https://telegram.me/empireoflies
روند تحولات در اراضی اشغالی از جدی شدن انتخابات سوم در کمتر از یک سال و تداوم بحران سیاسی در رژیم صهیونیستی خبر می‌دهد.

ریاست نتانیاهو بر لیکود در حال از دست رفتن؛ گانتز نخست وزیری چرخشی را رد کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر حالی که تنها سه روز تا پایان ضرب الاجل تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی باقی مانده، امید‌ها برای تشکیل کابینه در اشکال اقلیت یا فراگیر و اجتناب از سوق یافتن اراضی اشغالی به انتخابات سوم در کم‌تر از یک سال، کاملا از بین رفته است.

فرصت تشکیل کابینه توسط اعضای کنست از سوی «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی، روز ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) پایان می‌یابد و گزینه انتخابات سراسری سوم در ۳ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ اسفند ۱۳۹۸) با وجود اعلام بحران بودجه در کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی جدی‌تر از هر زمان دیگری در چشم انداز سیاسی این رژیم خودنمایی می‌کند.
«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در روز‌های اخیر با وجه وخیم تری از پرونده‌های سه گانه قضایی خود یعنی صدور کیفرخواست توسط «آویخای مندلبیت»، دادستان کل رژیم صهیونیستی مواجه شده و تلاش دارد، در ایام محاکمه و به زعم خود تا زمان تبرئه از اتهام‌های ارتشاء، کلاهبرداری و سوء استفاده از اعتماد عمومی همچنان در دفتر نخست وزیری حضور داشته باشد، همزمان در ۲ جبهه کارشکنی در مسیر ایجاد کابینه و نیز ادعای «گیدئون سار»، وزیر پیشین آموزش و پرورش این رژیم مبنی بر جانشینی خود در حزب «لیکود» دست و پا می‌زند.
سار که سال‌ها مترصد فرصتی برای ریاست لیکود بوده، اخیرا از حزب متبوع خود خواستار برگزاری انتخابات ریاست حزب شده و توانسته موقعیت نخست وزیر را با چالش جدی مواجه کند. پیشنهاد او با حمایت گسترده‌ای از سوی شماری از مقام‌های رژیم صهیونیستی و عضو لیکود مواجه شد.
«یوآو کیچ»، از اعضای حزب لیکود نیز با وجود برقراری فضای وحشت در این حزب از سوی نتانیاهو اعلام کرد که از جانشینی سار حمایت می‌کند؛ چرا که موقعیت حزب را به دلیل ریاست نتانیاهو در معرض خطر می‌بیند.
مقام‎های لیکود اعلام کردند کمیته مرکزی حزب روز چهارشنبه برای تعیین جدول زمانی و تعیین روند انتخاب ریاست حزب تشکیل جلسه خواهد داد. این نخستین بار در ۱۴ سال گذشته است که ریاست نتانیاهو بر حزب با چالشی جدی مواجه می‌شود. نتانیاهو تلاش دارد زمان این انتخابات را به پس از برگزاری انتخابات سوم موکول کند. حال آنکه سار در تلاش است این انتخابات پیش از ضرب الاجل ۱۱ دسامبر برگزار شده و وی بتواند به عنوان نماینده لیکود در انتخابات مستقیم ریاست جمهوری شرکت کند.
از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از احتمال درخواست مصونیت از کنست توسط نتانیاهو است. هرچند این امر با توجه به بن بست سیاسی در رژیم صهیونیستی، تا ماه‌ها در کنست مورد بحث قرار نخواهد گرفت. کمیته‌های مختلف کنست در بن بست سیاسی ناشی از دو انتخابات پارلمانی اخیر، عملکردی نداشته و انتظار می‌رود به دلیل برگزاری انتخابات سوم تا ماه‌ها غیر فعال بماند.
حرکت اراضی اشغالی در مسیر برگزاری انتخابات سوم در پی ناتوانی نتانیاهو برای تشکیل کابینه پس از دو دور انتخابات پارلمانی ماه آوریل و سپتامبر و نیز «بنی گانتز»، رئیس حزب «آبی و سفید»، تسریع شده است. گانتز، پیشنهاد کابینه فراگیر ریولین با ریاست چرخشی را به دلیل مواجهه نتانیاهو با پرونده‌های قضایی و نیز بی اعتمادی به او رد کرده است.
این در حالی است که نتانیاهو در روز‌های اخیر پیشنهادات متفاوتی را برای تشکیل این کابینه به گانتز داده تا بتواند با ماندن در قدرت از پیامد‌های کیفرخواست قضایی در امان باشد. درخواست نخست وزیری ۶ ماهه نخست کابینه فراگیر و ارائه تضمین‌های دیگراز جمله تلاش‌های نتانیاهو است؛ اما آبی و سفید می‌گوید به نتانیاهو اعتماد ندارد و مطمئن است که او در پایان دوره ۶ ماهه از دفتر نخست وزیری خارج نمی‌شود.
 
نتانیاهو همچنین خواستار برگزاری انتخابات سوم با رقابت خود و گانتز شده است.
نکته جالب توجه در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل تشکیل کابینه، گانتز از اتخاذ تصمیم‌های دشوار در روز‌های آینده برای اجتناب از ورود به انتخابات سوم خبر داد.
از سوی دیگر، نظرسنجی‌ها نشان دهنده ناامیدی و بدبینی افکار عمومی به خاتمه بن بست سیاسی در این رژیم است.
شماری از نظرسنجی‌های اخیر نشان داده که افکار عمومی اراضی اشغالی بر این باورند که دور سوم انتخابات، بن بست سیاسی را گسترش می‌دهد.
براساس نظرسنجی کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، حدود ۵۲ درصد ساکنان اراضی اشغالی خواهان استعفای نتانیاهو به دلیل صدور کیفرخواست هستند.
افزایش شمار حامیان استعفای نتانیاهو در حزب لیکود نیز موضوع مهمی است که در نظرسنجی‌ها مشخص شده است؛ ۳۴ درصد حامیان حزب لیکود نیز خواهان استعفای او هستند.
انتخابات مستقیم نخست وزیر در اراضی اشغالی نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ اتفاق افتاد.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme