https://telegram.me/empireoflies

افزایش قدرت روسیه در رصد هجمه‌های رسانه‌ای

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ایران‌هراسی رویکرد چند ده ساله غرب در قبال ایران است. این رویکرد آنقدر شدت دارد که تقریباً به طور منظم اخباری علیه ایران و خطرناک نشان دادن آن در رسانه‌های مهم خبری غربی منتشر می‌شود. غرب که به این موضوع خوب پی برده است که یکی از ایدئولوژی‌هایی که می‌تواند خطری برای هژمونی و سلطه‌گری آن به حساب آید ایدئولوژی موجود در انقلاب اسلامی ایران است، سال‌هاست که با تمام قوا به مقابله با آن پرداخته است.

اما ایران تنها کشوری نیست که برای غرب خطرناک به حساب می‌آید. کشورهای دیگر ازجمله روسیه و چین نیز نقش بازیگرانی خطرناک در جهان برای غرب را داشته و لذا رسانه‌های غربی علیه آنها نیز مطالب زیادی منتشر می‌کنند. از همین رو، روسیه برای رصد و مقابله با این رویکرد غرب دست به تدابیری زده است که شرح آن در زیر آمده است، تدابیری که می‌تواند استفاده از آن برای ایران نیز مفید باشد.

موسسه مطالعات استراتژیک روسیه نخستین نمایه از خصومت‌های رسانه‌های جمعی جهان را منتشر کرده است که در آن تبعیضات ضد روسی در انتشارات رسانه‌های کشورهای مختلف اندازه‌گیری شده و سپس برای هر کشور یک نمره کلی در نظر گرفته می‌شود.

از ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ این موسسه ـ اتاق فکری که در سال ۱۹۹۲ و بدست رییس‌جمهور روسیه تاسیس شد ـ «نمایه خصومت‌های رسانه‌های جمعی جهان» جدید خود را منتشر کرده است. هدف اصلی آن این است که با تحلیل مطالب رسانه‌های جمعی کشورهای دیگر میزان دوستی آنها با روسیه درجه‌بندی شود. هدف دیگر شناسایی دولت‌هایی است که خصمانه‌ترین سیاست رسانه‌ای علیه روسیه را داشته و «امنیت اطلاعاتی» آن را به خطر می‌اندازند.

رصد پروپاگاندای رسانه‌های غرب توسط روسیه (رویکرد روسیه در قبال پروپاگاندای رسانه‌های غرب)

این گزارش تحلیلی، نتیجه تحلیل‌های مفصل سیاست‌های رسانه‌های کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۴ است،‌ یعنی وقتی که تغییرات مهمی در نحوه بیان رسانه‌های غربی در مورد روسیه رخ داد. مؤلف این نمایه دکتر ایگور نیکولایچوک یکی از اعضای ارشد موسسه مطالعات استراتژیک روسیه است. وی بیان می‌دارد که در طول سال ۲۰۱۴ رسانه‌های غربی شروع به «پخش پروپاگانداهای ضدروسی بیش از پیش کردند»، که وی آن را آغاز «جنگ اطلاعاتی جهانی» علیه روسیه می‌نامد.

موسسه مطالعات استراتژیک روسیه، نمایه خود را نخستین تحلیل جامع از مطالب رسانه‌های جهان با محوریت روسیه می‌داند. این تحلیل بر پایه داده‌های آماری پیچیده (ارائه‌شده توسط خبرگزاری Rossiya Segodnya) است که به وسیله یک سری قواعد کاربردی جدید با نام «متریک رسانه‌های سیاسی» بررسی شده است. یک واحد تحلیلی عبارت است از یک خبر رسانه‌ای مهم که به خواننده نوعی ارزیابی در خصوص روسیه یا رهبری آن ارائه می‌دهد. اخبار عادی از این تحلیل کنار گذاشته شدند.

ریشه‌های نمایه خصومت‌های رسانه‌های جمعی جهان

با ورود جهان به عصر اطلاعات،‌ رسانه‌های جمعی بخش بزرگی از زندگی ما را در بر گرفتند،‌ و در طول دهه گذشته حتی با درجه بیشتری شروع به تأثیرگذاری کردند. رسانه‌های جمعی در شکل‌دهی عقاید عمومی و نیز ایجاد روایت‌های خاصی در گفتمان سیاسی در یک کشور،‌ منطقه یا حتی جهان نقش دارند.

واژه «پروپاگاندا» در سال‌های اخیر تبدیل به یک واژه محبوب جدید در دنیای رسانه شده است. گوگل ترندز نشان می‌دهد که علاقه به واژه «پروپاگاندا» در «طبقه جستجوی اخبار» در طی زمان افزایش داشته است.

درگیری‌های اکراین،‌ که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، سبب تحریک درگیری در فضای رسانه‌ای شد و به استفاده وسیع‌تر واژه «پروپاگاندا» منجر گردید، که عمدتاً به اطلاعات گزارش‌شده توسط رسانه‌های دولتی اشاره دارد.

طبق تعریف فرهنگ لغت آکسفورد پروپاگاندا یعنی «اطلاعات مورد استفاده، به ویژه اطلاعاتی با ویژگی تبعیضی یا منحرف‌کننده،‌ در راستای رسیدن به یک هدف یا دیدگاه سیاسی خاص».

روش‌شناسی و یافته‌های این نمایه جدید

به گفته دکتر نیکولایچوک،‌ حجم داده‌های تحلیلی در حدود ۷۰ هزار قطعه رسانه‌ای است که مابین اول ژانویه ۲۰۱۴ الی سی‌ام دسامبر ۲۰۱۴ منتشر شد. این داده مربوط به ۶۰ کشور است. قبل از معرفی نتایج تحقیق، دکتر نیکولایچوک به موضوع امنیت اطلاعات می‌پردازد که در طی ۱۲ ماه گذشته در جهان تبدیل به یک مسئله مهم روز شده است. در طی بحران اوکراین، اظهارات خصمانه در رسانه‌های جهان علیه روسیه، به ویژه در غرب، افزایش یافت.

این نمایه به صورت نسبتی از انتشار اخبار خنثی به منفی محاسبه می‌شود. اگر در اخبار منتشره یک کشور، به ازای هر خبر خنثی بیش از پنج خبر منفی وجود داشته باشد، نشانه این است که آن کشور علیه روسیه جنگ اطلاعاتی برپا کرده است.

بر اساس این روش‌شناسی در حال حاضر دو کشور وجود دارند که علیه روسیه دست به جنگ اطلاعاتی زده‌اند: آلمان و آمریکا. پس از آنها، کشورهایی که سیاست‌های رسانه‌ای کمتر خصمانه‌ای دارند عبارتند از اتریش، فرانسه، انگلیس و لهستان.

بر اساس دیگر یافته‌های این گزارش، جبهه رسانه‌ای علیه روسیه در وهله نخست توسط کشورهای آنگلوساکسون، اتحادیه اروپا، ژاپن، اکراین، گرجستان، و اردن شکل گرفته است. در طی سال ۲۰۱۴‌، آلمان با ۸۹۲۹ خبر، بیشترین میزان انتشارات مهم در مورد روسیه را داشته است و پس از آن آمریکا با ۵۷۷۱، انگلیس با ۵۲۰۹، فرانسه با ۴۸۱۰ و سوییس با ۴۱۰۵ خبر قرار دارند.

به طور سالانه گزارشی جامع در خصوص نمایه خصومت‌های رسانه‌ای با شرح مفصل و تحلیل گرایشات تغییریافته در طول سال منتشر می‌شود. این موسسه روسی همچنین گزارشات هفتگی کوتاهی در مورد تغییرات نمایه خصومت‌های رسانه‌ای تولید می‌کند تا ببیند که محیط رسانه‌ای چطور نسبت به حوادث بین‌المللی یا داخلی واکنش نشان می‌دهد.

رصد پروپاگاندای رسانه‌های غرب توسط روسیه (رویکرد روسیه در قبال پروپاگاندای رسانه‌های غرب)
برای دانلود گزارش اصلی به زبان روسی روی تصویر کلیک کنید

انتهای پیام/مشرق

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme