادبیات سیاسی ایران سمبل تجاوز و غارت، فریب و دروغ شده است.
هم‌اکنون نیز تلاش‌های این دولت ادامه دارد. مثلاً نگاهی به سیاست‌های خبری شبکه فارسی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد، حمایت از کرده‌ای تجزیه‌طلب جزء ثابت در برنامه‌های خبری و تحلیلی این شبکه است.
این در حالی است که دولت این کشور در سال‌های گذشته رویکرد فریبکارانه و مبتنی بر سو استفاده نسبت به کردها داشته است. در مقاله‌ای که به قلم “همن سیدی” نگاشته شده است به برخی از این موارد اشاره‌شده است.
فی‌المثل یکی از گله‌های کرده‌ای تجزیه‌طلب از دولت انگلیس نادیده گرفتن آن‌ها در قرارداد سایس پیکو است:
“اعرابی که صدسال پیش با بریتانیا علیه عثمانی متحد شده بودند، پیمان سایکس-پیکو را ازآن‌جهت خیانت به خود می‌دانستند که آرمان کشور واحد عرب را نادیده گرفته بود. اما کردها در این پیمان، نه‌تنها در قالب کشور واحد کردستان که حتی در شکل تجزیه‌شده‌ و در سه دولت جدا از هم نیز نادیده گرفته‌شده بودند. درواقع کردها بدون هیچ رفراندومی و بدون اطلاع خود در میان سه کشور عراق، سوریه و ترکیه تجزیه شدند.”
به‌علاوه در ترکیه نیز، پس از پیوستن این کشور به ناتو کردها نادیده گرفته شدند:
“پس از پیوستن ترکیه به ناتو در ١٩۵٢ ازلحاظ فشار بیرونی هم مقامات ترکیه مطمئن بودند که آمریکا سرکوب کردها را نادیده می‌گیرد… علی‌رغم آنکه وقوع انقلاب ایران و حمله شوروی به افغانستان جایگاه خاص‌تری در اردوگاه غرب به ترکیه بخشیده بود و این کشورها عملاً چشم خود را بر سرکوب خونین دهه هشتاد بستند”
در عراق نیز کردها با سرکوب انگلیسی‌ها مواجه شدند:
“موقعیت کردها در عراق کنونی، پس از سایکس-پیکو پیچیده‌تر هم شد چراکه آن‌ها یک سال پس از جنگ، دولت مستقل خودشان را هم تشکیل دادند اما صرفاً چون منافع بریتانیا را تأمین نمی‌کرد، دولت تازه تأسیس عراق به همراه نیروی هوایی بریتانیا دولت کردستان جنوبی را ساقط کردند”
موضع دوگانه حقوق بشری غربی‌ها، در قبال کردها نیز باعث بی‌اعتمادی آن‌ها به غرب می‌شود.
“در جریان بمباران شیمیایی حلبچه توسط ارتش عراق که بیش از پنج هزار ساکنین این شهر قتل‌عام شدند جهان سکوت کرد و آن را مسئله‌ای داخلی دانست اما دو سال پس‌ازآن، در پی حمله همان ارتش به کویت، همه قدرت‌های جهانی(غربی) پشت کویت ایستادند”
حال شاید سؤال کردها این باشد، در آینده باید منتظر چه خیانتی از انگلیسی‌ها باشند؟
منبع: پرشین بی بی سی
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme