https://telegram.me/empireoflies

رژیم صهیونیستی چگونه فضای مجازی را نظامی می‌کند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: انقلاب های مردمی که جهان عرب و منطقه خاورمیانه از سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد آن بود، شاهد تحولات مهمی در عرصه های مختلفی از جمله فکری و بیان اعتراض‌ها و ادامه فعالیت بود و یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده در این انقلاب ها صرف نظر از مثبت یا منفی بودن آنها، بهره برداری از فضای مجازی و شبکه اجتماعی اینترنتی بود.

این موضوع موجب شد تا جهانیان دریابند، وسایل ارتباط جمعی تنها ابزارهایی برای ارتباط اجتماعی نیستند، بلکه دارای نقش هایی بسیار مهم و راهبردی در عرصه های سیاسی هستند.

به همین دلیل در دوره پس از انقلاب های عربی حالتی از بیم و هراس از فضای مجازی یا به اصطلاح Digital Utopianis در عرصه بین الملل ایجاد و موجب شده تا برخی از سیاستمداران و کارشناسان عرصه سیاسی به این باور برسند که فضای مجازی این توان را دارد، عموم مردم را در عرصه سیاست تلفیق و ادغام کند و ملل را بیش از پیش در تعیین سرنوشت خویش فعال کند و نظام هایی دموکراتیک به معنای واقعی کلمه نه تنها در کشورهای عربی، بلکه در سراسر جهان بنا کند.

با این حال همین ابزارها از سوی برخی از رژیم های سرکوبگر و دیکتاتور برای تحریف حقایق و از بین بردن آگاهی و بیداری مردمی مورد استفاده قرار گرفتند و رژیم صهیونیستی نیز به عنوان یکی از رژیم های فعال در عرصه بین الملل از این مقوله برکنار نبود.

در این راستا «اد کانتسمن»، استاد علوم ارتباطات و اطلاعات دانشگاه منچستر و «ربکا ال استین»، استاد مردم شناسی دانشگاه دوک انگلستان پژوهش مشترکی را تحت عنوان « نظامی کردن فضای مجازی: سیطره اسرائیل بر پایگاه های اجتماعی اینترنتی» انجام داده و آن را در قالب کتابی تالیف و با کمک دانشگاه استانفورد در آوریل ۲۰۱۵ میلادی منتشر کردند که در آن توضیح داده اند، رژیم صهیونیستی چگونه توانسته است، از پایگاه های اجتماعی اینترنتی جهت خدمت به اهداف نظامی اش در چارچوب نزاع و درگیری حیاتی و وجودیش با فلسطینی ها استفاده و بهره برداری کند.

رژیم صهیونیستی چگونه از فضای مجازی و پایگاه های اجتماعی اینترنتی بهره برداری می کند

مفهوم نظامی کردن فضای مجازی
نظامی کردن فضای مجازی به این معناست که از فضای مجازی و ابزارها و تکنولوژی ها و پایگاه های ارتباط جمعی اینترنتی بهره برداری نظامی صورت گیرد، حال این بهره برداری می تواند، از سوی دولت ها یا توسط کاربران عادی صورت گیرد.

رژیم صهیونیستی چگونه فضای مجازی را نظامی می‌کند؟/ بماندبه اعتقاد این دو پژوهشگر انگلیسی رژیم صهیونیستی و همچنین شهروندان این رژیم از این فضا به صورتی گسترده جهت اعلام جنگ ها، صدور بیانیه ها، رد و تکذیب اتهامات، دفاع از اقدامات خشونت آمیز صهیونیست ها در اراضی اشغالی، تلاش برای ادامه بقا و انتشار تصاویر و ویدئو کلیب هایی از عرصه های درگیری استفاده و بهره برداری کرده اند.

با وجودی که از این فضا هم اکنون در عرصه سیاست های اشغالگری و تجاوز به این گستردگی استفاده نمی شد، اما طی انقلاب های مردمی جهان عرب استفاده از این فضا به شکلی گسترده و چشم گیر افزایش یافت تا طی دوره تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی این روند بیش از پیش افزایش یابد.

به گونه ای که به اعتقاد کانتسمن و استین شکل آشکار و عیان استفاده از این فضا طی تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه در سال ۲۰۱۲ میلادی قابل مشاهده بود که طی آن نظامیان صهیونیستی حاضر در عرصه های درگیری با استفاده از تلفن های همراه خود اقدام به انتشار تصاویر و فیلم هایی از درگیری ها در شبکه های فیس بوک و توئیتر و اینستگرام کرده و سخن گویان نظامی هر دو طرف درگیر در جنگ با استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنتی اقدام به انتشار بیانیه ها و تصریحات و اظهارات خود و بخش ها و مقاطعی از جنگ در یوتیوب کردند و این جدای از استفاده صدها هزار شهروند اسرائیلی و فلسطینی از این شبکه های اجتماعی اینترنتی جهت پیگیری روند درگیری ها و اعلان مواضعشان در قبال درگیری ها بود.

رژیم صهیونیستی چگونه از فضای مجازی و پایگاه های اجتماعی اینترنتی بهره برداری می کند

این موضوع موجب شد، بسیاری از رسانه های بین المللی بر این جنگ نام «اولین جنگ فضای مجازی» را گذاشتند، چون در این جنگ رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اینترنتی از جمله اینستاگرام استفاده کرد و نظامیان این رژیم با استفاده از این ابزار اقدام به انتشار تصاویری از خود کردند.

تحول سیطره نظامی بر اطلاعات
این دو پژوهشگر در ادامه به بیان تحول نظامی شدن عرصه مجازی می کنند و این تقسیم بندی را در این عرصه قائل می شوند:

۱- انتفاضه فلسطینی سال ۲۰۰۰
سرآغاز استفاده و بهره برداری از فضای مجازی به اواسط سال ۲۰۰۰ میلادی باز می گردد، هنگامی که رژیم صهیونیستی اقدام به هک کردن تعدادی از پایگاه های اینترنتی حزب الله در لبنان و جنبش حماس در نوار غزه کرد و به تبع آن نیروهای حزب الله و حماس نیز اقدام به هک کردن پایگاه های اینترنتی وابسته به رژیم صهیونیستی کردند.

رژیم صهیونیستی چگونه از فضای مجازی و پایگاه های اجتماعی اینترنتی بهره برداری می کند

 ۲- حرب لبنان ۲۰۰۶
مرحله دوم استفاده از فضای مجازی در جنگ ها به سال ۲۰۰۶ میلادی و تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان باز می گردد که طی آن نظامیان رژیم صهیونیستی و رزمندگان حزب الله با استفاده از Google Earth اقدام به شناسایی و شناساندن مناطق مورد حمله دو طرف و بیان میزان خسارات و خرابی های به بار آمده ناشی از آن کردند. این موضوع موجب شد تا رژیم صهیونیستی با جدیت بیشتری به فکر استفاده و بهره برداری از فضای مجازی برای اهداف نظامی کند.

۳- ناوگان آزادی ۲۰۱۰
سومین بهره برداری از فضای مجازی توسط شرکت کنندگان در ناوگان آزادی در سال ۲۰۱۰ جهت شکست محاصره نوار غزه رخ داد. هنگامی که شرکت کنندگان در ناوگان آزادی اقدام به پخش مستقیم تجاوز نظامیان رژیم صهیونیستی به آنها در عرشه کشتی این ناوگان کردند.
در مقابل اگرچه رژیم صهیونیستی تلاش کرد، با ایجاد شبکه ای در یوتیوب تصاویر منتشر شده را تکذیب کند، اما موفق به این امر نشد، بلکه بالعکس کذب ادعاهای این رژیم بیش از پیش ثابت شد.

سه فیلم منتشر شده در یوتیوب توسط شرکت کنندگان در ناوگان آزادی از حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به آنها به پر بازدیدترین فیلم های این شبکه اینترنتی تبدیل شدند و موجب شد تا بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان تاکید کنند که در عرصه جنگ الکترونیکی و فضای مجازی اسرائیل متحمل شکست بزرگی شد.

۴- تجاوز نظامی به نوار غزه ۲۰۱۲
رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه ای در پایگاه توئیتر آغاز تجاوز خود به نوار غزه را در سال ۲۰۱۲ را اعلام کرد که در نوع خود اولین شمرده می شد و پس از آن در بیانیه ای دیگر از ترور «احمد الجعبری»، یکی از فرماندهان نظامی جنبش حماس در نوار غزه خبر داد.

به همین ترتیب جنبش حماس نیز در بیانیه ای در یوتیوب اقدام به تهدید نظامیان رژیم صهیونیستی در صورت حمله زمینی به نوار غزه کرد، این موضوع موجب شد تا رسانه های بین المللی از ظهور و شکل گیری عرصه جدیدی از جنگ ها آن هم در فضای مجازی و تحت عنوان «جنگ توئیتر» سخن بگویند و این جنگ را اعلام اولین جنگ در عرصه فضای مجازی و در پایگاه اجتماعی توئیتر و اولین جنگ در فضای مجازی بین اسرائیل و حماس توصیف کنند.

رژیم صهیونیستی چگونه از فضای مجازی و پایگاه های اجتماعی اینترنتی بهره برداری می کندمکانیسم های نامتعارف محکومیت ها
کانتسمن و استین در ادامه پژوهش خود به موضوع بسیار مهم دیگری اشاره می کنند که رسوایی های منتشر شده در پایگاه های اجتماعی اینترنتی و فضای مجازی را در برمی گیرد و بخش قابل توجهی از آنها به تجاوزات رژیم صهیونیستی اختصاص دارد و به مثابه مستنداتی در محکومیت اسرائیل تبدیل می شوند و می توان آنها را علیه این رژیم و در محکومیت آن استفاده کرد که نمونه بازر این فیلم ها را می توان در خصوص تجاوز نظامیان رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی مشاهده کرد که با محکومیت های گسترده ای در عرصه بین المللی مواجه شد.

انتشار چنین رسوایی هایی موجب شد تا فلسطینی ها بیش از پیش از فضای مجازی برای مورد خطاب قرار دادن افکار عمومی جامعه بین المللی در زمینه تجاوزات صورت گرفته توسط رژیم صهیونیستی علیه آنان استفاده کنند که بروز اختلاف شدید و گسترده بین جناح های مختلف صهیونیستی که موافق و مخالف شهرک سازی بودند، را درپی داشت.

این موضوع باعث شد تا رژیم صهیونیستی توجه بیشتر و جدی تری به فضای مجازی و ایجاد محدودیت هایی در استفاده از تلفن های همراه توسط نظامیانش هنگام انجام عملیات های نظامی اعمال کند.

بازتاب های نظامی کردن فضای مجازی
یکی از بازتاب های نظامی کردن فضای مجازی انتشار گسترده و بی سابقه برخی فیلم ها جهت بهره برداری از آنها علیه طرف دیگر بود، در حالی که برخی از آنها دارای مصداقیت نبودند، به همین دلیل شک و تردیدها در زمینه صحت فیلم ها و تصاویر منتشر شده در این شبکه ها بیش از پیش افزایش یافت.

رژیم صهیونیستی چگونه از فضای مجازی و پایگاه های اجتماعی اینترنتی بهره برداری می کند

رژیم صهیونیستی تلاش کرد، از این موضوع نهایت بهره برداری را انجام دهد و در این راستا مدعی شد که فیلم منتشر شده درباره به شهادت رساندن «محمد الدره»، کودک ۱۲ ساله فلسطینی توسط نظامیان این رژیم طی انتفاضه دوم فلسطینی ها صحت و اعتبار ندارد.

دامنه تکذیب صحت این فیلم ها توسط رژیم صهیونیستی به سال ۲۰۱۲ و تجاوز این رژیم به نوار غزه نیز کشیده شد و این رژیم تلاش کرد، با انتشار تصاویر و فیلم هایی در پایگاه های اجتماعی اینترنتی آمار و ارقام منتشر شده در خصوص شهدا و مجروحان فلسطینی را تکذیب و ادعا کند که تصاویر این شهدا در جای دیگر و نه در جریان تجاوز به نوار غزه گرفته شده است.

در این راستا جناح راستگرای رژیم صهیونیستی سعی کرد، با استفاده از این فضا کذب ادعاهای فلسطینی ها در زمینه حق ایشان در کشور فلسطین و اقدام این رژیم به کشتار بزرگ طی سال های گذشته و آواره کردن فلسطینیان در سال ۱۹۴۸ را اثبات و به این طریق از مسئولیت خود در قبال قضایای مربوط به آوارگان فلسطینی شانه خالی کند.

انتهای پیام/مشرق

نظامی کردن فضای مجازی به این معناست که از فضای مجازی و ابزارها و تکنولوژی ها و پایگاه های ارتباط جمعی اینترنتی بهره برداری نظامی صورت گیرد، حال این بهره برداری می تواند، از سوی دولت ها یا توسط کاربران عادی صورت گیرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme